راهنما خرید لوازم آشپزخانهراهنما خرید لوازم خانگی

راهنمای خرید ترازو + بررسی و معرفی انواع ترازو وزن‌کشی قدیمی و دیجیتال

اگر به دنبال سبک زندگی سالم یا همان لایف استایلی هستید که تناسب اندام، بخش مهمی از آن را شکل می‌دهد، وقت آن است که به خرید ترازو فکر کنید. غذاهای فست‌ فود و پُر کالری که این روزها در سبد غذایی اکثر افراد قرار گرفته است و نداشتن تحرک، آن‌ها را مستعد چاقی و بیماری‌های مختلف قلبی و عروقی می‌کند. داشتن ترازوی دیجیتال برای بررسی دوره‌ای افزایش یا کاهش وزن می‌تواند از ضروری‌ترین وسایل خانه‌ی هر فردی محسوب شود. راهنمای خرید ترازو برای شما نوشته شده است تا بتوانید ترازویی مناسب و با دقت بالا خریداری کنید.


فهرست مطالب


ترازو چیست؟

به ابزاری که جِرم اجسام را تعیین می‌کند، ترازو می‌گویند. معنای کلمه‌ی ترازو هم سطح بودن است. زمانی‌که از کلمه‌ی ترازو استفاده شد تا به عنوان ابزاری برای سنجش جِرم به کار رود، هم سطحی با وزنه‌ها، جِرم اجسام را نشان می‌داد. در زمان‌های قدیم اندازه‌گیری زمان و در ریاضیات، محاسبه‌ی نسبت مستقیم و معکوس از طریق ترازو به دست می‌آمد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معرفی راهنمای خرید لوازم آشپزخانه را بخوانید.

روز‌به‌روز، بر تنوع مدل‌ها و کارایی ترازوها افزوده شد و پیشرفت فناوری، ترازوها را از مدل قپانی و عقربه‌ای به ترازوی دیجیتال تغییر داد. همراه با پیشرفت ترازوها، ابزارهای به کار رفته در ترازوهای جدید، حساس‌تر و دقیق‌تر شد و برای همین است که شرکت‌های تولیدکننده‌ی ترازو بر سر دقت ترازویی که تولید می‌کنند رقابت دارند و تنوع ترازوی دیجیتال در حال پیشرفت است.

ترازو چگونه کار می‌کند؟

برای آنکه بتوانید ترازوی مناسبی را برای وزن‌کشی خودتان انتخاب کنید، راهنمای خرید ترازو به شما خواهد گفت عملکرد ترازوی دیجیتال چگونه است. ابزاری به نام کشش‌سنج درون ترازوی دیجیتال تعبیه شده است که عمل سنجش وزن را انجام می‌دهد. وقتی شما بر روی کفه‌ی ترازو می‌ایستید، یک سری از رشته‌های سیم‌پیچ فلزی، نازک و هادی توسط کفه خم می‌شود.

از دست ندهید
راهنمای انتخاب و خرید کتری و قوری + نکات مهم در خرید کتری و قوری

کار کشش‌سنج بر همین مبنا قرار گرفته است. فشار وزن، این وسیله را خم می‌کند و موجب تغییر توانایی رسانایی می‌شود و آن وقت است که نمایشگر، میزان وزنی که باعث خم شدن کشش‌سنج شده است را نشان می‌دهد.

خرید ترازو

خوب است بدانید پیش از این، جاذبه‌ی زمین بر روی کشش‌سنج ترازو تاثیر می‌گذاشت اما با پیشرفت فناوری، در ترازوهای دیجیتالی که این روزها تولید می‌شود کشش سنج ترازو تحت تاثیر جاذبه‌ی زمین نخواهد بود. یکی از نکات بسیار مهم در رابطه با کشش‌سنج، عایق‌بندی آن است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید سرخ کن بدون روغن را بخوانید. 

چنانچه عایق‌بندی به درستی انجام شده باشد، دما و رطوبت روی آن تاثیر نمی‌گذارد در نتیجه در اندازه‌گیری وزن، دقت بالایی دارد. عایق‌بندی کشش‌سنج بر روی کیفیت ترازو اثرگذار خواهد بود و این موضوع به خوبی در تولید ترازوهای دیجیتال امروزه رعایت شده است.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: راهنمای خرید اسپرسو ساز 

اگر ترازوهای قدیمی را به یاد آورید که می‌توانستید روی آن بایستید و عقربه‌ها به شما نشان می‌دادند که وزن شما چه میزان است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید دستگاه تصفیه‌کننده‌ی آب را بخوانید. اکنون ترازوهای دیجیتالی پا به میدان گذاشته‌اند که دقت بیشتری دارند و راحت با نشان دادن عدد بر روی نمایشگر، شما را از عدد وزنتان مطلع خواهند کرد.

ترکیب مدار، برد و قطعات دیجیتالی، ترازوی دیجیتال را شکل داده است. برخی از ترازوها صرفا برای وزن‌کشی استفاده، تولید و عرضه شده است درحالی‌که پیشرفت تکنولوژی، شرایطی را فراهم ساخته است تا با خرید برخی از مدل‌های ترازو، تراکم استخوان، چربی و آب بدن را اندازه بگیرید.درباره راهنمای خرید لوازم برقی جهیزیه عروس بیشتر بخوانید.

بررسی تفاوت ترازوی قدیمی و دیجیتال در راهنمای خرید ترازو

ترازوهای قدیمی به ترازوهای عقربه‌ای معروف بودند و عمل وزن کردن در آن‌ها از طریق حسگری صورت می‌گرفت که به نمایشگر عقربه‌ای متصل و عقربه‌ها روی هر عددی که می‌ایستاد، بیانگر وزن بود.

از دست ندهید
راهنمای خرید همزن برقی + معرفی نکات مهم برای خرید همزن برقی

ترازوهای دیجیتال مجهز به نمایشگر LED یا LCD هستند که نتیجه را به صورت عدد بر روی نمایشگر، نشان می‌دهند. ترازوهای دیجیتال در نسخه‌های جدیدتر خود مجهز به سنجش متغیرهای دیگری از جمله شاخص توده بدنی، میزان آب و… شده‌اند.

معرفی انواع جنس های ترازو

راهنمای خرید ترازو سعی کرده است با ارائه‌ی اطلاعات تکمیلی، تمامی ابعاد یک ترازو را به شما بشناساند. ترازوها در جنس‌های شیشه‌ای، فلزی، چوبی، پلاستیک و آکرلیک به بازار عرضه شده است. اطلاعات تکمیلی درباره‌ی هر نوع جنس ترازو در ادامه آورده شده است.

 • ترازوی شیشه‌ای

ترازوهای شیشه‌ای، ظاهری زیبا دارند و حُسن آن‌ها، این است که به راحتی تمیز می‌شوند. جنس شیشه‌ای ترازو موجب می‌شود سطح آن مقداری لیز باشد و اگر پایتان خیس باشد و روی آن بایستید، لیز بخورید. پس باید این نکته را در نظر بگیرید و احتیاط کنید.

خرید ترازو
 • ترازوی فلزی

فرسوده نشدن و دوام از محاسن این نوع ترازو محسوب می‌شود. اگر ترازو را برای مکانی خریداری می‌کنید که افراد زیادی قصد استفاده از آن را دارند ترازوی فلزی انتخاب درستی می‌تواند باشد تا از آسیب‌هایی مانند شکستگی و ترک در امان بماند.

 • ترازوی چوبی

تمامی وسایلی که با استفاده از چوب بامبو ساخته می‌شوند به دلیل زیبایی ظاهری، محبوبیت زیادی دارند. علاوه‌براین، استحکامی در حد ترازوی پلاستیکی دارند و البته به اندازه‌ی ترازوهای فلزی محکم نیستند. راهنمای خرید ترازو به شما توصیه می‌کند از محکم بودن درزهای ترازوی چوبی اطمینان حاصل کنید تا مطمئن باشید رطوبت به درون آن نفوذ نمی‌کند.

 • ترازوی پلاستیکی و آکریلیک

قیمت ترازوی پلاستیکی و آکریلیک نسبت به سایر ترازوها پایین‌تر است ولی بدنه‌ی آن‌ها ممکن است مستعد آسیب‌دیدگی باشد. اگر ترازوی پلاستیکی را انتخاب کردید، بدانید در صورت ضربه، مستعد ترک و شکستگی می‌شود.

راهنمای خرید ترازو به شما توصیه می‌کند اگر قرار است افرادی با وزن بالا از ترازو استفاده کنند، ترازوی پلاستیکی را انتخاب نکنید.

ترازوی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • حافظه دارد

راهنمای خرید ترازو، انواع حافظه ترازو را به شما معرفی خواهد کرد. حافظه‌ی درونی و حافظه‌‎ی ابری ترازو، دو نوع حافظه‌ی موجود در ترازوها هستند. در حافظه‌ی ابری، اطلاعات در سروری در اینترنت ذخیره می‌شود.

از دست ندهید
راهنمای خرید دستگاه گریل برقی برای یک غذای خوشمزه + نکاتی که باید قبل از خرید بدانیم

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: معرفی انواع اتو بخار 

حافظه‌ی چند کاربره، می‌تواند اطلاعات وزنی یک یا چند نفر را در خود ذخیره کند تا برای مثال به اعضای یک خانواده کمک کند بتوانند پیشرفت خودشان در کاهش وزن را رصد و کنترل کنند. توصیه‌ی راهنمای خرید ترازو به شما خرید ترازو با حافظیت چند کاربره است.

 • صفحه نمایشگر آن بزرگ به همراه نور است

اگر پاهای بزرگی داشته باشید و روی ترازو بایستید، خواندن عدد روی ترازو برای شما سخت خواهد شد. صفحه‌ی نمایشگر بزرگی که نور زمینه دارد می‌تواند کار را برای شما آسان کند.

 • اندازه‌ی کفه‌ی ترازو مناسب است

اگر می‌خواهید تعادل لازم هنگام وزن کردن خودتان روی وزنه را داشته باشید، باید اقدام به خرید ترازویی کنید که اندازه‌ی کفه‌ی آن تقریبا بزرگ و مناسب باشد. اگر پاهای شما بزرگ است یا قدی بلند دارید، حواستان به حفظ تعادلتان روی کفه ترازو باشد.

 • کم مصرف است

خاموشی خودکار ترازو، کاری می‌کند تا باطری ترازو عمر بیشتری داشته باشد و زود تمام نشود. راهنای خرید ترازو توصیه می‌کند هنگام خرید ترازو، مدلی را انتخاب کنید که کم مصرف باشد.

 • مجهز به سیستم هشدار است

اگر یادتان برود خودتان را وزن کنید، ترازوی مجهز به سیستم هشدار مطابق با زمانی که تعیین کرده‌اید به شما خواهد گفت: یات نرود وزنت را کنترل کنی.

 • میزان کالری را به شما پیشنهاد می‌دهد

برخی از مدل‌های جدید ترازوهای دیجیتال، مجهز به قابلیتی است که با نصب اپلیکیشن بر روی تلفن همراهتان می‌توانید تشخیص دهید چه میزان کالری باید مصرف کنید. با توجه به اینکه قیمت این مدل ترازو بالاتر از سایر مدل‌هاست، می‌توانید سراغ مدل‌های ساده‌تر ترازو بروید.

نکات مهم در راهنمای خرید ترازو چیست؟

دقت ترازو را در نظر بگیرید

یکی از مهم‌ترین و اولین معیارهایی که هنگام خرید ترازو باید به آن توجه کنید، دقت ترازو است. میزان انحراف از وزن واقعی شما، بیانگر دقت ترازو است که با واحد گرم بیان می‌شود. می‌توانید شرایظ ضمانت بازگشت و مرجوع کردن را در نظر داشته باشید تا در صورتی که دقت لازم را در ترازویی که خریدید مشاهده نکردید، بتوانید آن را کالیبره یا با مدلی دیگر تعویض کنید.

از دست ندهید
راهنمای خرید کولر گازی + معرفی انواع تکنولوژی‌های مورد استفاده در کولرهای گازی

وزن قابل تحمل توسط ترازو را بسنجید

راهنمای خرید ترازو به شما توصیه می‌کند حداکثر وزن افرادی که قرار است خودشان را با ترازو وزن کنند، محاسبه کنید و متناسب با توان و ظرفیت تحمل وزن ترازو، اقدام به خرید آن کنید. اگر قرار است فردی با وزنی بیش از ۱۵۰ کیلوگرم از ترازو استفاده کند، حتما به یاد داشته باشید، ظرفیت تحمل ترازوی انتخابی شما بالاتر از ۱۵۰ کیلوگرم باشد.

مواد اولیه ساخت ترازو و کیفیت آن را در نظر بگیرید

کشورهای سازنده ترازو از متریال یا مواد اولیه متنوعی استفاده خواهند کرد. آلومینیوم، پلاستیک فشرده و شیشه‌ی نشکن از جمله متریال‌هایی است که در ساخت ترازو به کار می‌رود.

توصیه‌ی راهنمای خرید ترازو به شما این است که به کشور سازنده و متریال‌های استفاده شده در ترازو توجه کنید تا از کیفیت لازم برخوردار باشد.

سیستم خاموشی خودکار ترازو را در نظر بگیرید

ترازوی شما بایستی قابلیت آن را داشته باشد که با لمس پا، روشن و پس از برداشتن پای شما به طور خودکار خاموش شود. آنوقت است که شما با خیال راحت مطمئن می‌شوید که سیستم خاموشی خودکار تا چه اندازه به راحتی کار شما کمک خواهد کرد.

صدای ترازو را بشنوید

در برخی از مدل‌های جدید ترازو، صدایی الکترونیکی، وزن شما را علام خواهد کرد. به جای آنکه نیاز باشد تلاشی برای نگاه کردن به پایین و بر روی نمایشگر داشته باشید، ترازو وزن شما را علام می‌کند.

از قابلیت‌های جدید و کاربردی ترازوی دیجیتال غافل نشوید

ترازویی که علاوه بر عدد وزن شما، میزان درصد آب و چربی، فشار خون، دمای بدن و شاخص توده‌ی بدنی را به شما نشان دهد، ترازوی شگفت‌انگیزی محسوب می‌شود که نقش عمده‌ای در مراقبت از سلامت شما خواهد داشت. ذخیره‌ی اطلاعات از طریق بلوتوث یا وای‌فای در برنامه‌ی سلامت، ترازوی شما را به ترازوی خارق‌العاده‌ای تبدیل خواهد کرد.

از دست ندهید
راهنمای خرید ماشین لباسشویی + چگونه بهترین لباسشویی را انتخاب کنیم؟

مزیت‌ها و معایب ترازوها در راهنمای خرید ترازو چیست؟

راهنمای خرید ترازو، مزایا و معایب ترازو را به شما معرفی خواهد کرد تا خریدی آگاهانه داشته باشید.

مزایای ترازوی دیجیتال

 • ترازوی دیجیتال، قابل اعتماد است

ابزار کشش سنج درون ترازوی دیجیتال باعث شده است، ترازوی دیجیتال قابل اعتماد باشد. قابلیت تنظیم خودکار داشته باشد و تنظیمات آن به آسانی به هم نخورد.

 • کاربرد ترازوی دیجیتال آسان است

اینکه ترازو به صورت خوکار، خاموش و روشن شود، بیانگر کاربرد آسان آن است.

 • ترازوی دیجیتال، با دوام است

خراب شدن ترازو به ندرت اتفاق می‌افتد و در صورت خرابی، گارانتی می‌تواند خیال شما را راحت کند.

 • ترازوی دیجیتال سبک است

ترازوی دیجیتال سبک است و اندازه‌ی آن کوچک است و به راحتی، جابه‌جا می‌شود.

معایب ترازوی دیجیتال

راهنمای خرید ترازو تنها یک عیب را برای ترازوی دیجیتال می‌شناسد که آن نیاز به باتری است. ممکن است در مواقعی حساس که نباید باتری تمام شود و شما باتری اضافه‌ای خریداری نکرده‌اید، باتری ترازوی شما تمام شود.

با توجه به اینکه برخی باتری‌های ترازوی دیجیتال قابل شارژ است می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید تا خیالتان از بابت باتری ترازو راحت باشد. اما یادتان باشد باتری‌های با کیفیت ترازوی دیجیتال طول عمر مفید ۲ تا ۵ ساله دارند و این عیب را پوشش خواهند داد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید ترازو آشنا شدید. همچنین از ترازو وزن‌کشی قدیمی و دیجیتال آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

قیمت بهترین ترازوی آشپزخانه در چه رنجی قرار دارد؟

ارزان‌ترین ترازوی دیجیتال آشپزخانه 100 هزار تومان بوده و قیمت آن با توجه قابلیت‌های هر برند متغیر است.

ترازوی آشپزخانه دیجیتال چه قابلیت‌های مثبتی دارد؟

اندازه‌گیری دقیق و سهولت در خواندن وزن محصولات از مزایای ترازوی آشپزخانه دیجیتال هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا