راهنما خرید لوازم آشپزخانهراهنما خرید لوازم برقی

راهنمای خرید اسپرسو ساز + معرفی نکات کلیدی برای خرید دستگاه اسپرسوساز

مقاله‌ای که مشغول مطالعه آن هستید، یک راهنمای خرید اسپرسوساز خانگی است. در این مقاله با انواع اسپرسو ساز خانگی، نکاتی که باید در هنگام خرید این وسیله به آن توجه شود، نکاتی در مورد نگهداری از اسپرسو ساز خانگی و … آشنا خواهید شد. اسپرسو یک نوشیدنی بر پایه قهوه است. تفاوت این نوع قهوه با قهوه‌های معمولی در آماده سازی آن است. برای تهیه اسپرسو آب باید با فشار زیاد از بین دانه‌های قهوه که نرم‌تر از حد معمول آسیاب شده‌اند عبور کند. فشار زیاد آب موجب می‌شود، قهوه به‌دست‌آمده غلیظ‌تر باشد. بنابراین طعم و مزه آن با قهوه‌های معمول متفاوت خواهد بود. دلیل محبوبیت دستگاه‌های اسپرسو ساز نیز همین مسئله است. این دستگاه می‌تواند نوشیدنی اسپرسو را به صورت درست و اصولی تهیه کند.

اگر می‌خواهید برای خرید اسپرسو ساز خانگی اقدام کنید، بهتر است جزییاتی را در نظر بگیرید تا درنهایت بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. با مطالعه مقاله راهنمای خرید اسپرسو ساز خانگی، به راحتی می‌توانید اسپرسو ساز مدنظر خود را خریداری کنید.


فهرست مطالب


دستگاه اسپرسو ساز چیست؟

یکی از روش‌هایی که برای دم کردن قهوه مورد استفاده قرار می گیرد اسپرسو نام دارد در واقع قهوه بدست آمده از این روش را قهوه اسپرسو می گویند که البته در کشورهای مختلف اسم های مختلفی دارد اما ما ایرانی ها آن را به اسم قهوه اسپرسو می شناسیم دستگاهی هم برای آماده سازی قهوه به این روش ساخته شده است که به آن اسپرسو ساز می گویند.

اسپرسو یکی از غلیظ ترین قهوه های اصیل ایتالیایی است که دو یا سه برابر قهوه های دیگر غلظت دارد و در ساخت نوشیدنی هایی مثل کاپوچینو، موکا، لاته، ماکیاتو و امریکانو به کار می رود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  راهنمای خرید لوازم آشپزخانه را بخوانید.

بهتر است بدانیم اسپرسو نام قهوه نیست درواقع اسپرسو روشی برای درست کردن قهوه است که در این روش در کمتر از 20 ثانیه با عبور آب نزدیک به نقطه ی جوش و تحت فشار از قهوه ی آسیاب شده اسپرسو به دست می آید که برای تهیه ی آن میتوانید از دستگاه اسپرسو ساز یا قوری موکاپت استفاده کنید.

از دست ندهید
راهنمای جامع خرید سرویس پخت‌وپز و قابلمه

اسپرسو باعث قوی شدن حافظه ی طولانی مدت شما میشود.به طوری که محققین دانشگاه کالیفرنیا دریافتند که اگر در روز دو شات اسپرسو بنوشید باعث قوی شدن حافظه به خصوص حافظه ی بلند مدت میشود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید چایساز را بخوانید. همانطور که گفتیم اسپرسوساز دستگاهی است که شما با کمک آن می توانید قهوه اسپرسو تهیه کنید.قیمت اسپرسوساز در بازار بسته به میزان حرفه ای بودن دستگاه از 50 هزار تومان تا چند میلیون تومان است.

معرفی انواع اسپرسو ساز خانگی

انواع اسپرسو ساز خانگی به شرح زیر است:اسپرسو ساز‌های خانگی به دو دسته، اسپرسو ساز برقی و موکاپات یا همان اسپرسو ساز رو گازی تقسیم می‌شوند. شما می‌توانید با توجه به نیاز خود، بودجه و میزان استفاده از این دستگاه، برای خرید هر یک از آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها برنامه‌ریزی کنید. اما باید بدانید که اسپرسو تهیه‌شده در موکاپات طعم متفاوتی با نوشیدنی تهیه‌شده در اسپرسو ساز برقی دارد. در این بخش از مقاله راهنمای خرید اسپرسو ساز شما را با ویژگی‌هایی که باید در هنگام خرید هر یک از این دو دستگاه در نظر گرفته شود آشنا خواهیم کرد.

  •  اسپرسو ساز برقی
  • اسپرسو ساز رو گازی (موکاپات)
  • اسپرسوساز دستی

راهنمای خرید اسپرسو ساز برقی

اسپرسو ساز برقی، برای تهیه این نوشیدنی از الکتریسیته استفاده می‌کند. برخی از دستگاه‌های اسپرسو ساز برقی تمام اتوماتیک و برخی دیگر غیر اتوماتیک هستند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین توسترهای نان را بخوانید. اگر از یک باریستا در مورد تهیه اسپرسو سؤال شود، حتماً اسپرسو ساز برقی را برای این کار پیشنهاد می‌دهد. به این دلیل که اسپرسو ساز برقی، نوشیدنی متراکم را با رایحه فراوان به مصرف‌کننده ارائه می‌دهد. از دیگر مزایای این دستگاه وجود نازلی است که به شما امکان تهیه نوشیدنی شیردار را می‌دهد.

خرید اسپرسوساز برقی

در هنگام خرید دستگاه‌های اسپرسو ساز خانگی برقی باید به موارد زیر توجه شود.

بررسی توان دستگاه در راهنمای خرید اسپرسوساز برقی

کیفیت اسپرسو تهیه‌شده و کرمایی آن تا حد زیادی به توان دستگاه بستگی دارد. توان اسپرسو ساز خانگی قدرتی است که به وسیله آن یک فنجان اسپرسو باکیفیت تولید می‌شود. در هنگام خرید اسپرسو ساز علاوه بر توان دستگاه، توان پمپ آن نیز باید در نظر گرفته شود. زیرا قدرت پمپ بخار در تولید بخار آب و آب جوش بسیار مؤثر است.

از دست ندهید
راهنمای خرید چرخ گوشت + بررسی نکات مهم در خرید

به عملکرد دستگاه در هنگام خرید اسپرسوساز برقی نیز دقت کنید

عملکرد دستگاه از عوامل دیگری است که باید در هنگام خرید اسپرسو ساز خانگی موردتوجه قرار گیرد. برخی اسپرسو ساز های خانگی علاوه بر نوشیدنی اسپرسو توان تهیه سایر نوشیدنی‌ها مانند قهوه فرانسوی را نیز دارند. به همین علت شما می‌توانید با خرید یک دستگاه اسپرسو ساز از تهیه سایر نوشیدنی‌های بر پایه قهوه نیز لذت ببرید.

اهمیت پرتا فیلتر در خرید اسپرسوساز برقی

آنچه در عمر دستگاه اسپرسو ساز خانگی شما تأثیرگذار است، وزن پرتا فیلتر و قسمت‌های پلاستیکی و استیل است. این پارامترها نشان‌دهنده استقامت دستگاه هستند. درواقع پرتا فیلتر، نشان‌دهنده کیفیت اسپرسو ساز خانگی است. پرتا فیلتر می‌تواند عملکرد دستگاه را نیز تحت تأثیر قرار دهد. به این صورت که با ایجاد تغییراتی در فیلترها، شما می‌توانید، از کپسول یا پد قهوه نیز بجای پودر آن استفاده کنید. سبد پرتا فیلتر در دو نوع فشرده و غیر فشرده تولید می‌شود. سبد پرتا فیلتر به‌کاررفته در اسپرسو ساز های خانگی که کیفیت قهوه را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد از نوع فشرده است.

جنس بدنه اسپرسوساز برقی

جنس بدنه اسپرسو ساز خانگی نه‌تنها در بهداشت آن مؤثر است بلکه کیفیت و طول عمر دستگاه را نیز مشخص می‌کند. هرچقدر جنس بدنه این دستگاه بهتر باشد، عمر مفید آن بیشتر خواهد شد.

بررسی جنس فیلترها در راهنمای خرید اسپرسوساز برقی

جنس فیلترها نیز در خرید قهوه ساز خانگی بسیار مؤثرند. اگر جنس این فیلترها به‌گونه‌ای باشد که به سرعت زنگ بزند و خراب شود. قطعاً انتخاب مناسبی برای خرید نخواهد بود. چراکه زنگ‌زدگی این بخش طعم اسپرسو را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 جنس فیلترها در راهنمای خرید اسپرسوساز برقی

اهمیت وجود پیچ تنظیم بخار در اسپرسوساز برقی

این بخش، امکان تهیه فوم شیر با غلظت‌های متفاوت، همچنین تنظیم بخار خروجی را فراهم می‌آورد.

نکاتی درباره صدا و لرزش در هنگام خرید اسپرسوساز برقی

در هنگام خرید اسپرسو ساز خانگی، حتماً به میزان صدا و لرزش این دستگاه دقت داشته باشید. مسلماً هیچ‌کس نمی‌خواهد یک دستگاه پر سروصدا و با لرزش را خریداری کند. پس بهتر است پیش از خرید در مورد میزان صدا و لرزش دستگاه از فروشنده اطلاعات کسب کنید.

از دست ندهید
راهنما خرید چرخ گوشت خانگی - مناسب با هر بودجه‌ای

بررسی فیلتر تصفیه آب در خرید اسپرسوساز برقی

برخی اسپرسو ساز های خانگی مجهز به فیلتر تصفیه آب هستند. این عمر موجب جلوگیری از رسوب املاح آب در لوله‌های دستگاه می‌شود و طول عمر آن را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، قهوه خروجی بسیار باکیفیت و خالص خواهد بود. اگر در منزل خود از آب تصفیه‌شده استفاده نمی‌کنید، بهتر است اسپرسو سازی را تهیه کنید که فیلتر تصفیه آب داشته باشد.بسیاری از ویژگی‌های دیگر نیز وجود دارند که با توجه به بودجه خود می‌توانید، هر یک از آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها را برای خرید اسپرسو ساز خانگی در نظر بگیرید.

راهنمای خرید اسپرسو ساز رو گازی (موکاپات)

این دستگاه کوچک و ارزان‌قیمت، وسیله دیگری است که برای تهیه اسپرسو از آن استفاده می‌شود. روش کار موکاپات به این صورت است که آب در محفظه پایینی و قهوه کمی بالاتر از آن، در سبد قهوه ریخته می‌شود. با جوش آمدن، آب به سمت بالا یعنی جایی که قهوه در آن قرار دارد، حرکت می‌کند. این عمل موجب عصاره گیری قهوه و حرکت آن به سمت بالاترین نقطه موکاپات می‌شود. اسپرسو تهیه‌شده توسط اسپرسو ساز رو گازی، بسیار غلی  ظ است. همچنین بدنه آلومینیومی این دستگاه موجب حفظ گرما در آن خواهد شد. اما قهوه تهیه‌شده در این دستگاه برخلاف اسپرسو ساز های خانگی برقی، از کرما و رایحه زیاد برخوردار نیست.

اسپرسو ساز رو گازی

در این بخش از مقاله راهنمای خرید اسپرسو ساز، به مواردی که در هنگام خرید موکاپات باید به آن دقت شود، اشاره شده است.

دقت به برند سازنده در زمان خرید اسپرسوساز روگازی

مسلماً برند دستگاه هم در خرید اسپرسو ساز خانگی برقی و هم در خرید اسپرسو ساز های خانگی رو گازی مؤثر است. برای مثال برندهای ایتالیایی که اسپرسو ساز رو گازی تولید می‌کنند، بسیار بهتر از رقبای چینی خود عمل کرده‌اند. پس بهتر است قبل از خرید اسپرسو ساز خانگی در مورد بهترین برند آن، با در نظر گرفتن بودجه خود، تحقیق کنید تا بتوانید، بهترین انتخاب را داشته باشید.

از دست ندهید
نکات مهم و راهنمایی خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

اهمیت جنس بدنه در خرید اسپرسوساز رو گازی

جنس بدنه نیز مانند سایر موارد هم در خرید اسپرسو ساز خانگی برقی و هم در خرید اسپرسو ساز خانگی رو گازی مؤثر است. بدنه موکاپات‌ها معمولاً از استیل ضد زنگ یا آلومینیوم ساخته شده است. در صورتی که برند انتخابی شما معتبر باشد، می‌توانید از بهداشتی بودن آلومینیوم استفاده‌شده در دستگاه نیز اطمینان داشته باشید. استیل از نظر بهداشتی نسبت به آلومینیوم بهتر است اما به دلیل انتقال سریع‌تر گرما در استیل، قهوه تهیه‌شده در این نوع از موکاپات‌ها غلیظ‌تر و تلخ‌تر است. همچنین باید در هنگام تهیه قهوه دقت داشته باشید که اسپرسو بوی سوختگی نگیرد.

بررسی ظرفیت در راهنمای خرید اسپرسوساز روگازی

طرز استفاده از اسپرسو ساز رو گازی به این صورت است که در هر بار استفاده فیلتر‌های آن باید کاملاً پر باشند. در غیر این صورت قهوه شما رقیق و بدطعم خواهد بود. علاوه بر میزان قهوه استفاده‌شده در این دستگاه، میزان آب مصرفی نیز در طعم قهوه تأثیرگذار است. اگر آبی که داخل دستگاه ریخته‌اید کمتر از ظرفیت دستگاه باشد، اسپرسو نهایی تلخ و بدطعم خواهد بود. به همین دلیل بهتر است در هنگام خرید اسپرسو ساز خانگی رو گازی، ظرفیت آن را با توجه به نیاز و مصرف خود تعیین کنید.

بررسی کارایی و مدل موکاپات در راهنمای خرید اسپرسوساز رو گازی

موکاپات نیز همانند اسپرسو ساز خانگی برقی همواره در حال پیشرفت است، به همین علت بهتر است قبل از خرید، جزییات دستگاه موردنظر خود را بررسی نموده و بر اساس آن خرید کنید.

بررسی مقایسه قیمت اسپرسو ساز خانگی برقی و اسپرسو ساز رو گازی

قیمت عنصر اصلی و بسیار مهم در هنگام خرید اسپرسو ساز خانگی و به‌طورکلی هر وسیله دیگر است. بهتر است پیش از خرید اسپرسو ساز بودجه و انتظارات خود از این دستگاه را تعیین کنید. حتماً می‌دانید که قیمت موکاپات بسیار پایین‌تر از اسپرسو ساز خانگی برقی است.

مقایسه قیمت

برای تهیه اسپرسو ساز خانگی رو گازی می‌توانید هزینه پایه 40000 تومان به بالا را در نظر بگیرید. اما هزینه پایه برای خرید اسپرسو ساز خانگی برقی از 800 هزار تومان به بالاست. اما مسلماً حجم و کیفیت اسپرسو که در هر یک از این دستگاه‌ها تهیه می‌شود متفاوت است.

از دست ندهید
معرفی انواع مایکروفر + بررسی نکات مهم که قبل از خرید مایکروفر

چند قابلیت ویژه اسپرسوسازها چیست؟

ششمین قسمت این راهنمای خرید اسپرسو ساز، اختصاص به قابلیت‌های ویژه دستگاه‌های اسپرسوساز دارد. در این قسمت به تعدادی از قابلیت‌ها اشاره می‌کنیم:

سیستم شست‌وشوی خودکار

برخی از مدل‌های پیشرفته‌تر با استفاده از این سیستم، شست‌وشوی تمامی قطعات مورد نیاز را انجام می‌دهند و کار شما را راحت‌تر می‌کنند.

سیستم قطع خودکار

دستگاه‌های مجهز به این سیستم، ۱۵ دقیقه پس از عدم استفاده برای حفظ ایمنی، به‌طور خودکار خاموش می‌شوند.

قابلیت تنظیم برنامه‌های متفاوت

با این قابلیت، هرکدام از اعضا خانواده با تنظیم دستگاه روی برنامه مورد نظر خود، می‌توانند قهوه دلخواه را از دستگاه تحویل بگیرند. برای تشخیص این قابلیت ویژه، می‌توانید از راهنمای خرید اسپرسو ساز مورد نظر خود، استفاده کنید.

آسیاب قهوه داخلی

برای تهیه اسپرسو، نیاز به قهوه تازه‌آسیاب‌شده ‌است. هرچه مدت‌زمان آسیاب قهوه با دم‌آوری آن کمتر باشد، کیفیت اسپرسو بیشتر است. برخی مدل‌های اسپرسوسازها با داشتن آسیاب قهوه داخلی، نیاز شما برای تهیه یک آسیاب قهوه را برطرف می‌کنند. شما با استفاده از اطلاعات مربوط راهنمای خرید اسپرسو ساز هر برند، می‌توانید مدل‌های آسیاب‌دار را بشناسید.

فیلتر آب

کیفیت آب داخل دستگاه اسپرسوساز، تاثیر مستقیمی بر طعم نهایی قهوه دارد. برخی دستگاه‌ها با دارابودن فیلتر آب، خیال شما را از کیفیت نهایی اسپرسو راحت می‌کنند. برای کسب اطلاعات در این‌باره هم می‌توانید از راهنمای خرید اسپرسو ساز هر برند استفاده کنید. در بخش معرفی چند اسپرسوساز پرطرفدار بازار، به برخی از دستگاه‌ها با این قابلیت‌ها اشاره می‌کنیم.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید اسپرسوساز آشنا شدید.همچنین از نکات کلیدی هنگام خرید آشنا شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بهترین اسپرسو ساز خانگی ارزان چی بخرم ؟

از بهترین اسپرسو ساز های خانگی ارزان موجود در بازار می شود به برند هایی همچون نوا و اسپرسو ساز تکنو نیز اشاره کرد که بسیار محبوب و پرطرفدار اند.

قیمت اسپرسو ساز با مخزن شیر چقدر می باشد ؟

اغلب اسپرسو ساز ها در بازار دارای مخزن شیر می باشند و قیمت آن ها در محدوده قیمتی برابر با 3 تا 10 میلیون تومان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا