راهنما خرید لوازم آشپزخانهراهنما خرید لوازم خانگی

راهنمای خرید زودپز + بررسی نکات مهم و ضروری هنگام خرید زودپز روگازی

برای پخت سریع و بدون دردسر غذا، هیچ چیزی نمی تواند رقیب یک زودپز (pressure cooker) باشد. زودپز روگازی در کسری از زمانی که برای پخت معمولی غذا لازم است، غذای شما را آماده می کند و به همین دلیل این روزها بار دیگر پرطرفدار شده اند. برخلاف گذشته اما زودپزهای امروزی با قابلیت های ایمنی بیشتر مانند سوپاپ های خروج فشار اضافی عرضه می شوند و دیگر خبری از ترکیدن زودپز یا بیرون زدن محتویات درون آن نخواهد بود. همچنین واشرهای رینگی باکیفیت باعث شده که در روی این زودپزها کاملاً نسبت به ورود و خروج هوا نفوذ ناپذیر باشد و اجازه خروج بخار داده نشود مگر اینکه خودتان سوپا اطمینان را ریگلاتور را فشار دهید.


فهرست مطالب


زودپز چگونه کار میکند؟

مواد داخل زودپز وقتی جوشانده میشود بخار ایجاد میکند و این بخار داخل ظرف به دام می افتد، افزایش فشار به نوبه خود نقطه جوش مایع را تا 120 درجه سانتی گراد افزایش می دهد. درجه حرارت پخت بالاتر نیز آشپزی را سریعتر از روش های پخت و پز معمولی به سرانجام می رساند.

خرید زودپز روگازی

در طول فرآیند پخت بخار به تدریج از طریق سوپاپ روی درب خارج می شود. قبل از اقدام به باز کردن درب زودپز باید جانب احتیاط را رعایت کنید و مطمئن شوید که تمام فشار داخل زودپز آزاد شده باشد در غیر اینصورت موجب انفجار زودپز می شود. هر چند تا زمانی که شما تمام جوانب احتیاط را رعایت کنید بعید است که این اتفاق بیافتد.

مزایای خرید زودپز چیست؟

اگر چه هدف اکثر افراد از خرید زودپز تسریع بخشیدن به فرآیند پخت غذاست اما استفاده از زودپز مزایای متعدد دیگری نیز دارد که عبارتند از:

سریع بودن: زودپز زمان پخت غذا را به یک سوم و حتی کمتر کاهش می دهد. پخت غذایی که دو تا سه ساعت زمان می برد با زودپز بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه آماده می شود، نخود تنها بعد از ۱۳ دقیقه آماده سرو است و به همین ترتیب غذاها بسیار سریع تر از قبل آماده می شوند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید و استفاده سرویس قابلمه استیل  را بخوانید.

از دست ندهید
معرفی بهترین برند لباسشویی بوش وکدام مدل از ماشین لباسشویی بوش را بخریم؟

سالم بودن: زودپز بیش از ۵۰ درصد بیشتر از قابلمه و دیگر روش های پخت، مواد مغذی درون غذا را حفظ می کند. تحقیقات نشان داده است که پخت غذا با زودپز، ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری را در غذا نسبت به دیگر روش های پخت بدون فشار و حتی مایکروویو نگه می دارد. همچنین گرمای زودپز باعث می شود که ارگانیسم های بیماری زای بیشتری از بین بروند و غذا طعم و مزه بهتری نیز داشته باشد.

انرژی سبز: استفاده از زودپز باعث می شود ۷۰ درصد در مصرف گاز، برق و آب صرفه جویی شود. زودپزها در زمینه مصرف انرژی بسیار مقرون به صرفه هستند و می توان این صرفه جویی در مصرف انرژی و کارآمدیشان را با صرفه جویی لامپ های کم مصرف مقایسه کرد. پس اگر برای کاهش مصرف انرژی، لامپ های خانه را عوض کرده اید وقت خریدن زودپز نیز فرا رسیده است.

خرید زودپز روگازی

آسان بودن: کمی آب به زودپز اضافه می کنید و فقط حواستان به آن باشد تا کار را به طور کامل برایتان انجام دهد. کار با زودپز درست شبیه یک روز آشپزی معمولی است ولی به مقدار کمتری آب و زمان کمتری نیاز دارد. مزیت دیگر استفاده از زودپز این است که در مقایسه با روش های دیگر پخت و پز نیاز کمتری به مراقبت و سر زدن دارد.

تمیز بودن: با زودپز دیگر خبری از ریختن محتویات به بیرون از قابلمه و روی اجاق گاز نیست. پخت غذا در یک محفظه دارای واشر مطمئن عایق بدین معناست که نیازی به تمیز کردن اجاق گاز پس از پخت غذا ندارید. همچنین بسیاری از زودپزها امکان شستشو در داخل ماشین ظرفشویی را نیز دارند.

ایمن بودن: زودپزها مکانیسم های امنیتی متعددی دارند. امروزه زودپزها دارای قابلیت های ایمنی با درصد خطای نزدیک به صفر هستند و در صورت عمل نکردن یکی از این گزینه ها، دیگری از بروز اتفاق جلوگیری می کند.

آیا زودپز روگازی یا برقی بهتر است؟

مانند دیگر وسایل آشپزخانه، زودپزها نیز در سایزها و با قابلیت های متعددی عرضه می شوند اما به طور کلی می توان به دو دسته روگازی و برقی تقسیم کرد. در واقع بسته به نوع زودپز، غذاهایی که می توان با آن ها پخت و مدت زمان پخت یک نوع غذای خاص در هر کدام متفاوت خواهد بود هر چند در هر صورت سریع تر و راحتتر از قابلمه های معمول، غذا را تهیه می کنند. اگر چه زودپزهای برقی بسیار راحت تر بوده و امکانات بیشتری دارند اما قدرت کمتری داشته و زودتر عمرشان به پایان می رسد در حالی که زودپزهای روگازی بسیار محکم و بادوام بوده و غذا را سریع از همتایان برقی خود آماده می کنند.

خرید زودپز روگازی

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: راهنما خرید انواع قابلمه تکی

از دست ندهید
تشخیص یخچال تقلبی (فیک) از اصل و نکات مهم خرید یخچال اصل

زودپزهای برقی دارای تنظیمات مختلفی از لحاظ دما و زمان پخت برای انواع غذاها و نوع پخت آن ها هستند و برخی نیز قابلیت پخت برنج، تهیه ماست و آرام پزی را دارند. مزیت دیگر زودپزهای برقی این است که فضای روی گاز را اشغال نمی کنند و به همین خاطر زمانی که می خواهید مقدار زیادی غذا درست کنید به کارتان خواهند آمد. زودپزهای رو گازی، از طرف دیگر، ارزان تر بوده و سریع تر و بهتر غذا را آماده می کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید همزن برقی را بخوانید.

زودپزهای برقی بهترین گزینه هستند برای:

 • کسانی که با تنظیمات حرارتی مشکل دارند. زودپز برقی به طور اتوماتیک این کار را انجام داده و تنظیمات حرارتی را خود انجام می دهد. پس زودپز را روشن کرده و به حال خود رها کنید.
 • کسانی که به دنبال یک گزینه چند کاره هستند زیرا برخی انواع زودپزهای برقی می توانند کار آرام پز، پلوپز و ماست ساز را نیز انجام دهند.
 • والدینی که نیاز دارند وقتی از سر کار به خانه باز می گردند غذایشان آماده باشد و با استفاده از برنامه ریزی زمانی زودپز از قبل، در یک زمان خاص غذای آماده خود را داشته باشند. این گزینه برای آن دسته از زودپزهای برقی است که دارای قابلیت تایمر شروع کار هستند.
 • دانشجویانی که آشپزخانه کوچک یا مهارت آشپزی اندکی هستند. زودپز برقی یک ابزار پخت و پز کامل است که هم غذا را طبخ کرده و هم آن را گرم نگه می دارد.
 • افراد مسن یا ناتوان جسمی که دیگر نیازی نیست نگران روشن بودن یا نبودن گاز باشند و می توان زودپز را هر جایی از آشپزخانه نیز قرار داد.
 • آشپزهای ماهری که همه پخت و پز خود را به سیستم پخت و پز پیشرفته منتقل کرده و معمولاً در آنِ واحد بیش از یک وسیله پخت و پز برقی در حال کار دارند.
از دست ندهید
راهنمای خرید جاروبرقی رباتیک + بررسی ۵ نکته‌ی مهم هنگام خرید جاروبرقی رباتیک

زودپزهای رو گازی بهترین گزینه هستند، برای:

 • کسانی که خواهان سرعت و قدرت زودپز هستند به این خاطر که زودپزهای رو گازی گرما و فشار بیشتری نسبت به زودپزهای برقی تولید می کنند.
 • کسانی که بادوام بودن را به راحتی کار ترجیح می دهند زیرا زودپزهای برقی می توانند سال ها عمر کنند اما نوع رو گازی تا چند دهه نیز کارکرد خود را حفظ کرده و دوام خواهد آورد.
 • آشپزهایی که می خواهند تکنیک های پیشرفته آشپزی با زودپز را آزمایش کنند که نیاز به فشار بالاتر و بخار کردن کمتر زودپزهای روگازی مدرن دارند.
 • آشپزهایی که همواره بر غذایشان نظارت کنند زیرا در این نوع زودپزها فشار زودتر از انواع برقی آزاد می شود.

هنگام خرید زودپز باید به چه نکاتی توجه داشت؟

هنگام خرید زودپز از هر نوعی که باشد باید به نکاتی توجه داشته باشید که مناسب بودن خرید شما را تضمین می کنند:

خرید زودپز روگازی

اولین نکته مربوط به ایمنی است. به دلیل بروز خطرات ناشی از انفجار، زودپزی را تهیه کنید که تمام دستور العمل های دقیق ایمنی را رعایت کرده باشد. از جمله سوپاپ امینی. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای جامع خرید سرویس پخت‌وپز و قابلمه را بخوانید.

 • جنس بدنه: زودپزی را انتخاب کنید که جنس بدنه آن از آلیاژ سنگین باشد ترجیحا فولاد ضد زنگ که مواد به آن نچسبد و در طول فرآیند پخت عطر و طعم مواد غذایی را به طور کامل حفظ کند.
 • زودپز برقی یا غیر برقی: زودپز های سنتی اغلب به صورت غیر برقی بوده اند اما امروزه زودپز های برقی که معمولا چند کاره هم هستند در بازار موجود می باشد. شما میتوانید با توجه به نیاز خود یکی از این مدل ها را انتخاب کنید.
 • ظرفیت زودپز: متداول ترین ظرفیت زودپز بین 6 الی 8 لیتر است. شما میتوانید با توجه به تعداد اعضای خانواده خود میزان ظرفیت زودپز را تعیین کنید. اما این نکته را فراموش نکنید همیشه مقداری فضایی خالی در زودپز برای حفظ بخار ضروری است.
 • دسته زودپز: زودپز ها معمولا به دو حالت تکدسته و دو دسته تولید میشوند. زودپز های تک دسته دارای یک دسته بلند و یک دسته کوتاه می باشد. مزیت این دسته بلند این است که دیرتر داغ میشود و برای جابجایی نیز استفاده از آن راحت تر است اما ممکن در هنگام قرار دادن داخل کابینت فضای بیشتری را اشغال کند.
 • فشار زودپز: استانداردترین فشار برای زودپز 15 PSI می باشد. زودپزی را انتخاب کنید که دارای این فشار باشد در غیر اینصورت انتظار کارکرد در سریعترین حالت را نداشته باشید.
 • هزینه: شرکت های متعددی در زمینه تولید زودپز فعالیت می کنند و قیمت های این محصول در رنج های مختلفی قرار دارد. از جمله کن ریکن، کرکماز، راسل و یونیک.
از دست ندهید
راهنمای جامع خرید تلویزیون هوشمند + در خرید تلویزیون هوشمند باید به چه مواردی دقت کنیم؟

معرفی بهترین زودپز روگازی لایف اسمایل

1- زودپز کلیپسی دو کاره روگازی ٥ لیتری لایف اسمایل مدل ZDS-5M

زودپز ۲ کاره لایف اسمایل مدل ZDS-5M، یک محصول زیبا و کاربردی از برند معتبر لایف اسمایل است. این محصول با کیفیت با حفظ مواد مغذی و ویتامین های موجود در مواد غذایی برای افرادی که رژیم غذایی منظمی دارند بسیار مناسب است. این زودپز در یک سوم زمان معمول، انواع غذاها را تهیه نموده و در نتیجه باعث صرفه جویی در زمان و انرژی خواهد شد.

مشخصات:

 • جنس بدنه : استیل ضد زنگ 304
 • جنس دستگیره : سیلیکون
 • جنس درب : استیل
 • گنجایش دیگ : 5 لیتر
 • سوپاپ اطمینان : دارد

2- زودپز سه کاره روگازی ٥ لیتری لایف اسمایل مدل LifePRE-5L

دستگیره‌های زودپز ۵ لیتری LIFE SMILE LIFEPRE ،از جنس باکالیت بوده که در مقابل حرارت مقاوم می‌باشند و از طراحی ارگونومیک برای دستگیره‌ها استفاده گردیده که در هنگام کار کردن بسیار راحت خواهد بود. کف زودپز سایز ۲۲ لایف اسمایل به صورت سه لایه ساخته شده که باعث توزیع یکنواخت گرما می‌شود. همچنین این مدل زودپز دارای پایه‌های القایی می‌باشد.

خرید زودپز روگازی

مشخصات :

 • سایز : 22 سانتی‌متر
 • تحت لیسانس : آلمان
 • جنس بدنه : استیل ضد زنگ نوع 304 با روکش گرانیتی
 • ظرفیت : 5 لیتر
 • اقلام همراه : درب شیشه ای سبد بخارریز واشر سیلیکونی
 • جنس درب : استیل

3- زودپز کلیپسی سه کاره روگازی دوقلو ٥ و ٧ لیتری لایف اسمایل مدل ZDS-5+7M

زودپز سه کاره لایف اسمایل مدل ZDS-5+7M، یک محصول زیبا و کاربردی از برند معتبر لایف اسمایل است. این ست از یک دیگ بزرگ به گنجایش ۷ لیتر و یک دیگ کوچک به گنجایش ۵ لیتر تشکیل شده است. شما با توجه به نیاز خود می‌توانید از هر کدام از دیگ‌ها به عنوان زودپز استفاده کنید و با توجه به درب شیشه‌ای که به همراه ست وجود دارد، دیگ‌ها قابلیت استفاده به عنوان قابلمه هم دارند.

مشخصات :

 • جنس بدنه : استیل ضد زنگ 18/10
 • جنس دستگیره : سیلیکون
 • جنس درب : استیل
 • گنجایش دیگ : 5 لیتر – 7 لیتر
 • سوپاپ اطمینان : دارد
از دست ندهید
راهنمای خرید چرخ گوشت + بررسی نکات مهم در خرید

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنما خرید و انتخاب زودپز روگازی آشنا شدید. همچنین از انواع زودپزهای لایف اسمایل آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

زودپز آلومینیومی یا فولاد ضد زنگ کدام بهتر است؟

به طور کلی از لحاظ جنس بدنه، دو نوع زودپز وجود دارد که از نوع آلومینیومی یا فولاد ضد زنگ (استیل) هستند. هر یک از این دو مزایا خود را دارد اما نمونه های فولاد ضد زنگ گزینه های بهتری هستند. زودپز آلومینیومی سبک تر بوده و قیمت پایین تری دارند اما براحتی زنگ زده، دچار فرورفتگی شده و تاب بر می دارند. از آن جا که نمونه های ساخته شده از فولاد ضد زنگ در برابر هوا، آب و دیگر مایعات غیرقابل نفوذ و سنگین تر هستند معمولاٌ قیمت بالاتری داشته اما بهترین کارکرد را داشته و باداوم تر از گزینه آلومینیومی هستند. همچنین زودپز فولاد ضد زنگ امکان پخت و پز با بالاترین دما را ایجاد کرده و می توانید پخت غذایی سریع و ایمن با بهترین کیفیت را با آن ها تجربه کنید. همچنین زودپزهای استیلی غذا را بهتر و برای مدت طولانی تری گرم نگه می دارند.

مقایسه زودپز برقی و زودپز معمولی؟

در مقایسه زودپز برقی و زودپز معمولی قبل از هرچیزی باید تفاوت های بارز این دو دستگاه را بیان نمود. اصلی ترین تفاوت زودپز برقی و زودپز معمولی، طریقه تامین انرژی مورد نیاز دستگاه است. زودپز های معمولی روی شعله اجاق گاز قرار می گیرند اما همانطور که پیداست زودپز برقی از نیروی برق برای انجام وظایف خود کمک می گیرد. از شباهت های زودپز برقی و معمولی می توان به این اشاره کرد که هر دو مدل نسبت به وسایل دیگر غذا را زود تر آماده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا