راهنما خرید لوازم آشپزخانهراهنما خرید لوازم برقی

راهنمای خرید آب مرکبات گیری دستی و برقی + معرفی بهترین برندهای آب مرکبات گیری برقی

کمتر کسی پیدا می‌شود که از آب‌میوه، مخصوصاً آب مرکبات خوشش نیاید. طعم دلپذیر آب مرکبات، همان چیزی است که در روزهای گرم تابستان نیاز داریم؛ و خواص فوق‌العاده آن‌ها نیز در روزهای سرد زمستان و سرماخوردگی‌ها به کارمان می‌آید. ترکیب این دو ویژگی، یعنی طعم فوق‌العاده و خواص بی‌نظیر مرکبات، باعث شد که اولین دستگاه‌های آب مرکبات گیری در اوایل قرن هجده در ترکیه ساخته شوند. از چهار قرن پیش تا الان، آب‌میوه‌گیری‌ها نیز با پیشرفت تکنولوژی همراه شده‌اند و مدل‌های برقی و جدید آن‌ها در بازار موجود هستند. در ادامه این مطلب، به بررسی انواع مختلف آب مرکبات گیری برقی ، کاربردهایشان، و همچنین طرز کار آن‌ها می‌پردازیم.


فهرست مطالب


معرفی انواع آب مرکبات گیری

به‌طورکلی، دو نوع آب‌مرکبات‌گیری وجود دارد: دستی و برقی. هرکدام این‌ها، ویژگی و طرز کار مخصوص خود را دارند:

1. آب مرکبات گیری دستی

این مدل از آب مرکبات گیری را بیشترمان در خانه داریم و از کودکی آن‌ها را دیده‌ایم. معمولاً از دو بخش اصلی تشکیل می‌شوند: قسمت بالایی (ریمر) که به شکل مخروطی با عاج‌ها و برآمدگی‌هایی روی بدنه است و میوه روی آن قرار می‌گیرد، و قسمت پایینی که مخزن آب مرکبات است و آب میوه‌ها از روی مخروط به درون آن سرازیر می‌شود.

 آب مرکبات گیری دستی

کار با آن‌ها نیز بسیار ساده است. تنها کافی است که مرکبات را از وسط نصف کرده و روی ریمر قرار دهید. سپس آن را با دست به شکل دورانی، روی ریمر بفشارید و حرکت دهید تا آب‌میوه گرفته شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لوازم برقی برای آشپزخانه را بخوانید.

2. آب مرکبات گیری فشاری

قبل از اینکه آب مرکبات گیری های برقی و دستی وارد بازار شوند، آب مرکبات گیری های فشاری به فروش می رسید. همچنان خرید آب مرکبات گیری فشاری در ایران رونق دارد زیرا بسیاری از افراد از این وسیله برای گرفتن آب لیمو ترش و مرکبات دیگر در هنگام سرو و پخت غذا استفاده می نمایند.

آب مرکبات گیری فشاری

این وسیله بسیار کوچک بوده و بدون نیاز به برق و نیروی بازو کار می کند. فقط کافیست مرکبات مورد نیاز خود را ببرید و داخل دستگاه قرار دهید و سپس دسته های آن را به هم نزدیک کنید.

از دست ندهید
راهنمای جامع خرید بهترین هود برای آشپزخانه + معرفی بهترین برندهای هود آشپزخانه

3. آب مرکبات گیری برقی

آب مرکبات گیری‌های برقی چند سالی هست که وارد بازار شده‌اند. همان‌طور که از نامشان پیداست، نیروی محرکه این دستگاه‌ها، برق است و برای کارکردن نیازی به فشار دست ندارند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خرید سرخ کن بدون روغن را بخوانید.

 آب مرکبات گیری برقی

استفاده از آب مرکبات گیری‌های برقی از چند نظر کار شما را ساده‌تر و راحت‌تر می‌کند. اولاً که سرعت بیشتری در گرفتن آب مرکبات دارند و در رقابت با آب مرکبات گیرهای دستی، به حجم بیشتری از مرکبات در مدت‌زمان کوتاه‌تری رسیدگی می‌کنند. برتری دوم آن‌ها، بی‌نیازی از زور بازوی کاربر است! استفاده از این دستگاه‌ها، خستگی چندانی برای کاربر ندارد. علاوه بر این‌ها، مدل‌های مختلف آب مرکبات گیری برقی این قابلیت را دارند که به طور هم‌زمان، آب بیش از یک میوه را بگیرند و چند ریمر دارند. همچنین می‌توانید از اینکه آب‌میوه به طور کامل خارج شده مطمئن باشید. برخی از آب مرکبات گیری‌ها قابلیت جداکردن پالپ میوه از آب آن را نیز دارند. به‌عبارت‌دیگر، استفاده از یک آب‌مرکبات‌گیری برقی در زمان و انرژی و همچنین هزینه نهایی شما صرفه‌جویی می‌کند.

علاوه بر مواردی که گفته شد، دستگاه‌های برقی از نظر بهداشتی نیز بهتر از دستگاه‌های قدیمی و دستی هستند. چرا که تماس دست با میوه بسیار کم است و آب مرکبات در شرایط بهتری گرفته می‌شود.

طرز کار آب مرکبات گیری برقی چگونه است؟

طرز کار این دستگاه تا حدودی با دستگاه‌های آب‌مرکبات‌گیری دستی شباهت دارد. در آب مرکبات گیری‌های برقی نیز، یک یا چند ریمر (مخروطی با عاج و بر‌آمدگی روی بدنه) هستند که میوة نصف شده روی آن‌ قرار می‌گیرد. با روشن‌کردن دستگاه، ریمرها شروع به چرخش می‌کنند و به این شکل، آب درون میوه را از آن خارج می‌کنند. آب‌میوه نیز در قسمت مخزن دستگاه جمع می‌شود و پس از اتمام کار دستگاه، می‌توانید از آن استفاده کنید.

کار با بعضی از مدل‌های آب مرکبات گیری، به این صورت است که باید با دست، میوه را روی ریمر نگه دارید. اما مدل‌های دیگر، خودشان یک بازوی نگهدارنده یا درپوش برای نگه‌داشتن میوه دارند و نیازی به دخالت دست در این پروسه ندارند. اکثر دستگاه‌های برقی، به یک صافی نیز مجهز هستند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید چای ساز را بخوانید. با استفاده از این صافی، می‌توانید جلوی ترکیب‌شدن پالپ و گوشت میوه با آب آن را بگیرید و از آب‌میوه خالص و صاف‌شده لذت ببرید.

از دست ندهید
راهنمای خرید ماشین لباسشویی + چگونه بهترین لباسشویی را انتخاب کنیم؟

راهنمای خرید آب مرکبات گیری برقی

1- توان موتور دستگاه آب مرکبات گیری برقی

یکی از نکات مهم که باید در هنگام خرید آب مرکبات گیری برقی به آن توجه کنید، توان موتور دستگاه است. توان موتور دستگاه آب مرکبات گیری برقی معمولا باید بین 400 تا 1000 وات باشد البته این مقدار بسته به مدل دستگاه تغییر می کند.

توان موتور دستگاه آب مرکبات گیری برقی

آب مرکبات گیری هایی در بازار موجودند که توان آنها بین 100 الی 160 وات است و این محصولات عملکرد ساده تری دارند. با این تفاسیر می توان به این نتیجه رسید که هر چقدر توان موتور بیشتر باشد، دستگاه پیشرفته تر خواهد بود. پس در هنگام خرید آب مرکبات گیری به این موضوع توجه کنید.

2- بازدهی دستگاه آب مرکبات گیری برقی

بازدهی دستگاه آب مرکبات گیری برقی به این معناست که دستگاه وظیفه خود را در چه سطح و کیفیتی انجام می دهد. هر چقدر بازدهی آن بیشتر باشد، کیفیت دستگاه در آب گیری مرکبات به مراتب بیشتر خواهد بود.تنها معیاری که می توان با آن دستگاه آب مرکبات گیری را مقایسه کرد، بازدهی است. به این ترتیب مقدار آب میوه تهیه شده از مقدار معینی مرکبات در هر محصول متفاوت است. برای درک بهتر این موضوع به این مثال توجه کنید.

بازدهی دستگاه

اگر یک مقدار مشخص پرتقال را با آب مرکبات گیری پارس خزر آب گیری کنید و این کار را دوباره با آب مرکبات گیری بوش انجام دهید. در نتیجه مشاهده خواهید کرد که میزان آب پرتقال تهیه شده از هر دو مدل متفاوت است. در صورتی که تعداد پرتقال ها برابر بود. دلیل این نتیجه تعداد ریمرهای بیشتر، ریمرهای بزرگتر و ظرف نگهداری آبمیوه با گنجایش بیشتر و حجم آب مرکبات بیشتر در یک زمان است.

3- تعداد سری مخروطی آج دار یا ریمر ها

تعداد سری مخروطی آج دار یا ریمر ها یکی از اصلی ترین بخش ها در این دستگاه است. این قطعه با حرکت های متوالی گوشت و مغز میوه را از پوست آن جدا می کند. دستگاه های دستی معمولا از یک ریمر برخورداند، در صورتی که برخی از آب مرکبات گیری های برقی دارای دو یا چند ریمر هستند.

تعداد سری مخروطی

اگر مصرف نوشیدن آب مرکبات شما در خانه زیاد است، به شما توصیه می کنیم تا در هنگام خرید آب مرکبات گیری، دستگاهی را انتخاب کنید که ریمر و سری بیشتری برای آب گیری دارد. زیرا این دستگاه می تواند حجم بیشتر از مرکبات را آب گیری کنند.

از دست ندهید
راهنمای خرید و استفاده سرویس قابلمه استیل + معرفی سرویس قابلمه های کرکماز

4- حجم مخزن دستگاه

حجم مخزن دستگاه جزو معیار هایی است که باید هنگام خرید آب مرکبات گیری به آن توجه زیادی داشت. زیرا این قابلیت می تواند کار شما را راحت تر کند. هر چقدر حجم مخزن دستگاه بیشتر باشد، آب مرکبات بیشتری در آن جای می گیرد و با خیال راحت می توانید مقدار زیادی از آب مرکبات مورد نظرتان را بگیرید.

5- قیمت دستگاه آب مرکبات گیری

قبل از خرید آب مرکبات گیری باید به بودجه خود توجه کنید زیرا این دستگاه ها با قیمت های متفاوتی به فروش می رسد. بدیهی است قیمت دستگاه آب مرکبات گیری برقی از دستی بیشتر باشد اما در میان هر دو مدل دستگاه های ارزان قیمتی نیز یافت می شود. معیار هایی همچون برند محصولات، توان دستگاه، بازدهی، تعداد ریمر ها، جنس و قابلیت های جدید محصولات بر قیمت نهایی آن تاثیر مستقیم می گذارد.

گارانتی و خدمات پس از فروش بر قیمت دستگاه آب مرکبات گیری تاثیر بسزایی دارد. هر چقدر گارانتی و خدمات پس از فروش مدت طولانی تری را پوشش دهد، بر قیمت دستگاه نیز افزوده می شود.

6- زمان صرف شده

آب مرکبات گیری‌های موجود در بازار، هر کدام به نوبه ی خود، بازده زمانی مخصوصی را ارائه می‌دهند. برخی از آب مرکبات گیری‌ها، زمان بیشتری را برای آبگیری صرف می‌کنند و برخی دیگر برای ترکیب بیشتر پالپ با اب میوه، مدت زمان طولانی‌تری را به خود اختصاص می‌دهند.

زمان صرف شده

برای نوشیدن یک لیوان آب پرتقال در صبح، بهتر است پیش از خرید مدت زمان آماده سازی و آبگیری آن را بررسی کنید.

7- طعم و جداسازی پوست میوه

یک آب مرکبات گیری خوب به عمق و داخل میوه نفوذ و پوست میوه را جدا می‌کند. جداسازی پوست میوه و میزان پالپ باقی مانده چیزهای زیادی را در خصوص کارایی آب مرکبات گیری به شما می‌گوید. اگر گزینه Taste خاموش باشد ، آب مرکبات گیری می‌تواند به پوست نفوذ کند.

8- شستشوی آسان

بسیاری از آب مرکبات گیری‌ها،  قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را دارند. شما می‌توانید پس از گرفتن آب میوه محفظه را آبکشی کنید و آن را در داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. ممکن است برای برخی افراد جداسازی محفظه‌ها برای شستشو دشوار باشد، حتی اگر قسمت‌هایی از آن مناسب قرار گرفتن در ماشین ظرفشویی باشد.

از دست ندهید
راهنمای خرید هواپز + هرآنچه باید قبل از خرید یک هواپز کاربردی و باکیفیت بدانید

معرفی بهترین برندهای آب مرکبات گیری

بعد از مطالعه مطالب راهنمای خرید آب مرکبات گیری حتما این سوال برایتان پی ش می آید که آّب مرکبات گیری چه مارکی خوبه؟ ما لیستی از بهترین مارک آب مرکبات گیری برقی را تهیه کردیم و به بررسی آنها می پردازیم. با این کار خیلی راحت می توانید یک دستگاه مناسب برای تهیه آب پرتقال و مرکبات خریداری کنید.

آب مرکبات گیری مولینکس

برند مولینکس سری Vitapress مدل PC302 یکی از پرفروش ترین آب مرکبات گیری های بازار لوازم خانگی محسوب می شود.محصول مولینکس یک دستگاه برقی و خانگی است که با توان 25 واتی آب گیری می کند. این دستگاه به صورت فشاری عمل می کند، به این صورت که با فشار بیشتر می توان بازدهی بیشتری از دستگاه داشت.

آب مرکبات گیری مولینکس

این محصول دارای دو فیلتر پلاستیکی و استیل است. اگر می خواهید آب میوه تان پالپ بیشتری داشته باشد از فیلتر پلاستیکی استفاده نمایید. در صورتی که یک آب مرکبات شفاف می خواهید از فیلتر استیل کمک بگیرید.قیمت فروش این دستگاه در بازار ایران مشخص نیست اما انتظار می رود که در لیست آب مرکبات گیری های ارزان قرار بگیرد.

آب مرکبات گیری پارس خزر

پارس خزر یکی از برند های قدیمی داخلی است که در زمینه تولید لوازم برقی خانگی فعالیت دارد. یکی از پر فروش ترین آب مرکبات گیری های پارس خزر، مدل Pulp است.

پارس خزر

این دستگاه وزن سبکی دارد و با قیمت مناسب به فروش می رسد. ظرفیت مخزن آب مرکبات گیری پارس خزر 0.6 لیتر بوده است. از قابلیت های این محصول می توان به پایه ضد لرزش، 5 حالت تعیین مقدار پالپ، امکان شروع خودکار، دو سری مخروطی کوچک و بزرگ مخصوص پرتقال و لیمو ترش اشاره کرد.جنس بدنه این مدل از آب مرکبات گیری پارس خزر پلاستیکی بوده و شستشوی آن بسیار راحت است. همچنین می توانید برای شستشو قطعات آن را جدا کرده و داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید.

آب مرکبات گیری بوش

کمپانی بوش یکی از معتبر ترین تولید کنندگان لوازم خانگی است که محصولاتی همانند یخچال و ماشین لباسشویی تولید می کند. یکی از محصولات این کمپانی آب مرکبات گیری مدل MCP3500 است. با خرید آب مرکبات گیری بوش امکانات زیادی در اختیارتان قرار می گیرد. این امکانات شامل مخزن 0.8 لیتری، فیلتر مخصوص پالپ و دو سری در اندازه های متفاوت برای مرکبات بزرگ و کوچک می شود.

آب مرکبات گیری بوش

جنس بدنه این دستگاه از پلاستیک مرغوب بوده که به راحتی می توان آن را تمیز کرد علاوه بر این دارای یک درپوش برای جلوگیری از ورود گرد و غبار است. همچنین می توان تمام قطعات آب مرکبات گیری بوش را جدا کرد و برای شستشو داخل ماشین ظرفشویی قرار داد.

از دست ندهید
راهنمای خرید اتوبخار + معرفی اتو بخار و انواع آن

آب مرکبات گیری فلر

آب مرکبات گیری فلر مدل CS199 یکی از محصولات با کیفیت کمپانی فلر است. این دستگاه یک طراحی خاص و منحصر به فرد دارد که توجه خیلی از افراد در هنگام خرید آب مرکبات گیری به آن جلب می شود.

فلر

توان موتور این محصول 85 وات بوده و میزان برق مصرفی آن کم است. از دیگر ویژگی های این محصول می توان به پایه ضد لغزش، صدای کم در حین کار و دو سری مختلف برای مرکبات کوچک تر اشاره کرد اما این محصول مخزن برای جمع آوری آبمیوه ندارد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید آب مرکبات گیری آشنا شدید. همچنین از بهترین برند های آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جوتب داده شود.

سوالات متداول

بهترین مارک آب مرکبات گیری کدام است؟

مارک های مختلفی در تولید آبمیوه گیری مرکبات وجود دارد که مشهورترین آنها بوش ، فلر ، فیلیپس ، مولینکس ، کنوود ، براون و بیترون و از جمله مارک های ایرانی مانند محصولات پارس خزر است که می توانند با کالاها خارجی قابت کنند و با قیمت مناسب تری تهیه کنید.

توان آب مرکبات‌گیری برقی چقدر باشد؟

اگر آب مرکبات‌گیری برقی را ترجیح می‌دهید، در هنگام خرید به توان دستگاه (وات) توجه داشته باشید. توان آب مرکبات‌گیری معمولی از 20 تا 40 وات متغیر است. توان موتور آب مرکبات‌گیری می‌تواند عامل تعیین‌کننده در میزان سروصدای دستگاه باشد و هرچه توان بالاتر باشد صدای بیشتری هم تولید می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا