راهنما خرید لوازم برقیراهنما خرید لوازم خانگی

علت سر و صدای زیاد جاروبرقی + دلایل کاهش مکش جارو

مکش تولید شده توسط یک موتور فن داخل بدنه دستگاه، قدرت جاروبرقی را به وجود می آورد. حتما برای شما نیز این سئوال پیش آمده که چرا مکش جاروبرقی کم شده است؟ یا به طور کلی مکش قدرت ندارد؟ مکش جاروبرقی، خاک را از طریق یک محفظه یا شلنگ می کشد و پس مانده های آن را درون کیسه جاروبرقی قرار می دهد. بعضی از جاروبرقی ها در انتهای نازل دارای یک برس چرخان یا یک نوار ضرب گیر هستند که به تحریک و جابجایی خاک در محفظه مکش کمک می کند. همه این مناطق باید عاری از انسداد باشند و به درستی کار کنند تا یک جاروبرقی ۱۰۰ درصد کارآمد باقی بماند، در غیر اینصورت مکش جاروبرقی به تدریج کاهش میابد. در ادامه به مواردی میپردازیم که علت کم شدن مکش جاروبرقی می باشد.

بیشتر بخوانید: راهنما خرید لوازم برقی جهیزیه

وجود مشکل در کیسه جاروبرقي

اولین جایی که باید مورد بررسی قرار بگیرد کیسه دستگاه است. هنگامی که کیسه پر، پاره و یا سوراخ شده باشد، میتواند دلیل و علت کم شدن مکش جاروبرقی باشد که این یک مشکل است. چنانچه بعد از بررسی و خالی کردن کیسه هنوز هم مكش جاروبرقي کم است، یک کیسه جدید جایگزین آن کنید. به این ترتیب مطمئن می شوید که کم شدن مكش به دلیل وجود مشکلی در كیسه جاروبرقي نیست.

سوراخ بودن کیسه جاروبرقی

برای اینکه جاروبرقی با مکش بالا زباله ها را جمع آوری کند، هیچ راه نفوذی برای هوا در این مسیر نباید وجود داشته باشد. سوراخ شدن کیسه جاروبرقی نه تنها گرد و غبار را به بیرون انتقال می دهد، بلکه تا حد زیادی قدرت دستگاه را در جمع آوری آشغال و زباله ها کاهش می دهد. استفاده از کیسه های کاغذی بی کیفیت و همچنین جمع آوری شیشه ها با جاروبرقی هر دو می توانند باعث پاره شدن کیسه شوند. علاوه براین، بهتر است بررسی کنید که آیا کیسه درست نصب شده است یا خیر؟

از دست ندهید
راهنمای خرید ماشین ظرفشویی ال جی + معرفی ویژگی های ظرفشویی ال جی

کم و زیاد شدن مکش جاروبرقی به علت ارتفاع زیاد لوله

در حالت کلی، هر اندازه ارتفاع لوله جاروبرقی بیشتر باشد، زباله ها با مکش کمتری جمع آوری میشوند. به همین دلیل باید تا حد امکان و بر اساس شرایط محیط و جنس سطح فاصله را تا موتور کم کرد. با کم کردن ارتفاع لوله جاروبرقی می توان قدرت مکش را تا حد مطلوبی افزایش داد.

گرفتگی لوله خرطومی

یکی از اشتباهات رایجی که اغلب افراد مرتکب میشوند، جمع آوری هر نوع زباله و آشغال با جاروبرقی است. تکه های بزرگ پارچه و کاغذ و پلاستیک در مسیر خرطومی تجمع پیدا می کنند. گرفتگی و انسداد لوله های خرطومی مانع از عبور هوا با شدت زیاد میشود و به همین دلیل مکش جاروبرقی را کم می کند. تا حد امکان تکه های بزرگ زباله و آشغال را با جاروبرقی جمع آوری نکنید و بهتر است خرطومی را از دستگاه جدا نموده و گرفتگی های آن را رفع نمایید.

تنظیمات اشتباه جاروبرقی

در بسیاری از مواقع کم بودن قدرت مکش جاروبرقی تنها به دلیل استفاده از قدرت کم دستگاه است. با استفاده از دکمه های روی جاروبرقی تنظیمات را روی قدرت بالای مکش قرار دهید تا مشکل رفع شود.

گرفتگی فیلتر جاروبرقی

فیلترهای موجود در داخل جاروبرقی به دلیل استفاده زیاد به مرور با لایه هایی از گرد و غبار مسدود میشوند. این فلیترها نقش بسیار مهمی در میزان قدرت مکش جاروبرقی دارند و به همین دلیل باید همیشه تمیز شوند. البته در برخی از مواقع ممکن است فیلتر دچار پارگی شده باشد که تنها راه حل تعویض است. جداره جاروبرقی را باز و فیلتر قبلی را خارج کنید. سپس فیلتر جدید را در جای خود قرار داده و درب جاروبرقی را ببندید. پیشنهاد می کنیم به جنس فیلتر و تقلبی یا اصل بودن آنها دقت داشته باشید در غیر این صورت پس از چند مرتبه استفاده از دستگاه مجدد مکش کاهش پیدا خواهد کرد.

راه های افزایش قدرت مکش جاروبرقی

با توجه به آنچه در طول متن به آن اشاره شد، برای افزایش قدرت مکش جاروبرقی می توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • کیسه جاروبرقی را بررسی و در زمان مناسب تعویض کنید.
 • برس پارویی جاروبرقی را به صورت مرتب تمیز کنید.
 • درون لوله خرطومی را بررسی و گرفتگی های آن را رفع کنید. بهتر است تکه های بزرگ زباله ها را با جاروبرقی جمع آوری نکنید تا مسیر عبور آنها تا کیسه دچار گرفتگی نشود.
 • محل اتصال خرطومی به بدنه جاروبرقی را محکم کنید تا هوا نشت نکند.
 • فیلترهای درون جاروبرقی را به صورت مرتب تمیز و در صورت نیاز تعویض نمایید.
از دست ندهید
راهنمای خرید پلوپز برای تهیه یک برنج عالی و ایرانی + آشنایی با انواع پلوپز

علت کم شدن مکش جاروبرقی ال جی

جاروبرقی های ال جی دارای تنوع بالایی از نظر مدل و قابلیت ها هستند. در صورت کم شدن قدرت مکش دستگاه بررسی کنید که آیا تنظیمات درست انجام شده و از حداکثر قدرت جاروبرقی استفاده می کنید یا خیر؟ در صورت خراب بودن موتور بهتر است با تیم های تعمیر جاروبرقی ال جی تماس بگیرید.

علت کم شدن مکش جاروبرقی سامسونگ

در صورت کاهش قدرت مکش جاروبرقی سامسونگ کافیست بررسی کنید که آیا کیسه پر شده است یا خیر؟ از محل اتصال لوله خرطومی هوا نشت می کند؟ برس پارویی تمیز است؟ ارتفاع لوله بیش از اندازه نیست و با جنس سطح تناسب دارد؟ موتور جاروبرقی سالم است؟ فیلتر دچار انسداد و گرفتگی نشده است؟ در صورت عدم رفع مشکل با رفع هر یک از این موارد، با مراکز تعمیر جاروبرقی سامسونگ تماس بگیرید.


علت صدای زیاد جاروبرقی چیست ؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا صدای جاروبرقیتان تغییر کرده یا صدای آن زیاد شده است. این مشکل یکی از عمده ترین مشکلات جاروبرقی ها میباشد که ممکن است برای شما هم پیش آید. این مشکل میتواند بعد از استفاده چندساله شما از جاروبرقی یا یکباره ظاهر شود.

دلیل صدای زیاد جاروبرقی

 • خرابی بلبرینگ ها
 • شکستگی پروانه موتور
 • ورود جسم خارجی به داخل موتور
 • خرابی کلکتور
 • خروج موتور از داخل قاب جاروبرقی
 • شکستگی قاب جاروبرقی

موارد بالا 7 مورد از اساسی ترین دلایل صدای زیاد جاروبرقی میباشد.

بررسی فنی صدای زیاد در جاروبرقی

 1. بلبرینگ ها بعد از گذشت زمان و کارکرد مداوم میتوانند خشک شوند و صدای زیاد و غیر عادی را با خود بهمراه داشته باشند ، درصورت خرابی بلبرینگ باید نسبت به تعویض و جایگزینی بلبرینگ جدید اقدام نمود .
 2. شکستگی پروانه موتور میتواند دراثر خشک شدن پلاستیک پروانه یا برخورد به بدنه موتور در اثر خرابی بلبرینگ ها بوجود آید و دلیل صدای زیاد جاروبرقی شما باشد .
 3. گاهی اوقات عبور یک جسم سخت از داخل پاکت و فیلترهای جاروبرقی و ورود آن به بدنه موتور میتواند صدای زیادی را به همراه داشته باشد .
 4. کلکتور موتور معمولا برا اثر تمام شدن یا کوچک شدن زغال ها یا شکستگی بلبرینگ آسیب میبیند و صدای غیر عادی را بهمراه می آورد .
 5. گاهی اوقات مشاهده میشود پایه های نگه دارنده موتور شکسته شده و موتور را از جای خود خارج میکند یا براثر ضربه به بدنه جاروبرقی موتور از جای خود خارج میشود که این مورد میتواند علت صدای زیاد جاروبرقی و همچنین کم شدن مکش آن شود .
از دست ندهید
راهنمای خرید ماشین لباسشویی + چگونه بهترین لباسشویی را انتخاب کنیم؟

مسدود شدن خرطوم مکش

هنگامی که جاروبرقيتان صدای بلند و ناخوشایندی دارد ممکن است چیزی کوچک مثل دکمه یا اسباب بازی بچه‌ها در داخل خرطوم مکش گیر کرده باشد که علت زیاد شدن صدای جاروبرقی میباشد. در این شرایط ابتدا لوله را از بدنه دستگاه جدا کرده و آن را بررسی کنید. می‌توانید با یک میل بافتنی یا یک شی بلند و نازک راه خرطوم را باز کنید. از زدن ضربه‌های سخت و محکم به بدنه داخلی خرطوم مکش پرهیز کنید چون احتمال آسیب‌دیدگی و پارگی وجود دارد. اگر خارج کردن مسدودی برایتان دشوار است می‌توانید آن را به یک تعمیر کار بسپارید.

کثیف بودن فیلتر جاروبرقی

اگر جاروبرقی‌تان به صورت ناگهانی صدایش بلندتر شده است، ابتدا نگاهی به فیلترش بیاندازید. هر چه فیلتر آن کثیف‌تر باشد مکش جاروبرقی با سختی بیشتری انجام می‌شود و همین تلاش و تقلا برای گرفتن گرد و غبار دلیل صدای ناخوشایندیست که از دستگاه شنیده می‌شود. همینطور کثیفی فیلتر روی توانایی مکش آن اثر منفی دارد. نشانه‌اش این است که جاروبرقي به خوبی قبل گرد و غبار را مکش نمی‌کند.

جاروبرقی‌ها متناسب با نوعشان ممکن است یک یا دو فیلتر داشته باشند. برخی از مدل‌های قدیمی‌تر فیلتر‌های قابل تعویض دارند. در سایر مدل‌ها می‌توانید فیلتر را از داخل جاروبرقی خارج کرده و بعد از پاک کردن گرد و غبار آنها را با آب گرم بشویید. زمانی که فیلتر خشک شد آن را مجدد نصب کنید. می‌بینید که صدای جاروبرقي به حالت نرمال خودش باز می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا