راهنما خرید لوازم آشپزخانهراهنما خرید لوازم برقی

راهنمای خرید پلوپز برای تهیه یک برنج عالی و ایرانی + آشنایی با انواع پلوپز

آیا علاقه‌مند به خرید پلوپزی هستید که استفاده از آن آسان باشد و در عین حال هر بار شما را با یک ته‌دیگ طلایی غافل‌گیر کند؟ اگر چنین است، پس این راهنمای جامع گزینه‌ی مناسبی برای شما محسوب می‌شود. در واقع انواع مختلفی از برندها در بازار وجود دارد که ممکن است انتخاب را برای شما گیج‌کننده و دشوار کند. بنابراین وجود یک مقاله‌ی دقیق و جامع می‌تواند نیاز شما را به خوبی برطرف کند و گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای را به شما معرفی کند. با ما مگ همراه باشید.


فهرست مطالب


آیا خرید پلوپز ضرورت دارد؟

برنج پای ثابت سفره‌های ایرانی‌ در مهمانی‌ یا وعده‌های غذایی خودمانی است. اما با توجه به تنوع برنج‌هایی که در بازار وجود دارد، شناخت همه مدل‌ها و پخت حرفه‌ای آن‌ها، اندکی دشوار به نظر می‌رسد. بعضی اوقات با کمی جوشیدن بیشتر، برنج خمیر می‌شود و شکل خود را از دست می‌دهد. بنابراین وجود وسیله‌ای که همیشه برنج را به بهترین نحو طبخ نماید، اهمیت ویژه‌ای دارد.

گاهی هم با وجود کارهای مختلفی که برای انجام شدن توسط خانم‌های خانه وجود دارد، وقت کم می‌آورند. بنابراین استفاده از برخی وسایل و تجهیزات مدرن آشپزخانه برای آشپزی، اهمیت بالایی پیدا می‌کند.

خرید پلوپز

همان‌طور که می‌دانید، برنج به دو صورت آب‌کش و کته تهیه می‌شود. برنج کته، سریع‌تر آماده می‌گردد. پلوپز نیز برنج را به‌صورت کته آماده می‌نماید. از طرفی تهیه کته خواص برنج را حفظ می‌کند که این موضوع محبوبیت پلوپز را بیشتر می‌نماید. از طرفی بعضی از پلوپزها حتی تنظیم “پخت آهسته” دارند. به این معنی که شما با خرید یک پلوپز چندکاره، می‌توانید یک آرام‌پز هم در خانه داشته باشید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید خردکن برقی را بخوانید.

بهره گرفتن از پلوپز، ساده‌ترین راه برای تهیه برنج است. اما در عین حال پلوپز چندکاره، وسیله مناسبی برای پخت طیف گسترده‌ای از غذاها و انواع سوپ است. به‌طور مثال با یادگیری نحوه استفاده از پلوپز چندکاره، تهیه انواع خورشت با این دستگاه امکان‌پذیر خواهد شد. همچنین با خرید پلوپز، تهیه انواع ته‌چین هم برای شما بسیار دلچسب می‌شود.

از دست ندهید
راهنمای جامع خرید بهترین هود برای آشپزخانه + معرفی بهترین برندهای هود آشپزخانه

معرفی انواع پلوپز

دو نوع پلوپز اصلی وجود دارد که اولی معمولی و دومی هوشمند است. اما نوع سوم، پلوپزهایی هستند که می‌توانند مواد غذایی دیگری را هم طبخ کنند. در ادامه راهنمای خرید پلوپز، به شرح هر مدل و کارایی آن می‌پردازیم.

  • پلوپز معمولی

خرید پلوپز معمولی احتمالا رضایت بیشتر مصرف‌کنندگان را جلب می‌کنند. کار با برخی از آن‌ها به قدری ساده است که برای هر فردی، امکان‌پذیر خواهد بود.

مواد داخل دستگاه ریخته می‌شوند، با یک دکمه روشن می‌شود و پس از مدت کوتاهی برنج آماده می‌گردد. البته پلوپزهای معمولی دیگری که تنظیمات بیشتری داشته باشند هم موجود هستند.

  • پلوپز هوشمند

پلوپزهای هوشمند از یک فناوری استفاده می‌کنند و دقیقا آنچه را برای پخت کامل برنج لازم است، درک می‌کنند. یعنی شما در زمان طبخ برنج با پلوپز هوشمند نسبت به پلوپز معمولی، با نتیجه بهتری مواجه می‌شوید. برای مثال دمای به کار گرفته شده برای پخت برنج توسط پلوپز هوشمند، در روزهای گرم کمتر خواهد بود. چون دستگاه دمای مورد نیاز برای پخت برنج را متناسب با شرایط محیط تنظیم می‌کند. در این شرایط، اتلاف انرژی به حداقل می‌رسد.

خرید پلوپز

باید بدانید برای خرید پلوپز هوشمند هزینه بیشتری پرداخت می‌کنید، اما در عوض دستگاهی با کارایی بالاتر به خانه می‌آورید. برنج در پلوپزهای هوشمند نسبت به پلوپزهای معمولی با سرعت کمتری می‌پزد. اما می‌توانید زمان پخت را طوری تنظیم کنید که برنج زودتر آماده شود. بعد از پخت هم دستگاه روی حالت گرم کردن برود و پلو گرم بماند.

  • پلوپز با قابلیت طبخ مواد غذایی متفاوت

بسیاری از پلوپزها گزینه‌هایی فراتر از درست کردن برنج را هم در خود دارند. رایج‌ترین ترکیبی که می‌توانید در این نوع پلوپزها پیدا کنید، ترکیبی از پلوپز و بخارپز است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید همزن برقی را بخوانید.

اگر در آشپزخانه فضای کوچکی دارید، یکی از گزینه‌های عالی، انتخاب این نوع از پلوپزها است.

نکات اساسی قبل از خرید پلوپز چیست؟

با توجه به تنوع بالای انواع پلوپز در بازار، قبل از خرید این دستگاه باید چند نکته‌ی اساسی را در ذهن داشته باشید تا خریدی مطمئن رقم بخورد. بنابراین در این قسمت مروری بر ۵ نکته‌ی ضروری قبل از خرید پلوپز خواهیم داشت.

۱. توجه به ظرفیت و اندازه‌ی پلوپز

به طور کلی ظرفیت پلوپزها در واحدهای مختلف اندازه‌گیری می‌شود که شامل لیتر، پوند، فنجان و… است. اما یک پلوپز مناسب برای خانواده شما چقدر باید ظرفیت داشته باشد؟ در همین راستا بهتر است ابتدا همه چیز را به یک واحد یکسان به عنوان نمونه فنجان تبدیل کنیم. به طور کلی از یک فنجان برنج نپخته تقریباً به اندازه‌ی دو فنجان برنج پخته به دست می‌آید. بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع اینطور می‌توان در نظر گرفت که:

  • ۱ پوند = حدود ۲.۵ فنجان برنج نپخته
  • ۱ لیتر = حدود ۴.۲ فنجان برنج نپخته
  • ۱ لیوان = ۴ فنجان برنج نپخته
از دست ندهید
راهنمای خرید سرویس قابلمه + مقایسه انواع قابلمه

پلوپزهای کوچک یا تک نفره دارای ظرفیت دو تا سه فنجان برنج خام هستند، که حاصل آن چهار تا شش فنجان برنج پخته می‌شود. بنابراین بسته به میزان وعده‌ی شما، با این دستگاه می‌توان دو تا سه وعده‌ی غذایی تهیه کرد. این در حالی است که محبوب‌ترین پلوپزها (مدل‌های استاندارد) ظرفیت دو تا سه فنجان برنج خام را دارند. لازم به ذکر است که شما می‌توانید پلوپزهای بزرگ‌تری هم پیدا کنید که ۱۰، ۲۰ یا حتی ۳۰ فنجان برنج نپخته را در خود جای دهند.

۲. توجه به امکانات و قابلیت‌های پلوپز

هر پلوپز ممکن است تنظیمات مختلفی داشته باشد که به شما این امکان را می‌دهد که برنج را دقیقاً همانطور که دوست دارید، آماده کنید. محبوب‌ترین امکانات در پلوپزها شامل قابلیت گرم کردن مجدد و پخت برنج سفید و برنج طلایی است. همچنین بسیاری از پلوپزها تنظیماتی برای پخت غذاهای مختلف مانند انواع سوپ‌ها دارند.

در کنار این گزینه‌ها پلوپزهای گران‌تر ممکن است دارای تنظیماتی مانند پیش شست‌وشو یا نیم‌طلایی و طلایی کردن برنج، داشته باشد. بنابراین در هنگام خرید به امکانات و تنظیمات آن با توجه به بودجه‌ی خود دقت کنید.

۳. بررسی نوع قابلمه‌ی داخلی

به طور کلی سه گزینه برای قابلمه داخلی پلوپز وجود دارد که شامل مدل‌های نچسب، سرامیکی، استیل ضدزنگ و سفالی است. بنابراین در هنگام خرید باید به نوع قابلمه هم توجه کرد.

قابلمه‌های نچسب:

همانطور که احتمالا برای شما هم قابل حدس است، قابلمه‌های نچسب در پلوپزها بسیار محبوب و رایج هستند، چراکه تمیز کردن آن‌ها فوق‌العاده آسان است. درواقع پوشش نچسب این مدل قابلمه‌ها از چسبیدن برنج به ته و کناره‌های قابلمه جلوگیری می‌کند. البته به تجربه می‌توان اذعان کرد که نقطه ضعف اصلی پلوپزهای نچسب این است که به مرور زمان پوشش آن از بین می‌رود. بنابراین طبیعتا در برخی موارد، اگر پوشش نچسب، به برنج شما نفوذ کند، می‌تواند خطرناک باشد. در همین راستا به یاد داشته باشید که اگر پوشش نچسب از بین رفت، ممکن است وقت آن رسیده که پلوپز خود را تعویض کنید.

از دست ندهید
راهنمای خرید کارواش خانگی + بررسی مزایای خرید کارواش خانگی و موارد استفاده از آن

قابلمه‌های سرامیکی:

قابلمه‌های سرامیکی در پلوپزها کاملا ایمن هستند. بنابراین لازم نیست نگران از بین رفتن پوشش داخلی آن‌ها یا خروج مواد سمی باشید. قابلمه‌های سرامیکی به طور فوق‌العاده‌ای گرما را هدایت می‌کنند و برنج شما را به طور یکنواخت گرم می‌کنند. با توجه به همین خاصیت هم اغلب پلوپزهایی از جنس سرامیک با عدم یکنواختی در پخت مواجه نیستند. اما در عین حال باید بدانید که مدل‌های سرامیکی به راحتی می‌شکنند. علاوه بر این، قیمت آن‌ها هم نسبت به سایر مدل‌ها گران‌تر است.

قابلمه‌هایی از جنس استیل ضدزنگ:

استیل ضدزنگ یک گزینه‌ی محبوب برای قابلمه‌ی داخلی پلوپز شما است. زیرا محصولی کاملا بادوام و ارزان است. علاوه بر این، شما می‌توانید تقریباً هر چیزی را در یک قابلمه‌‌ی استیل بپزید. از طرفی نقطه ضعف اصلی این است که این محصولات نمی‌توانند برنج را به طور یکسان بپزند. همچنین استیل ضدزنگ به راحتی فرو می‌رود یا خراشیده می‌شود اما مانند یک قابلمه‌ی سرامیکی نمی‌شکند.

قابلمه‌های سفالی:

وجود یک قابلمه‌ی سفالی در داخل پلوپز ممکن است کمی مضحک به نظر برسد. اما جالب است بدانید که واقعاً کار می‌کند! سفال مانند سرامیک ۱۰۰% طبیعی و سازگار با محیط زیست است. این ماده گرما را به خوبی هدایت می‌کند و برنج شما را به طور یکنواخت می‌پزد. ناگفته نماند که قابلمه‌های سفالی گرما را برای مدت طولانی حفظ می‌کند. بنابراین اگر در هنگام خرید به چنین گزینه‌هایی برخورد کردید، می‌توانید به آن‌ها اطمینان کنید و به عنوان انتخابی مناسب آن را در نظر بگیرید.

۴. توجه به برند پلوپز

هنگام خرید هر محصولی، مهم است که برند را در نظر داشته باشید. درواقع شما باید به دنبال یک برند قابل اعتماد باشید که به دلیل تولید لوازم آشپزخانه‌ی معتبر، شناخته شده باشد. در این میان برندهای معروف آمریکایی پیش‌گام‌اند و شامل مارک‌هایی از جمله همیلتون بیچ (Hamilton Beach)، بلک اند دکر (Black and Decker) و آروما (Aroma) هستند. چندین شرکت ژاپنی از جمله توشیبا (Toshiba) و زوجیروشی (Zojirushi) هم محصولاتی باکیفیت تولید می‌کنند که می‌تواند گزینه‌هایی مناسب باشد. البته در کنار این برندهای خارجی خرید پلوپز از برند خوش‌نام پارس‌خزر هم گزینه‌ای به‌صرفه و با کیفیت است که ارزش بررسی دارد.

از دست ندهید
راهنمای خرید ماشین لباسشویی + چگونه بهترین لباسشویی را انتخاب کنیم؟

۵. ضمانت‌نامه‌ی پلوپز

قبل از اینکه اقدام به خرید پلوپز کنید، ایده‌ی خوبی است که گارانتی دستگاه را بررسی کنید و توجه کنید که چه مواردی را پوشش می‌دهد و نمی‌دهد. اگر ۱۰۰٪ مطمئن نیستید که محصول مدنظر برای شما تا سال‌ها کار می‌کند، وجود گارانتی می‌تواند نجات‌دهنده و امیدبخش باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید چرخ گوشت را بخوانید.

 نحوه‌ی گرم کردن مجدد برنج با پلوپز چگونه است؟

اکثر پلوپزها دارای تنظیمات مخصوص به منظور گرم نگه داشتن یا گرم کردن مجدد غذا هستند. به طور کلی به منظور استفاده از این قابلیت باید حدود یک قاشق غذاخوری آب سرد به آن اضافه کنید تا برنج شما با گرم شدن خشک نشود یا نسوزد. لازم به ذکر است که قبل از گرم کردن مجدد برنج از تمیز بودن پلوپز مطمئن شوید.

پلوپز

اگر پلوپز شما دارای قابلیت تنظیم مجدد حرارت نیست، آن را حدود ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه در مایکرویوو قرار دهید. درواقع بسته به مقدار حجم برنجی که دوباره گرم می‌کنید، ممکن است لازم باشد مدت زمان بیشتری آن را در حالت گرم کردن مجدد قرار دهید.

 معرفی نکاتی برای نگهداری صحیح از پلوپز

نگهداری منظم از پلوپز از موارد بسیار مهم است که آن را همواره در حالت آماده به کار نگه می‌دارد. همچنین تضمین می‌کند که غذای پخته شده در آن طعم عالی داشته باشد. درواقع با تمیز کردن مرتب پلوپز خود، از شر بوهای ناشی از غذاهای مانده، خلاص می‌شوید. چراکه برنج‌های نپخته و آبکی در مکان‌های صعب‌العبور و لابه‌لای دستگاه گیر می‌کنند. با توجه به ضرورت همین امر هم در این بخش مروری سریع بر نحوه‌ی تمیز کردن پلوپز خواهیم داشت:

1. اجازه دهید پلوپز به دمای اتاق برسد!

برای تمیز کردن دستگاه در ابتدا پلوپز خود را از برق بکشید و صبر کنید تا تمام قطعات (درب داخلی، قابلمه داخلی و درب بخار) به دمای اتاق برسند و خنک شوند.

پلوپز

2. قطعات را به آرامی جدا کنید

پس از خنک شدن پلوپز، قابلمه‌ی داخلی، درب داخلی، درپوش‌ها، واشر (در صورت وجود)، جمع‌کننده بخار آب را جدا کنید.

از دست ندهید
راهنمای خريد و بررسی بهترین مارک آبمیوه گيری + معرفی 5 مدل برتر

3. عملیات شست‌وشو را شروع کنید

یک محلول ضدعفونی کننده، متشکل از ۲ قاشق غذاخوری سفید کننده، ۲ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و آب داغ آماده کنید و بخش‌های مختلف را در آن به مدت ۲ الی ۳ ساعت خیس کنید. سپس کاملاً بشویید و خوب خشک کنید. به یاد داشته باشید که هرگز از سیم ظرفشویی برای پاک کردن کفِ قابلمه‌ی داخلی پلوپز استفاده نکنید. چراکه هر یک از این اقدامات می‌تواند منجر به آسیب دائمی به پوشش نچسبِ داخلِ قابلمه شود.

4. قطعات را خشک کنید

قبل از اینکه قطعات پلوپز را دوباره کنار هم قرار دهید، مطمئن شوید که تمام قطعات کاملا خشک شده باشند. در همین حال، توصیه می کنیم هر قسمت را به طور جداگانه با استفاده از یک پارچه نرم تمیز کنید.

5. داخل و خارج پلوپز را با دستمال تمیز کنید

با استفاده از یک حوله یا پارچه‌ی خیس، داخل و خارج پلوپز را پاک کنید. همچنین سیم برق را با یک پارچه خشک پاک کنید. دانه‌های مواد‌غذایی باقیمانده که روی صفحه گرمایش و سنسورهای مرکزی وجود دارند را بردارید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید پلوپز آشنا شدید. همچنین از انواع مدل های آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

پلوپز چندکاره چیست؟

پلوپزهای چندکاره به نوعی چند محصول هستند و دیگر فقط برای پخت برنج مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. این دستگاه‌ها می‌توانند غذاها را بخارپز کنند و به شما کمک کنند تا سوپ، خورشت و پاستا تهیه کنید. برخی از مدل‌های پلوپز چندکاره به شما امکان می‌دهد تا ته‌ دیگ هم تهیه کنید و حتی میزان خشک شدن ته‌دیگ را مشخص کنید. به نوعی می‌توان گفت پلوپز چندکاره هم پلوپز است و هم آرام‌پز و هم می‌تواند نقش بخارپز را ایفا کند.

کدام پلوپزها می‌توانند ته‌د یگ بهتری تهیه کنند؟

اگر برای شما تهیه ته‌دیگ اهمیت ویژه‌ای دارد پیشنهاد می‌کنیم به سراغ مدل‌های ایرانی بروید؛ چرا که ته‌دیگ بیشتر مربوط به فرهنگ ایران است و اگر پلوپز خارجی تهیه کنید حتی اگر قابلیت تهیه ته‌دیگ وجود داشته باشد به خوبی محصولات داخلی عمل نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا