راهنما خرید لوازم برقیراهنما خرید لوازم خانگی

راهنمای خرید ماشین لباسشویی + چگونه بهترین لباسشویی را انتخاب کنیم؟

امروزه ماشین لباسشویی به یک نیاز اساسی در هر خانه تبدیل شده است؛ بنابراین طبیعی است که تنوع زیادی را بتوان در بازار این محصول پیدا کرد. گاهی این تنوع زیاد می‌تواند شما را در هنگام خرید دچار سردرگمی کند. اما اگر بدانید که به چه نوع ماشین لباسشویی نیاز دارید، قطعاً می‌توانید به‌راحتی محصول موردنیاز خود را تهیه کنید. برای خرید محصول مناسب، در ابتدا نیاز است تا برخی قابلیت‌ها و ویژگی‌های ماشین‌های لباسشویی را بشناسید. به همین دلیل، در اینجا قصد داریم تا یک راهنمای خرید ماشین لباسشویی را به شما ارائه بدهیم.


فهرست مطالب


راهنمای خرید یک لباسشویی مناسب

امروزه ماشین لباسشویی یکی از ضروری ترین و پرکاربرد ترین وسایل منزل می باشد . بهتر است قبل از خرید به پارامترهای اصلی این دستگاه توجه کنید . البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید لوازم آشپزخانه را بخوانید. هنگام خرید ماشین لباسشویی جدید ، سه نوع مختلف برای انتخاب وجود دارد:

 • ماشین لباسشویی های درب از بالا معمولی (پرتابل)
 • ماشین لباسشویی درب از بالا به همراه خشک کن (دوقلو)
 • ماشین لباسشویی درب از جلو اتوماتیک

که هر کدام معایب و مزایای خود را دارند.

راهنمای خرید ماشین لباسشویی درب از بالا معمولی

در راهنمای خرید لباسشویی برای اینکه لباسشویی درب از بالا معمولی بخرید یا خیر نکات مثبت و منفی آن را شرح داده ایم تا انتخاب به عهده خود شما باشد.

درب از بالا معمولی

مزایای خرید لباسشویی درب از بالای معمولی :

 • در این مدل ها مخزن آب را پر می کنند و حرکت چرخشی همزن عمل شستشو را انجام می دهد.
 • از مزایای این مدل ها قیمت کمتر نسبت به مدل های اتوماتیک می باشد.
 • کاربرد راحت و آسان ، سبکی آن ، کوچکی و کم جا بودن در کار با مینی واش از دیگر مزایای آن می باشد.

معایب خرید لباسشویی درب از بالای معمولی :

 • از معایب این مدل این است که به عنوان دستگاهی چند کاره کاربرد ندارد( یعنی فقط قابلیت شستشو دارد).
 • ظرفیت شستشوی 3 تا 7 کیلوگرم لباس را دارند.
 • مصرف آب در مدل های لباسشویی درب از بالا زیاد است.
 • نسبتا پر و سر و صدا کار می کنند و ظرفیت آنها می تواند نا متعادل باشد.

راهنمای خرید ماشین لباسشویی درب از جلو

این نوع از ماشین لباسشویی هم تا حدی از آب پر می شوند . شستشوی لباس در آن ها به روش بلند کردن آنها به بالای مخزن آب و پرتاب درون آب تمیز انجام می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تشخیص یخچال اصل از تقلبی را بخوانید. این نوع ماشین لباسشویی هم کف کمتری تولید کرده و از مواد شوینده میزان کمتری مصرف میکند. در عین حال لباس هارا تمیز تر میشوید.

ماشین لباسشویی درب از جلو

مزایای لباسشویی درب از جلو در راهنمای خرید ماشین لباسشویی:

 • مزایای ماشین لباسشویی درب از جلو این است که بهتر و مقرون به صرفه تر از ماشین لباسشویی درب از بالا می شویند و لزوما قیمت خیلی بالایی ندارند.
 • استخراج رطوبت در چرخش مدور ، زمان خشک کردن و صرف انرژی را کاهش می دهد.
 • بطور کلی ماشین لباسشویی درب از جلو صدای کمی تولید می کنند.
 • به دلیل اینکه درب این نوع از ماشین لباسشویی ها در جلو قرار دارد امکان استفاده از فضای بالای آنها وجود دارد.
 • در حالی که دستگاه‌هایی که درِ ورودی آنها از بالا است ، فضای بالای آنها بدون استفاده باقی می ‌ماند.
از دست ندهید
5 تا از بهترین توسترهای نان در سال 1403 نان تستی داغ و برشته در هر بار استفاده!

راهنمای خرید ماشین لباسشویی درب از بالا دو قلو

لباسشویی درب از بالا دوقلو از روش معلق شدن برای شستشوی لباسها استفاده می کند. این نوع ماشین لباسشویی ها ظرفیت محدودی دارند به همین علت آب کمتری استفاده می کنند و با سرعت بالایی می چرخند و با تولید کف کمتر و استفاده مفید (بازدهی بالا) از مواد شوینده کار می کنند.

 ماشین لباسشویی درب از بالا دو قلو

مزیت های خرید لباسشویی درب از بالای دوقلو :

 • از مزایای ماشین لباسشویی درب از بالا دو قلو ظرفیت بالای آنهاست که تا 9 کیلو گرمی هم در برخی از مدل ها وجود دارد و بطور کلی این مدلها شستشوی بهتری دارند.
 • داشتن خشک کن قوی با سرعت بالا باعث کاهش زمان خشک شدن لباس در آنها می شود.

معایب خرید لباسشویی درب از بالای دوقلو :

 • از معایب ماشین لباسشویی درب از بالا دو قلو این است که به دلیل سرعت بالای چرخاندن ممکن است سبب به هم پیچیدن لباس ها شده و علت چروک شدن لباس در لباسشویی شود. برندهای حایر، اسنوا و جنرال الکتریک سازندگان بنام لباسشویی دوقلو میباشد.

هنگام خرید ماشین لباسشویی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1- اندازه و ظرفیت

یکی از مهم‌ترین نکات راهنمای خرید ماشین لباسشویی که باید به آن توجه داشته باشید، اندازه و ظرفیت آن است. اگر خانوادة شما کوچک و دونفره است، یک دستگاه با ظرفیت 5 کیلو برای شما کافی است. در خانواده‌های 4-3 نفره، یک دستگاه با ظرفیت 7 کیلو می‌تواند به نیازهای آن خانواده پاسخ دهد. اما قطعاً خانواده‌های بیش از 5 نفر، باید یک ماشین لباسشویی 9 کیلویی را مدنظر قرار بدهند. نکتة دیگری که در هنگام خرید ماشین لباسشویی باید به آن توجه کنید، این است که هرچقدر ماشین لباسشویی پر باشد، عملکرد بهتری خواهد داشت.

 اندازه و ظرفیت

از نظر اندازه باید توجه داشته باشید که لباسشویی را در محلی کاملاً بسته و بدون فضای خالی قرار ندهید. به‌اندازه یک اینچ فاصله ازهرجهت برای آن فاصله در نظر بگیرید. همچنین به‌اندازه 6 اینچ باید میان دستگاه و دیوار فاصله باشد. این فضا برای عبور کابل‌ها و اتصالات ضروری است؛ بنابراین قبل از خرید، حتماً باید فضای موجود در آشپزخانة خود را اندازه‌گیری کنید. فراموش نکنید که باید در نظر بگیرید درب دستگاه از کدام سمت باز می‌شود تا برای باز و بست آن مشکلی برای شما در روند ورود و خروج لباس‌ها ایجاد نشود.

از دست ندهید
راهنمای خرید بهترین ماشین لباسشویی LG + بررسی قابلیت TWIN Wash در لباس شویی ال جی

2- برچسب انرژی

هنگام خرید یک ماشین لباسشویی، به برچسب انرژی که بر روی اکثر لوازم الکترونیکی درج می‌شود، توجه کنید. این برچسب نشانگر بازدهی دستگاهی است که شما قصد خرید آن را دارید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید چای ساز را بخوانید.

برچسب انرژی

رتبه‌بندی آن از A تا G به ترتیب برای بازدهی بالا تا بازدهی کم مشخص شده است. سعی کنید دستگاهی را خریداری کنید که از برچسب انرژی A یا حتی بالاتر از آن برخوردار است.

3- اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک

یکی دیگر از شاخص‌های راهنمای خرید ماشین لباسشویی، اتوماتیک یا غیر اتوماتیک بودن ماشین لباس‌شویی‌های نیمه اتوماتیک معمولا نیاز به انجام برخی کارهای دستی دارند. در این مدل‌ها شما باید به‌صورت دستی آب و ماده شوینده را اضافه کنید. سپس آب کثیف را تخلیه کرده و مجددا لباس‌ها را به‌صورت دستی در خشک‌کن قرار دهید. اگرچه این پروسه می‌تواند وقت‌گیر و خسته‌کننده باشد، اما از نظر مصرف انرژی کاملا به‌صرفه است. زیرا مصرف آب و برق در آن‌ها به نسبت مدل‌های اتوماتیک کمتر است.

اما در مدل‌های اتوماتیک شما پس از اضافه کردن مقدار موردنظر شوینده، دستگاه را تنظیم می‌کنید و شستشو به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. همچنین نیازی نیست لباس‌های خود را به‌صورت دستی به خشک‌کن جداگانه منتقل کنید، بنابراین این دستگاه‌ها شستن لباس‌های شما را بسیار ساده‌تر می‌کنند. اگرچه قیمت آن کمی بالاتر از مدل نیمه اتوماتیک است

4- مشخصات فنی و کاربردی

اگر به دنبال خرید یک لباسشویی خوب و مناسب با سلیقه خود هستید؛ لازم است بدانید که هنگام خرید یک ماشین لباسشویی باید به چه مشخصات فنی و کاربردی توجه کرد. در ادامه به بررسی این نکات میپردازیم:

 • به میزان مصرف لباسشویی هنگام خرید دقت نمایید.
 • به حجم دیگ هنگام خرید لباسشویی دقت نمایید.
 • به میزان سرعت چرخش دیگ در لباسشویی در حین خرید دقت نمایید.
 • به ویژگی ها و تکنولوژی به کار رفته در لباسشویی هنگام خرید دقت نمایید.
 • به برنامه های شستشو در لباسشویی حین خرید دقت نمایید.
 • به راحت بودن در حین استفاده هنگام خید دقت نمایید.
از دست ندهید
راهنمای خرید ساندبار + نکاتی که در هنگام خرید ساندبار باید در نظر داشته باشید

5- در نظر گرفتن برنامه های شستشو

هنگام خرید لباسشویی به برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی توجه داشته باشید و اگر آن برنامه ها برای شما جذاب است و نیازهایتان را برطرف میکند حتما بخرید. در این قسمت به چند نمونه از این برنامه ها اشاره کردیم ، جهت اطلاعات بیشتر در ادامه مقاله انواع برنامه های شستشو در لباسشویی به شما پیشنهاد شده است.

 • به حالت های سیکل شستشو در ماشین لباسشویی دقت کنید. دستگاهی که علامت لباس های پشمی داشته باشد می تواند این نوع لباس ها را شستشو دهد و دستگاهی که علامت پنبه داشته باشد، گزینه هایی برای شستن لباس های پنبه ای دارد.
 • بعضی ماشین لباسشویی ها تنظیمات ضد چروک شدن لباس دارند که برای که برای لباس هایی که بعد از شستشو نیاز به اتو دارند، اتو کردن را ساده تر می کند.
 • بعضی از لباسشویی ها ویژگی بخار داردند و شما با استفاده از این ویژگی از شر بوی بد و لک خلاص می شوید ، چونکه لباس های شما را در معرض بخار قرار میدهد.
 • با برنامه شستشوی سریع میتوانید به سرعت فرایند شستشو را انجام دهید.

6- اهمیت گارانتی در راهنمای خرید ماشین لباسشویی

مسلما میزان بودجه ای که شما برای خرید ماشین لباسشویی در نظر می گیرید یکی از عوامل تعیین کننده است اما در عین حال شاید با کم و زیاد کردن مبلغ خرید گزینه بهتری را بدست آورید .
در مورد برند ماشین لباسشویی هم کاملا بستگی به نظر خود شما یا اعتماد شما به برند خاصی دارد ولی مدت زمان ضمانت و نوع خدمات پس از فروش که برای دستگاه از طرف شرکت سازنده و یا وارد کننده در نظر گرفته شده اهمیت دارد .مدت زمان ضمانت بیشتر ، دلیلی بر بهتر بودن دستگاه نیست، بلکه تضمینی بر اطمینان خرید می باشد. آی پی امداد برای اهمیت گارانتی در راهنمای خرید ماشین لباسشویی به چند نکته میپردازد که درک این موضوع برای شما راحت تر باشد :

 • هنگام خرید لباسشویی به اصالت برگه گارانتی دقت نمایید.
 • به طور مثال همه تو ایران برند سامسونگ را با ضمانتنامه سام سرویس میشناسند ، بنابراین اگر شرکت دیگری این برند را گارانتی کند بدانید که اصل نیست.
 • به توضیحات مندرج شده در برگه گارانتی دقت نمایید.
 • چک نمایید تا چه قطعاتی به چه مدت زمان گارانتی شده است.
 • گارانتی و خدمات پس از فروش لباسشویی هنگام خرید به شدن قیمت را تحت تاثیر قرار میدهد.
از دست ندهید
راهنمای خرید اتوبخار + معرفی اتو بخار و انواع آن

ویژگی‌های مؤثر در خرید ماشین لباسشویی چیست؟

فناوری Eco Bubble

با استفاده از این فناوری، ماده شوینده به حباب تبدیل شده و به‌راحتی در الیاف لباس نفوذ می‌کند؛ بنابراین ضمن صرفه‌جویی در مصرف انرژی، از الیاف لباس محافظت کرده و به‌راحتی آن را تمیز می‌کند. با استفاده از این فناوری شستشوی با کیفیت در دمای پایین هم امکان‌پذیر می‌شود.

فناوری Diamond Drum

 با استفاده از این فناوری در دیگ شستشو، کیفیت شستشو افزایش‌یافته و لباس‌ها به‌صورت صاف و بدون چروک تحویل داده می‌شوند. در ماشین لباسشویی‌های معمولی آسیب‌دیدن پارچه‌ها، سوراخ شدن یا بیرون آمدن تار و پود لباس‌ها بسیار شایع است. اما با این فناوری سوراخ‌های دیگ شستشو تا 43% کوچک‌تر و عمیق‌تر شده و جلوی سوراخ شدن یا هر نوع آسیب دیگری را در لباس‌های شما می‌گیرد.

فناوری DIAMOND DRUM در ماشین های لباسشویی جدید

قابلیت Bubble Soak

 با استفاده از این قابلیت، حتی در آب سرد، لباس به طور کامل در حباب‌های ایجاد شده توسط دستگاه خیس شده و لکه‌های موجود بر روی لباس‌ها از بین می‌روند. یکی دیگر از مزایای آن صرفه‌جویی در مصرف انرژی است.

سیستم Smart Check

 با استفاده از این قابلیت، سیستم عیب‌یابی دستگاه اتوماتیک، مشکلات به وجود آمده را شناسایی کرده و از طریق اپلیکیشن گوشی هوشمند، راهکارهای ساده‌ای را برای رفع آن پیشنهاد می‌کند. این سیستم باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌های شما خواهد شد.

فناوری Direct Drive

 در موتورهای دایرکت درایو تسمه و پولی از ساختار موتور حذف شده‌ا و موتور به صورت مستقیم به دیگ شستشو وصل شده است. این موضوع ضمن پایین آوردن مصرف انرژی، اصطکاک را در میان قطعات داخلی موتور به حداقل رسانده است. همچنین با بهره بردن از این تکنولوژی، صدا و لرزش ماشین لباسشویی بسیار پایین آمده است.

وان‌های استیل ضدزنگ

وان‌های استیل ضدزنگ دوام ماشین لباسشویی شما را افزایش می‌دهند. زیرا استیل بو نگرفته و رنگ آن دچار زدگی نخواهد شد. همچنین در برخورد با لباس‌های شما دچار چسبندگی نمی‌شود.در مقاله جرم گیری ماشین لباسشویی به روش هایی که میتوانید اجزای مختلف ماشین را تمیز نگه دارید اشاره شده است .

نمایشگر دیجیتال ماشین لباسشویی

یک گزینة مفید که نشان می‌دهد چه مدت زمانی برای برنامة شستشو شما باقی‌مانده است. همچنین در هنگام خرابی لباسشویی با روشن شدن چراغ‌های اخطار و اعلام کد خطا، می‌توان ایراد دستگاه را پیدا کرده و آن را تعمیر کرد.

از دست ندهید
راهنمای جامع خرید سرویس پخت‌وپز و قابلمه

قفل کودک

یک ویژگی ایمنی ضروری برای خانه‌های دارای کودکان خردسال، قفل کودک است. اکثر مدل‌ها دارای یک قفل هستند که جلوی کارکردن کنترل‌های دستگاه را می‌گیرد. قابلیت دیگری که در برخی لباسشویی‌ها وجود دارد، قفل ایمنی درب است که از باز شدن درب در حین شستشو جلوگیری می‌کند.

اتصال وای‌فای

اگر شما یکی از علاقه‌مندان به حوزه تکنولوژی هستید، بدون شک این قابلیت می‌تواند برای شما جذابیت خاصی داشته باشد. با استفاده از اتصال وای‌فای می‌توانید لباسشویی خود را به‌راحتی کنترل و در ساعت‌هایی که مصرف انرژی در حداقل است، آن را روشن کنید.

شستشوی سریع ماشین لباسشویی

مناسب برای مواقعی که با عجله به لباس تمیز نیاز دارید، بعضی از دستگاه‌ها برنامه‌ای سریع ارائه می‌دهند که در کمتر از 30 دقیقه لباس‌های شما را شستشو داده و خشک می‌کنند. البته در بیشتر حالت‌های شستشوی سریع، دستگاه با مقدار لباس کمی کار خواهد کرد.

قابلیت بخار ماشین لباسشویی

 این ویژگی موجب می‌شود که دستگاه، لباس‌های شما را در معرض بخار قرار دهد. این کار باعث ازبین‌رفتن لکه‌ها و بوی نامطبوع ازروی لباس‌هایتان خواهد شد. البته این ویژگی تنها مختص به دستگاه‌های پیشرفته و گران‌قیمت است و باید با بررسی نیاز و توان خود ببینید آیا این ویژگی برای شما ارزش خرید دارد یا خیر.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با راهنمای خرید ماشین لباسشویی آشنا شدید.همچنین از نکات مهم هنگام خرید ماشین لباسشویی آگاهه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا می‌توان ظرفیت‌های کمتر لباسشویی را برای یک خانواده پرجمعیت استفاده کرد؟

اگر خانواده پر جمعیتی دارید و هفته‌ای یک یا دو بار لباس‌ها را می‌شوید، به سراغ ماشین لباسشویی با ظرفیت بالا بروید. اگر هم هر روز یا یک روز در میان لباسشویی را روشن می‌کنید، ماشین لباسشویی با ظرفیت متوسط را انتخاب کنید. با این حال، حتی اگر هم مجبور شدید لباسشویی با ظرفیت کمتر را خریداری کنید، زیاد نگران نباشید مشکل بزرگی نیست. فقط کافیست لباس‌ها را در چند دوره شستشو تقسیم کنید. در این صورت، این مسئله را در نظر بگیرید که زمان شست و شوی لباس‌ها بیشتر می‌شود.

چه سرعت خشک کنی برای ماشین لباسشویی مناسب است؟

سعی کنید دستگاهی انتخاب کنید که سرعت خشک کن زیادی داشته باشد. لباسشویی‌های ایرانی معمولا خشک کن بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ دور در دقیقه دارند. ماشین لباسشویی‌های خارجی هم بین ۶۰۰ تا ۱۶۰۰ متغیرند. البته سرعت خشک کن قابل تنظیم است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا