راهنما خرید لوازم خانگی

راهنمای خرید ساندبار + نکاتی که در هنگام خرید ساندبار باید در نظر داشته باشید

ساندبار یک جایگزین فشرده و ارزان‌تر برای تنظیم سینمای خانگی برای تلویزیون شما است.ممکن است فکر کنید که سینمای خانگی ایده‌ای عالی به نظر می‌رسد، اما همه افراد فضایی برای تنظیم چند بلندگو در منزل ندارند؛ همچنین تمایلی به صرف یک آخر هفته با سیم و کابل بافته شده در اطراف اتاق نشیمن خود ندارند. خوشبختانه ما پیشنهادی داریم که تجربه سینمای خانگی شما را زنده نگه می‌دارد: ساندبار. در این راهنمای خرید ساندبار شما را راهنمایی می‌کنیم تا ساندبار مناسب با فضای منزلتان تهیه کنید و تجربه‌ی شنیداری خوبی داشته باشید.


فهرست مطالب


ساندبار چیست؟

اساساً یک جعبه منفرد حاوی چندین بلندگو است که دقیقاً زیر صفحه تلویزیون شما قرار می گیرد و تجربه فیلم خانگی شما را تقویت می کند. اکثر آنها نمی‌توانند کیفیت صدایی مشابه با تنظیم چند بلندگوی اختصاصی ارائه دهند، اما بسیاری از آنها به اندازه کافی به میانگین صدا نزدیک می‌شوند. آنها همچنین فضای کمتری را اشغال می‌کنند و انتخاب‌های زیادی برای بودجه‌های مختلف وجود دارد. تنظیمات صدای فراگیر مناسب از مجموعه‌ای از بلندگوها استفاده می‌کنند که با دقت در اطراف اتاق قرار داده شده‌اند.

خرید ساندبار

اینها معمولاً از پنج بلندگو و یک ساب ووفر (۵.۱) یا هفت بلندگو و یک ساب (۷.۱) تشکیل می‌شوند. ساندبارها برای تکرار این تجربه در یک بسته بسیار کوچکتر طراحی شده‌اند که مستقیماً با یک کابل به تلویزیون شما متصل می‌شود. اما در حالی که آنها ادعا می‌کنند صدای فراگیر واقعی ارائه می‌دهند، بهتر است به جای جایگزینی مستقیم، به عنوان جایگزینی برای سیستم‌های سنتی ۵.۱/۷.۱ در نظر گرفته شوند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید چای ساز را بخوانید.

صدایی که اساساً تأثیر صدای فراگیر را تقلید می‌کند، به خصوص وقتی صحبت از کانال‌های عقب (بلندگوهای پشتی) می‌شود. فن‌آوری‌های مورد استفاده در ساندبارها صدا را در اطراف اتاق شما پخش می‌کنند (به نام شکل‌دهی پرتو) یا از سیگنال‌هایی استفاده می‌کنند تا ما را فریب دهند تا فکر کنیم صدا از یک موقعیت خاص می‌آید (به نام HRTF).

علیرغم تصاویر براق تبلیغاتی که تلویزیون‌ها را به زیبایی روی دیوار نشان می‌دهند، به نظر می‌رسد که اکثر ما هنوز تلویزیون خود را روی میز قرار می‌دهیم، بنابراین یکی دیگر از گزینه‌های محبوبی که دریافته‌ایم در ارائه صدای خوب و بدون درهم‌کاری اضافی بلندگو به خوبی عمل می‌کند، یک پایه صدا است. یک پایه صوتی در زیر تلویزیون شما قرار می‌گیرد و اغلب یک ساب ووفر را با هم ترکیب می‌کند و آن را فشرده‌تر می‌کند و صدای شما را قوی‌تر می‌کند.

از دست ندهید
مقایسه لوازم خانگی سامسونگ و ال جی

 آیا ساندبار برای شما مناسب است؟

ساندبارها در مکان‌های بزرگ و باز عملکرد ضعیفی دارند، اما در اتاق‌های بسته‌تر و کوچک‌تر که شما در فاصله چند متری می‌نشینید، عملکرد خوبی دارند. ساندبار می‌تواند برای سرگرمی در اتاق استراحت ایده‌آل باشد، اما آنها برای فضای باز طراحی نشده‌اند. تنظیم ساندبار کاملاً ساده است. فقط مطمئن شوید که فضای کافی در جلو یا زیر صفحه تلویزیون خود دارید (قد آنها معمولاً کمتر از ۱۵ سانتی متر است) و زمانی که در سالن هستید تقریباً در ارتفاع بالاتری نسبت به گوش‌های شما قرار دارد.

برخی از آنها یک ساب ووفر نیز دارند. اگر ساندبار شما اتصال کابلی دارد، مطمئن شوید که طول کابل کافی برای قرار دادن آن در بهترین نقطه وجود دارد. در حال حاضر بسیاری از مدل‌ها از ساب بی‌سیم استفاده می‌کنند، بنابراین می‌توانید آنها را در هر نقطه از اتاق قرار دهید.

در خرید ساندبار باید به دنبال چه چیزی باشید؟

اتصال بلوتوث، اتصال گوشی یا تبلت شما را آسان‌تر می‌کند، اما قبل از اینکه کار کند باید آنها را جفت کنید (pair).

اتصالات: برای اتصال یک پخش کننده DVD یا Blu-ray، بررسی کنید که ساندبار حداقل یک اتصال صوتی دیجیتال (یا Toslink یا Digital RCA) و همچنین ورودی‌های استریو داشته باشد. ورودی HDMI ایده‌آل است. این اتصال تنها با یک کابل سیگنال ویدئویی را از طریق ساندبار به تلویزیون منتقل می‌کند. برخی نیز دارای پورت AUX برای اتصال پخش کننده صدا هستند.

خرید ساندبار

پنل نمایش جلو: وقتی می‌خواهید بدون روشن کردن تلویزیون به موسیقی گوش دهید، یک صفحه نمایش در جلوی ساندبار بسیار مفید است. به دنبال مدلی باشید که به شما امکان می‌دهد نور صفحه نمایش را کم کنید یا در مواقعی که به آن نیاز ندارید آن را خاموش کنید، زیرا اگر بیش از حد روشن باشد می‌تواند حواس شما را پرت کند.

از دست ندهید
راهنمای خرید زودپز + بررسی نکات مهم و ضروری هنگام خرید زودپز روگازی

پخش موسیقی: اگر آهنگ‌های خود را دوست دارید، سرویس‌های پخش داخلی مانند Spotify و Tidal می‌توانند مفید باشند. به جای پخش جریانی از طریق بلوتوث، اتصال داخلی از تلفن یا تبلت شما به عنوان کنترل از راه دور استفاده می‌کند، در حالی که مستقیماً از ابر از طریق Wi-Fi به ساندبار پخش می‌شود. این می‌تواند کیفیت صدا و عمر باتری را بهبود بخشد.

بلندگوهای عقب: برخی از مدل‌ها پشتیبانی از صدای فراگیر را اضافه کرده‌اند، بنابراین می‌توانید بلندگوهای اضافی را که در پشت اتاق قرار دارند وصل کنید تا ۵.۱ را تقلید کنید. این بلندگوها به صورت جداگانه به عنوان لوازم اضافی اختیاری یا به صورت بسته با هزینه اضافی فروخته می‌شوند.

ساب ووفر: ساندبار که شامل یک ساب ووفر اختصاصی (خارجی) می‌شود، می‌تواند بهتر از ساب ووفری که فاقد آن باشد، به خصوص در یک اتاق بزرگ به صدا درآید. یک ساب خوش ساخت کیفیت صدای پایین را بهبود می‌بخشد و در عین حال آن حس سینمایی را به تنظیمات شما اضافه می‌کند. با این حال، یک ساب ضعیف می‌تواند تأثیر منفی بر کیفیت صدا داشته باشد. اگر مقداری بیس می‌خواهید اما جایی برای ساب خارجی ندارید، یک پایه صدا در نظر بگیرید. اینها شامل یک ساب ووفر داخلی هستند.

یک ساب ووفر خارجی می‌تواند کیفیت صدای پایین را بهبود بخشد و حس سینمایی را به آن اضافه کند.

سوئیچ کردن ویدئو: به شما امکان می‌دهد سیگنال ویدئویی را از طریق ساندبار به تلویزیون خود منتقل کنید. این فقط در نوارهای صوتی با اتصالات HDMI موجود است و تعداد سیم‌ها از پخش کننده DVD به ساندبار را به یک؛ و یک سیم از ساندبار به تلویزیون کاهش می‌دهد. اگر ساندبار را با استفاده از اتصال صوتی دیجیتال به تلویزیون وصل کنید، هر چیزی که در تلویزیون پخش می‌شود صدا را از طریق ساندبار ارسال می‌کند.

پایه دیواری: ساندبارها معمولاً به گونه‌ای طراحی می‌شوند که روی پایه‌ای زیر تلویزیون قرار گیرند، اگرچه در صورت تمایل می‌توانید پایه‌های دیواری دیگری را خریداری کنید. اینها فقط در جهت‌های افقی می‌آیند. اگرچه می‌توانید راهی برای نصب ساندبار به صورت عمودی پیدا کنید، اما آنها برای پخش صدا به این شکل طراحی نشده‌اند، بنابراین دلیل واقعی برای این کار وجود ندارد. برای مثال، قرار دادن ساندبار در انتهای آن، صدایی را که از بلندگوهای روی زمین دریافت می‌کنید، تکرار نمی‌کند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید لوازم خانگی برقی را بخوانید.

از دست ندهید
راهنمای خرید یخچال فریزر + هنگام خرید یخچال فریزر به چه نکاتی دقت کنیم؟ + معرفی مهم ترین ویژگی های یخچال فریزر دوقلو

Wi-Fi: برخی از مدل‌ها با پشتیبانی از Wi-Fi، سرعت پخش جریانی را افزایش می‌دهند، بنابراین می‌توانید صدای بدون تلفات را از طریق شبکه خانگی پخش کنید.

نحوه اتصال ساندبار به تلویزیون

این واقعاً به مدل تلویزیون و ساندبار شما بستگی دارد و اگر در حال اتصال دستگاه‌های اضافی مانند پخش کننده بلوری، کنسول بازی یا ست تاپ باکس هستید. ساده‌ترین گزینه این است که دستگاه‌های خود را به تلویزیون متصل کنید، سپس صدا را از طریق تلویزیون به ساندبار ارسال کنید. می‌توانید این کار را با استفاده از تعدادی کابل مانند HDMI، نوری (TOSLINK) و RCA انجام دهید.

HDMI بهترین گزینه است، زیرا دارای پهنای باند کافی برای پشتیبانی از بالاترین کیفیت صدای موجود در تمام فرمت‌های صدای فراگیر است، اما برای دریافت بهترین نتایج به پورت‌های ARC یا eARC در تلویزیون و ساندبار خود نیاز دارید. خروجی‌های دیگر، مانند نوری، می‌توانند این کار را انجام دهند، اما با محدودیت‌های فشرده‌سازی صدا و فراگیر. برای مثال، Optical از Dolby Atmos یا DTS-X مبتنی بر شیء فراگیر پشتیبانی نمی‌کند، حتی اگر تلویزیون و ساندبار بتوانند این فرمت‌ها را رمزگشایی کنند.

همچنین، می‌توانید دستگاه‌های خود مانند کنسول بازی را مستقیماً به ساندبار وصل کنید تا کیفیت صدای مطلوبی داشته باشید. به جای پذیرش صدا از تلویزیون شما، تصویر را از طریق HDMI بدون نیاز به ARC یا eARC به تلویزیون ارسال می‌کند. اما ساندبارهای زیادی با چندین ورودی HDMI وجود ندارد که از این قابلیت پشتیبانی کند.

ورودی های صوتی رایج

ورودی‌ها و نمادهای سیمی و بی‌سیم اصلی که بسته به مدل در تلویزیون و ساندبار خود خواهید یافت.

  • کمکی(Auxiliary) – ورودی تک
  • RCA – ورودی‌های چپ و راست، اغلب قرمز و سفید
  • نوری، با نام مستعار TOSLINK
  • HDMI
  • بلوتوث
  • وای فای

Dolby ,DTS و صدای فراگیر

Dolby ،DTS و PCM فناوری‌های صوتی متفاوتی هستند که اساساً به ساندبار می‌گویند چگونه صدای چند کاناله را رمزگشایی و پخش کند. فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و کنسرت‌های زنده معمولاً فقط یکی از این کدک‌ها را ارائه می‌دهند، اگرچه گاهی اوقات به شما امکان می‌دهند، بین دو یا چند کدک انتخاب کنید. تعداد کانال‌ها به تعداد بلندگوهایی اشاره دارد که برای ایجاد جلوه صدای فراگیر استفاده می‌شود، مانند استریو یا 5.1.

همه سرویس‌های پخش اصلی از Dolby استفاده می‌کنند در حالی که بازی‌های ویدیویی تمایل دارند هم از آن و هم از DTS پشتیبانی کنند. این دو فناوری مدتی است که وجود داشته‌اند، بنابراین چند نسخه مختلف با کیفیت صوتی متفاوت و پشتیبانی از کانال‌های اضافی موجود است. Dolby و DTS نسخه‌های پایه هستند که از صدای استریو یا فراگیر پشتیبانی می‌کنند. با این حال، آنها سیگنال را فشرده می‌کنند. DolbyTrueHD و DTS-HD Master Audio می‌توانند همین کار را با سیگنال غیر فشرده انجام دهند، بنابراین کیفیت بسیار بهتر است.

از دست ندهید
دم کردن چای در چند دقیقه با آموزش حرفه ای استفاده از چای سازهای جدید

لوگوهایی مانند تصویر بالا نشان می‌دهد که آیا ساندبار می‌تواند Dolby، DTS یا هر دو را رمزگشایی کند و کدام نسخه را نشان می‌دهد. آنها را روی جعبه جستجو کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین برند لباسشویی بوش را بخوانید.

Dolby Atmos (و DTS-X) چیست؟

Dolby Atmos یک فناوری صدای فراگیر است که بر روی سیستم‌های 5.1 و 7.1 گسترش می‌یابد. به جای ارسال آهنگ به بلندگوهای مشخص شده در اطراف گوش، Atmos یک فضای کروی ایجاد می‌کند که حس ارتفاع را اضافه می‌کند. همچنین یک معادل DTS به نام DTS-X وجود دارد و هر دو راه خود را به نوارهای صوتی سطح بالا باز کرده‌اند. در واقع، شما احتمالاً آنها را در سراسر بسته‌بندی تبلیغاتی دیده‌اید.

چطور کار میکنند؟

فرض کنید یک هلیکوپتر بالای سر روی صفحه پرواز می‌کند. فراگیر 5.1 و 7.1 می‌تواند آن را از جلو به عقب، از چپ به راست یا به دور در یک صفحه افقی بفرستد. همچنین ممکن است کمی احساس ارتفاع داشته باشید، اما به نظر واقعی نمی‌رسد. با Atmos/DTS-X، هواپیما می‌تواند احساس کند که بالای سر شما قرار دارد و احساس غوطه‌وری بیشتری دارد (اگر به خوبی ترکیب شده باشد) این اثر موقعیت‌یابی (positioning) یا فراگیر مبتنی بر شی (based surround) نامیده می‌شود.

برای دستیابی به این هدف، تنظیمات صوتی سه بعدی مناسب، نیاز به تعدادی بلندگو در اطراف اتاق و در سقف دارد تا واقعا فضا را پر کند. به عنوان مثال، راه اندازی ۷.۱.۲ دارای هفت بلندگوی طبقه، یک ساب ووفر و دو بلندگوی سقفی خواهد بود. بلندگوهای سقفی اغلب کانال‌های ارتفاع نامیده می‌شوند. آمپلی فایر/گیرنده شما طوری برنامه‌ریزی شده است که مشخص کند صدا باید در کجای اتاق شما باشد، بنابراین جلوه سه بعدی ایجاد می‌کند.

از دست ندهید
راهنما خرید انواع قابلمه تکی + بررسی مشخصات قابلمه تکی

ساندبارهایی با قابلیت Atmos و یا DTS-X ادعا می‌کنند که این جلوه را از طریق موقعیت‌یابی هوشمندانه بلندگو که نیازی به هیچ سوراخی در سقف ندارد تکرار می‌کنند. این نوارهای صوتی با بلندگوهای که به صورت مورب به سمت بالا هستند، صدا را از سقف منعکس می‌کنند. هنگامی که صدا به سقف می‌رسد، به سمت گوش‌های شما برمی‌گردد و حس ارتفاع را شبیه سازی می‌کند. اگرچه می‌تواند موثر باشد، این رویکرد به ندرت به خوبی یک تنظیم اختصاصی Atmos یا DTS-X به نظر می‌رسد.

پیشنهاد می‌کنیم ساندبار خود را با یک کابل HDMI جدید (HDMI 2.1) وصل کنید، زیرا از نسخه فشرده نشده Dolby و DTS و همچنین Dolby Atmos و DTS-X پشتیبانی می‌کند (تا زمانی که ساندبار بتواند آنها را رمزگشایی کند). با این حال، شما می‌توانید از نوری، RCA و غیره استفاده کنید، اما این کارایی را محدود می‌کند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید ساندبار آشنا شدید. همچنین از نکات مهم هنگام خرید آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا ساند بار همان سینمای خانگی است؟

ساند بار ها را می توان نسل جدید سینمای خانگی دانست که به قابلیت های جدیدتری برای پخش صدای فراگیر مجهز شده اند و نیازی به اسپیکرهای بزرگ مانند اسپیکرهای سینمای خانگی برای پخش صدا ندارند.

آیا می توان یک ساب ووفر جدا را به ساندبار وصل کرد؟

این موضوع بستگی به پشتیبانی ساند بار از ساب ووفر های جداگانه دارد و نمی توان به طور قطعی گفت که همه ساندبار ها قابلیت اتصال یک ساب ووفر جداگانه را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا