خرید تخت کودک
راهنما خرید لوازم اتاق کودک

مهمترین نکاتی که هنگام خرید تخت خواب کودک باید بدانید

446بازدید

کودکتان پس از تولدش می تواند گهواره، تخت یا هر دو را در دو زمان مشخص یعنی برای چند ماه اول، یک گهواره و سپس یک تختخواب داشته باشد. در واقع این شما هستید که لازم است طی یک بررسی و برنامه ریزی از قبل تولدش ببینید که آیا تخت را فقط برای دوران نوزادی فرزندتان می خواهید یا قصد دارید کودکتان حداقل تمام کودکی اش را از همین تخت استفاده کند.

انواع تخت نوزاد و کودک

انواع تخت نوزاد و کودک

1 – تخت نوزاد استاندارد

اگر قرار باشد چشمانتان را ببندید و یک تخت نوزادی را مجسم کنید به احتمال زیاد تصویر تخت استاندارد را در ذهن خود شکل می دهید. این مدل تخت نوزاد از بالا، پایین، چپ و راست دارای میله است و شکل ساده ای دارد. البته تخت استاندارد خود می تواند شکل ها و طرح های متنوعی داشته باشد.

2 – تخت نوزاد تغییرپذیر

این تخت طوری طراحی شده است که متناسب با رشد کودک به تخت معمولی و یا مبل تغییر شکل پیدا کند. برای تغییر حالت تخت نوزاد ممکن است به یک بسته ابزار مخصوص نیز احتیاج داشته باشید. این بسته را بهتر است هم زمان با تخت تهیه کنید و نزد خود نگه دارید. تخت های نوزاد تغییرپذیر معمولاً دارای طراحی ساده ای هستند تا با گذر زمان برای دکوراسیون مد روز، همواره انتخابی مناسب باشند.


برای مطالعه بیشتر: راهنمای خرید سرخ کن بدون روغن


3 – تخت نوزاد چرخ دار

این تخت برای فضاهای کوچک انتخاب بسیار مناسبی است. قابلیت حمل تخت نوزاد از یک اتاق به اتاق دیگر، مراقبت از کودک را حین رسیدگی به امور خانه آسان تر می کند. البته به شرطی که اندازه تخت نوزاد برای عبور از چهارچوب در مناسب باشد. تخت نوزاد قابل حمل درواقع یک تخت چرخ دار نوزاد است. این تخت را می توان به راحتی با هل دادن از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل کرد. پس از قرار گرفتن تخت نوزاد در محل موردنظر می توان با قفل کردن چرخ ها، آن را سر جای خود ثابت نگه داشت. هنگام خرید این نوع تخت باید به کیفیت چرخ های آن توجه داشته باشید تا منجر به زخمی شدن سطوح چوبی زمین، فرش ها و … نشود. نمونه هایی از این تختها تاشو هستند و در زمان هایی که از تخت استفاده نمی کنید، قابلیت جمع شدن دارند.

تخت کودک چرخ دار

4 – تخت مسافرتی نوزاد

تخت مسافرتی نوزاد، به راحتی در یک کیف کوچک جای می گیرد. بنابراین برای مسافرت و مهمانی انتخابی مناسب است. این تخت از دیگر مدل ها سبک تر است اما ازآنجایی که برای سبک شدن آن از الیافی مثل تور و آلومینیوم استفاده می شود، احتمال آسیب دیدگی و پارگی برای آن بیشتر است. به همین دلیل گزینه مناسبی برای استفاده دائمی محسوب نمی شود.

از دست ندهید
بررسی ۱۱ نکته‌ی ساده برای ساخت یک مدرسه‌ی مجازی جذاب در خانه

5 – تخت چندمنظوره نوزاد

در طراحی تخت چندمنظوره از یک یا چندتکه وسیله چوبی دیگر نیز استفاده می شود. میز تعویض پوشک و کمد از شایع ترین بخش هایی هستند که به این مدل تخت نوزاد متصل می شوند. البته برای جلوگیری از اشغال فضای اتاق، تکه های وصل شده به این تخت کوچک تر از حد معمول ساخته می شوند.


این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: راهنمای خرید لوازم آشپزخانه


6 – تخت نوزاد دایره شکل

این تخت در میان انواع دیگر تخت های نوزاد از محبوبیت کمتری برخوردار است. بااین حال طراحی و شکل غیرمعمول آن، تخت گرد را به انتخابی متفاوت تبدیل کرده است. سایه بان موجود روی این تخت، آن را به طراحی های قرون وسطی نزدیک کرده است. تخت گرد به تشک و پتوی گرد نیز احتیاج دارد. به دلیل غیرمعمول بودن شکل این سرویس خواب، پیدا کردن وسایل موردنیاز آن دشوار و قیمتش بالاتر از مدل های استاندارد است. علاوه براین، تخت گرد معمولاً کوچک تر از تخت مستطیلی شکل است. به همین دلیل خیلی زود با رشد کودک به تعویض آن احتیاج پیدا می کنید.

تخت نوزاد دایره شکل

مهمترین نکات هنگام خرید تخت خواب کودک

1 – میله های تخت کودک، فاصله استاندارد داشته باشد

همه تخت خواب های کودک، در قسمت طول و برخی دیگر در طول و عرض دارای چندین میله با فاصله مختلف است. این میله ها از افتادن کودک زمانی که در خواب غلت می زند، یا زمانی که بیدار است، جلوگیری می کند. درواقع یک سپر ایمنی برای کودک محسوب می شود. ولی گاهی اوقات اگر این میله ها با فاصله استاندارد، کارگذاشته نشود، خطرات جدی و حتی مرگ را برای کودک، درپی دارد.

میله های تخت کودک، فاصله استاندارد داشته باشد

طبق استانداردی که توسط سازمان نظارت بر تولید کالاهای مصرفی کودکان ارائه شده، استاندارد فاصله میله های تخت از یکدیگر باید بین ۵ تا ۹.۵ سانتی متر باشد. برخی از کارشناسان هم فاصله مناسب بین میله های جای بچه را به اندازه عرض یک قوطی نوشابه می دانند. به هر حال، این فاصله باعث می شود، کودک زمانی که در خواب است، از تخت بیرون نیفتد، یا بین میله ها گیر نکند.

از دست ندهید
راهنمای خرید فرش اتاق کودک و 4 عامل مهم در انتخاب

2 – تزئینات و وسایل جانبی تخت کودک، خطرآفرین نباشد


بیشتر بخوانید: 3 مورد از الزامی ترین لوازم جانبی لپ تاپ که برای همه مناسب است


برخی از تخت های کودک، دارای تزئینات یا وسایل جانبی است. مثلا دستگیره های تزئینی، قطعات مختلفی که به یکدیگر وصل شده، پیچ و مهره های بیرون زده از دیواره های تخت، لبه های تیز در گوشه های تخت و … ممکن است، برای کودک خطرآفرین باشد. به این قسمت ها به خوبی توجه کنید. طوری نباشد که یقه لباس کودک به آن ها گیر کند و باعث خفگی او شود.

3 – قسمت های مونتاژشده تخت کودک محکم باشد

تعداد زیادی از تخت ها از قطعات مختلف تشکیل شده که به یکدیگر وصل می شود. توجه کنید، اگر تخت کودکی که قصد خرید آن را دارید، متشکل از چندین قطعه چوب یا میله های فلزی است، محکم بودن اتصال آن ها به یکدیگر را امتحان کنید. مثلا تخت را تکان دهید. به طور کل، قطعه های اتصال شده به یکدیگر باید محکم و قابل اطمینان باشد.

 قسمت های مونتاژشده محکم باشد

4 – سطح تخت کودک؛ صاف و بدون خرده چوب باشد

اکثر تخت های کودک، از چوب ساخته شده است. چون احتمال زخمی شدن یا آسیب دیدن پوست حساس کودک زیاد است. همچنین کودکان عادت دارند،هرچیزی را با دهان لمس کنند. از این رو لثه و دندان خود را روی سطح لبه های تخت می کشند. پس سطح صاف، بدون خرده چوب و هموار برای سلامت کودک الزامی است.

5 – ارتفاع دیواره تخت کودک، مناسب باشد

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید تخت کودک باید به آن توجه کنید، ارتفاع دیواره های تخت است. این ارتفاع نباید به قدری کوتاه باشد که فرزندتان بتواند خود را از آن آویزان کند و احتمال پرت شدن آن به بیرون از تخت زیاد شود.


این مقاله شاید جالب باشد: تشخیص یخچال اصل از تقلبی


همچنین ترس از ارتفاع را نمی فهمد، هم اندازه یا تنها یکی دو سانت کوتاه تر از قد او باشد. معمولا کودکان در ۹ تا ۱۲ ماهگی قدی بین ۷۰ تا ۷۷ سانتی متر دارند. بنابراین به ارتفاع دیواره های جای فرزندتان دقت کنید.

6 – اندازه و سایز تخت نوزاد استاندارد باشد

اولین نکته ای که در خرید یک تختخواب برای کودکتان لازم است به آن توجه کنید اندازهٔ تخت است. قبل از خرید تخت بهتر است ببینید که آن را فقط برای دوران نوزادی، چند ماه اول تولد لازم دارید یا تختی می خواهید که در تمام دوران کودکی و شاید نوجوانی فرزندتان بشود از آن استفاده کرد.

اندازه و سایز تخت نوزاد استاندارد باشد

از لحاظ اقتصادی خیلی بهتر است اگر تخت بزرگ تری برای کودک تهیه کنید تا در دورهٔ نوجوانی کودک نیز قابل استفاده بماند. همچنین کودک شما باید روی تختش جای کافی برای بازی و ورجه ورجه کردن داشته باشد.

از دست ندهید
راهنمای خرید و معرفی انواع لوستر کودک زیبا و پرفروش با قیمت روز

7 – کناره های تخت کودک، متحرک نباشد

برخی تولیدکنندگان محصولات کودک، به دلیل اینکه والدین هنگام بیرون آوردن کودک از تخت راحت تر باشند تخت هایی می سازند که کناره های آن ها متحرک است و می توان آن ها را پایین آورد. اما متاسفانه طبق آماری که در کشور آمریکا اعلام شده است، طی ۱۰ سال گذشته ۳۲ کودک به دلیل گیرکردن بین کناره متحرک (درب تخت) و تشک این مدل تخت ها، خفه شده و جان خود را از دست داده اند. این خطر زمانی که قسمت متحرک از تخت جدا یا شل شود، اتفاق می افتد. شاید این تخت ها جابه جایی و برداشتن کودک را آسان کرده باشد، ولی برای کودک ایمن نیست و جان او را به خطر می اندازد.

8 – پایه های تخت کودک ثابت یا مجهز به قفل باشد

ممکن است در بازار، تخت کودکی ببینید که پایه هایش چرخدار است و می توان آن را حرکت داد. این مدل تخت کودک برای جابه جایی مناسب است ولی احتمال آسیب رسیدن به کودک را افزایش می دهد. ممکن است به دلیل حرکت و تکان خوردن کودک در جای، چرخ ها حرکت کرده و تخت جابه جا شود.


بیشتر بخوانید،بیشتر بدانید: اصلی‌ترین مراکز خرید لوازم خانگی در تهران!


مخصوصا اگر کفپوش خانه سرامیک یا پارکت باشد، امکان لیزخوردن پایه ها بیشتر خواهد بود. بنابراین احتمال صدمه دیدن کودک در این تخت ها وجود دارد. برای اطمینان بیشتر، بهتر است جای کودکی تهیه کنید که اگر دارای پایه های چرخدار و متحرک است، مجهز به قفل ایمنی هم باشد تا برای اطمینان از جابه جا نشدن تخت، بتوان پایه ها را قفل کرد.

9 – تخت خواب کودک؛ قابلیت تبدیل داشته باشد

معمولا پس از سه تا شش ماهگی، دیگر از گهواره ها برای قراردادن کودک استفاده نمی شود و والدین تصمیم می گیرند، فرزندشان را داخل جای بزرگ تر بخوابانند. پیشنهاد ما در این مواقع خرید یک تخت کودک با قابلیت تبدیل است. به بیانی ساده تر بهتر است، تختی برای کودکتان بخرید که تا شش ماهگی به عنوان تخت نوزاد و پس از آن تا دو الی سه سالگی به عنوان تخت کودک استفاده شود.در بازار می توانید مدل های مختلفی از این تخت ها را ببینید.

قابلیت تبدیل داشته باشد

10 – کشوی تخت کودک، به راحتی باز و بسته شود

در برخی از تخت ها یک یا دو کشو درست در قسمت پایین تخت، یعنی در پایین تشک ساخته شده است. این کشوها را بیرون بکشید، ببینید کشوها به راحتی باز و بسته می شود؟ به جنس آن ها هم توجه کنید. ممکن است در ساخت کفی کشوها از ورقه های نازک و شکننده استفاده شود. این ورقه ها زمانی که داخل کشو مملو از ملحفه یا لباس کودک می شود، خم شده و می شکند. کفی کشوها بهتر است، از مواد سخت مثل ورقه های فیبر ساخته شده باشد. در این صورت استحکام آن ها بیشتر خواهد بود.

کشوی تخت کودک، به راحتی باز و بسته شود

11 – فضای داخلی مناسب باشد

به فضای داخلی دقت کنید. فضای داخلی یک تخت استاندارد حداقل ۱۳۰ در ۷۰ سانتی متر است. درواقع تخت نه آنقدر کوچک باشد که بچه در آن توان حرکت نداشته باشد و او را آزار دهد و نه آن قدر بزرگ باشد که کودک به شکلی خطرناک داخل آن غلت بزند و بچرخد. اندازه فضای تخت به گونه ای باشد که کودک فضای کافی برای برای حرکت دادن دست و پاهایش داشته باشد.

از دست ندهید
راهنمای خرید انواع مبل کودک + نکات مهم قبل ازخرید مبل

12 – بتوان ارتفاع از سطح زمین را تغییر داد

یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام خرید تخت کودک به آن توجه کنید، ارتفاع آن از سطح زمین است. تولیدکنندگان، را طبق وزن، قد و فیزیک بدن کودکان می سازند.

نکته قابل توجه در مورد کودکانی که قد و وزنشان مطابق با نمودار رشد نیست، یعنی کمتر یا بیشتر است، باید ارتفاع تخت را تغییر داد. پس مهم است، بتوانید ارتفاع تختی که می خرید را تغییر دهید.باید کف پای کودک زمانی که روی تخت نشسته است، به سطح زمین برسد.

13 – جنس برای سلامت کودک مضر نباشد

جنس ماده ای که در ساخت تخت استفاده می شود، بسیار مهم است. در بازار تخت های متنوعی وجود دارد که با مواد مختلفی از جمله چوب طبیعی، مواد مصنوعی، MDF، فلز آلومینیوم، نیکل و برنج ساخته شده است. اما بهترین جنس برای تخت کودک، چوب طبیعی است. تخت هایی که با چوب طبیعی ساخته می شوند، به دلیل استفاده نکردن از مواد مضر و شیمیایی برای سلامت کودکان مناسب است.

این نوع جای ها برای استفاده کودک مشکلی ایجاد نمی کند. برخی دیگر از تخت های کودک با نئوپان ساخته می شود. درصورتی که نتوانستید تخت چوبی یا MDF بخرید، نئوپان انتخاب بدی نیست.

14 – تا حد ممکن تخت کودک ننوئی نباشد

برخی از تخت های کودک را می توان به ننو تبدیل کرد. شاید این قابلیت برای جای کودک در نگان اول مزیت حساب شود، ولی ممکن است در طولانی مدت که کودکتان به تکان های آرام و ملایم آن عادت کرد، معظلی برای شما شود. درواقع این شما هستید که باعث ایجاد یک عادت نادرست در کودکتان شده اید، به گونه ای که اگر خبری از تکان دادن ها موقع خواب نباشد، کودکتان نمی خوابد و شما را عاصی می کند.

 تا حد ممکن ننوئی نباشد

15 – خرید تخت نو، بهتر از تخت دست دوم است

اگر از لحاظ مالی مشکلی ندارید، توصیه می کنیم حتما برای کودک خود تخت نو بخرید. در صورتی که به هر دلیلی می خواهید تخت دست دوم بخرید، حتما از سالم بودن آن مطمئن شوید. تمام قسمت های تخت را به خوبی بررسی کنید، تا شکستگی، ترک خوردگی و … روی دیواره ها و قسمت های چوبی آن نباشد. به اتصالات تخت توجه کنید. تخت را تکان دهید و از سفت بودن قسمت هایی که به یکدیگر وصل شده، مطمئن شوید.

از دست ندهید
معرفی ۷ نکته‌ی طلایی برای خرید سرویس خواب نوجوان (مخصوص مستاجرها)

16 – در صورت امکان، قابلیت اتصال به تخت والدین را داشته باشد

معمولا در یکی، دو ماه اول تولد کودک، والدین کودک را در کنار خود می خواباند تا هم سلامت او را چک کنند و هم مادر در زمان شیردهی، سریع تر و راحت تر به نوزاد تازه متولدشده خود، شیر دهد. البته برخی از والدین از گهواره های کوچک برای قراردادن نوزاد خود استفاده می کنند و آن را در کنارخود می گذارند و پس از بزرگ تر شدن کودک،جای دیگری تهیه کرده و کودک را در آن می خوابانند.

قابلیت اتصال به تخت والدین را داشته باشد

سخن پایانی

شما در این مقاله با مهمترین نکاتی که هنگام خرید تخت خواب کودک باید بدانید آشنا شدید.همچنین از نکات آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://u.to/TUgRHAhttps://tinyurl.com/4zt259sx
https://is.gd/6viJrshttps://cutt.ly/nSccAlk
http://tny.im/rDlhttps://b2n.ir/z22926

پاسخ دهید