راهنما خرید لوازم اتاق کودک

راهنمای خرید تخت خواب کودک و نوزاد بروز و شیک + معرفی مدلهای ترند تخت خواب کودک با قیمت مناسب در سال 1403

تخت کودک در نگاه اول گهواره ای امن برای قراردادن کودک دلبندتان است ، اما اگر با دید عمیق‌تری به آن بنگرید، متوجه می‌شوید، پیش از هر چیزی تخت کودک باید راحت ترین و مناسب ترین مکان برای خوابیدن او باشدزیرا تاثیر بسزایی در سلامت جسو و روان کودک دارد. حتما مکانی استاندارد برای خواب کودک خود انتخاب کنید.درواقع کودک شما می‌خواهد، دو تا سه سال ابتدایی زندگی ،لحظات رویایی خود را در تخت خواب خود سپری می کند. پس مهم است، تختی بخرید که از امنیت، ماندگاری و دوام بالایی برخوردار باشد . این مسئله به اندازه‌ای مهم است، که از سال ۲۰۱۱ به بعد، «سازمان رعایت استاندارد کمیسیون ایمنی کالاهای مصرفی آمریکا»، تولیدکنندگان این محصول را ملزم به چاپ تاریخ تولید تخت کودک روی آن کرده است. بنابراین بهتر است، برای این که تختی مناسب و قابل اطمینان بخرید، نکات پیش از خرید آن را بدانیدو با کمی جستجو تختی ایده‌آل و امن را برای خوابی آرام و آسوده فرزندتان تهیه کنید.


فهرست مطالب


معرفی انواع تخت نوزاد و کودک

1- تخت نوزاد استاندارد

اگر قرار باشد چشمانتان را ببندید و یک تخت نوزادی را مجسم کنید به احتمال زیاد تصویر تخت استاندارد را در ذهن خود شکل می دهید. این مدل تخت نوزاد از بالا، پایین، چپ و راست دارای میله است و شکل ساده ای دارد. البته تخت استاندارد خود می تواند شکل ها و طرح های متنوعی داشته باشد.

2- تخت نوزاد تغییرپذیر

این تخت طوری طراحی شده است که متناسب با رشد کودک به تخت معمولی و یا مبل تغییر شکل پیدا کند. برای تغییر حالت تخت نوزاد ممکن است به یک بسته ابزار مخصوص نیز احتیاج داشته باشید.

انواع تخت نوزاد و کودک

این بسته را بهتر است هم زمان با تخت تهیه کنید و نزد خود نگه دارید. تخت های نوزاد تغییرپذیر معمولاً دارای طراحی ساده ای هستند تا با گذر زمان برای دکوراسیون مد روز، همواره انتخابی مناسب باشند.

3- تخت نوزاد چرخ دار

این تخت برای فضاهای کوچک انتخاب بسیار مناسبی است. قابلیت حمل تخت نوزاد از یک اتاق به اتاق دیگر، مراقبت از کودک را حین رسیدگی به امور خانه آسان تر می کند. البته به شرطی که اندازه تخت نوزاد برای عبور از چهارچوب در مناسب باشد. تخت نوزاد قابل حمل درواقع یک تخت چرخ دار نوزاد است. این تخت را می توان به راحتی با هل دادن از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل کرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید فرش اتاق کودک را بخوانید.

تخت کودک چرخ دار

پس از قرار گرفتن تخت نوزاد در محل موردنظر می توان با قفل کردن چرخ ها، آن را سر جای خود ثابت نگه داشت. هنگام خرید این نوع تخت باید به کیفیت چرخ های آن توجه داشته باشید تا منجر به زخمی شدن سطوح چوبی زمین، فرش ها و … نشود. نمونه هایی از این تختها تاشو هستند و در زمان هایی که از تخت استفاده نمی کنید، قابلیت جمع شدن دارند.

4- تخت مسافرتی نوزاد

تخت مسافرتی نوزاد، به راحتی در یک کیف کوچک جای می گیرد. بنابراین برای مسافرت و مهمانی انتخابی مناسب است. این تخت از دیگر مدل ها سبک تر است اما ازآنجایی که برای سبک شدن آن از الیافی مثل تور و آلومینیوم استفاده می شود، احتمال آسیب دیدگی و پارگی برای آن بیشتر است. به همین دلیل گزینه مناسبی برای استفاده دائمی محسوب نمی شود.

از دست ندهید
راهنمای خرید و معرفی انواع لوستر کودک زیبا و پرفروش با قیمت روز

5- تخت چندمنظوره نوزاد

در طراحی تخت چندمنظوره از یک یا چندتکه وسیله چوبی دیگر نیز استفاده می شود. میز تعویض پوشک و کمد از شایع ترین بخش هایی هستند که به این مدل تخت نوزاد متصل می شوند. البته برای جلوگیری از اشغال فضای اتاق، تکه های وصل شده به این تخت کوچک تر از حد معمول ساخته می شوند.

6- تخت نوزاد دایره شکل

این تخت در میان انواع دیگر تخت های نوزاد از محبوبیت کمتری برخوردار است. بااین حال طراحی و شکل غیرمعمول آن، تخت گرد را به انتخابی متفاوت تبدیل کرده است. سایه بان موجود روی این تخت، آن را به طراحی های قرون وسطی نزدیک کرده است. تخت گرد به تشک و پتوی گرد نیز احتیاج دارد.

تخت نوزاد دایره شکل

به دلیل غیرمعمول بودن شکل این سرویس خواب، پیدا کردن وسایل موردنیاز آن دشوار و قیمتش بالاتر از مدل های استاندارد است. علاوه براین، تخت گرد معمولاً کوچک تر از تخت مستطیلی شکل است. به همین دلیل خیلی زود با رشد کودک به تعویض آن احتیاج پیدا می کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید لوستر کودک را بخوانید.

بررسی مهمترین نکات هنگام خرید تخت خواب کودک

1 – میله های تخت کودک، فاصله استاندارد داشته باشد

همه تخت خواب های کودک، در قسمت طول و برخی دیگر در طول و عرض دارای چندین میله با فاصله مختلف است. این میله ها از افتادن کودک زمانی که در خواب غلت می زند، یا زمانی که بیدار است، جلوگیری می کند. درواقع یک سپر ایمنی برای کودک محسوب می شود. ولی گاهی اوقات اگر این میله ها با فاصله استاندارد، کارگذاشته نشود، خطرات جدی و حتی مرگ را برای کودک، درپی دارد.

میله های تخت کودک، فاصله استاندارد داشته باشد

طبق استانداردی که توسط سازمان نظارت بر تولید کالاهای مصرفی کودکان ارائه شده، استاندارد فاصله میله های تخت از یکدیگر باید بین ۵ تا ۹.۵ سانتی متر باشد. برخی از کارشناسان هم فاصله مناسب بین میله های جای بچه را به اندازه عرض یک قوطی نوشابه می دانند. به هر حال، این فاصله باعث می شود، کودک زمانی که در خواب است، از تخت بیرون نیفتد، یا بین میله ها گیر نکند.

2 – تزئینات و وسایل جانبی تخت کودک، خطرآفرین نباشد

برخی از تخت های کودک، دارای تزئینات یا وسایل جانبی است. مثلا دستگیره های تزئینی، قطعات مختلفی که به یکدیگر وصل شده، پیچ و مهره های بیرون زده از دیواره های تخت، لبه های تیز در گوشه های تخت و … ممکن است، برای کودک خطرآفرین باشد. به این قسمت ها به خوبی توجه کنید. طوری نباشد که یقه لباس کودک به آن ها گیر کند و باعث خفگی او شود.

3 – قسمت های مونتاژشده تخت کودک محکم باشد

تعداد زیادی از تخت ها از قطعات مختلف تشکیل شده که به یکدیگر وصل می شود. توجه کنید، اگر تخت کودکی که قصد خرید آن را دارید، متشکل از چندین قطعه چوب یا میله های فلزی است، محکم بودن اتصال آن ها به یکدیگر را امتحان کنید.

 قسمت های مونتاژشده محکم باشد

مثلا تخت را تکان دهید. به طور کل، قطعه های اتصال شده به یکدیگر باید محکم و قابل اطمینان باشد.

از دست ندهید
راهنمای خرید فرش اتاق کودک و 4 عامل مهم در انتخاب

4 – سطح تخت کودک؛ صاف و بدون خرده چوب باشد

اکثر تخت های کودک، از چوب ساخته شده است. چون احتمال زخمی شدن یا آسیب دیدن پوست حساس کودک زیاد است. همچنین کودکان عادت دارند،هرچیزی را با دهان لمس کنند. از این رو لثه و دندان خود را روی سطح لبه های تخت می کشند. پس سطح صاف، بدون خرده چوب و هموار برای سلامت کودک الزامی است.

5 – ارتفاع دیواره تخت کودک، مناسب باشد

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید تخت کودک باید به آن توجه کنید، ارتفاع دیواره های تخت است. این ارتفاع نباید به قدری کوتاه باشد که فرزندتان بتواند خود را از آن آویزان کند و احتمال پرت شدن آن به بیرون از تخت زیاد شود.همچنین ترس از ارتفاع را نمی فهمد، هم اندازه یا تنها یکی دو سانت کوتاه تر از قد او باشد. معمولا کودکان در ۹ تا ۱۲ ماهگی قدی بین ۷۰ تا ۷۷ سانتی متر دارند. بنابراین به ارتفاع دیواره های جای فرزندتان دقت کنید.

6 – اندازه و سایز تخت نوزاد استاندارد باشد

اولین نکته ای که در خرید یک تختخواب برای کودکتان لازم است به آن توجه کنید اندازهٔ تخت است. قبل از خرید تخت بهتر است ببینید که آن را فقط برای دوران نوزادی، چند ماه اول تولد لازم دارید یا تختی می خواهید که در تمام دوران کودکی و شاید نوجوانی فرزندتان بشود از آن استفاده کرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید میز تحریر کودک را بخوانید.

اندازه و سایز تخت نوزاد استاندارد باشد

از لحاظ اقتصادی خیلی بهتر است اگر تخت بزرگ تری برای کودک تهیه کنید تا در دورهٔ نوجوانی کودک نیز قابل استفاده بماند. همچنین کودک شما باید روی تختش جای کافی برای بازی و ورجه ورجه کردن داشته باشد.

7 – کناره های تخت کودک، متحرک نباشد

برخی تولیدکنندگان محصولات کودک، به دلیل اینکه والدین هنگام بیرون آوردن کودک از تخت راحت تر باشند تخت هایی می سازند که کناره های آن ها متحرک است و می توان آن ها را پایین آورد. اما متاسفانه طبق آماری که در کشور آمریکا اعلام شده است، طی ۱۰ سال گذشته ۳۲ کودک به دلیل گیرکردن بین کناره متحرک (درب تخت) و تشک این مدل تخت ها، خفه شده و جان خود را از دست داده اند. این خطر زمانی که قسمت متحرک از تخت جدا یا شل شود، اتفاق می افتد. شاید این تخت ها جابه جایی و برداشتن کودک را آسان کرده باشد، ولی برای کودک ایمن نیست و جان او را به خطر می اندازد.

8 – پایه های تخت کودک ثابت یا مجهز به قفل باشد

ممکن است در بازار، تخت کودکی ببینید که پایه هایش چرخدار است و می توان آن را حرکت داد. این مدل تخت کودک برای جابه جایی مناسب است ولی احتمال آسیب رسیدن به کودک را افزایش می دهد. ممکن است به دلیل حرکت و تکان خوردن کودک در جای، چرخ ها حرکت کرده و تخت جابه جا شود.

از دست ندهید
راهنمای نکات مهم هنگام خرید میز تحریر کودک

مخصوصا اگر کفپوش خانه سرامیک یا پارکت باشد، امکان لیزخوردن پایه ها بیشتر خواهد بود. بنابراین احتمال صدمه دیدن کودک در این تخت ها وجود دارد. برای اطمینان بیشتر، بهتر است جای کودکی تهیه کنید که اگر دارای پایه های چرخدار و متحرک است، مجهز به قفل ایمنی هم باشد تا برای اطمینان از جابه جا نشدن تخت، بتوان پایه ها را قفل کرد.

9 – تخت خواب کودک؛ قابلیت تبدیل داشته باشد

معمولا پس از سه تا شش ماهگی، دیگر از گهواره ها برای قراردادن کودک استفاده نمی شود و والدین تصمیم می گیرند، فرزندشان را داخل جای بزرگ تر بخوابانند. پیشنهاد ما در این مواقع خرید یک تخت کودک با قابلیت تبدیل است.

قابلیت تبدیل داشته باشد

به بیانی ساده تر بهتر است، تختی برای کودکتان بخرید که تا شش ماهگی به عنوان تخت نوزاد و پس از آن تا دو الی سه سالگی به عنوان تخت کودک استفاده شود.در بازار می توانید مدل های مختلفی از این تخت ها را ببینید.

10 – کشوی تخت کودک، به راحتی باز و بسته شود

در برخی از تخت ها یک یا دو کشو درست در قسمت پایین تخت، یعنی در پایین تشک ساخته شده است. این کشوها را بیرون بکشید، ببینید کشوها به راحتی باز و بسته می شود؟ به جنس آن ها هم توجه کنید. ممکن است در ساخت کفی کشوها از ورقه های نازک و شکننده استفاده شود.

کشوی تخت کودک، به راحتی باز و بسته شود

این ورقه ها زمانی که داخل کشو مملو از ملحفه یا لباس کودک می شود، خم شده و می شکند. کفی کشوها بهتر است، از مواد سخت مثل ورقه های فیبر ساخته شده باشد. در این صورت استحکام آن ها بیشتر خواهد بود.

11 – فضای داخلی مناسب باشد

به فضای داخلی دقت کنید. فضای داخلی یک تخت استاندارد حداقل ۱۳۰ در ۷۰ سانتی متر است. درواقع تخت نه آنقدر کوچک باشد که بچه در آن توان حرکت نداشته باشد و او را آزار دهد و نه آن قدر بزرگ باشد که کودک به شکلی خطرناک داخل آن غلت بزند و بچرخد. اندازه فضای تخت به گونه ای باشد که کودک فضای کافی برای برای حرکت دادن دست و پاهایش داشته باشد.

12 – بتوان ارتفاع از سطح زمین را تغییر داد

یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام خرید تخت کودک به آن توجه کنید، ارتفاع آن از سطح زمین است. تولیدکنندگان، را طبق وزن، قد و فیزیک بدن کودکان می سازند. نکته قابل توجه در مورد کودکانی که قد و وزنشان مطابق با نمودار رشد نیست، یعنی کمتر یا بیشتر است، باید ارتفاع تخت را تغییر داد. پس مهم است، بتوانید ارتفاع تختی که می خرید را تغییر دهید.باید کف پای کودک زمانی که روی تخت نشسته است، به سطح زمین برسد.

13 – جنس برای سلامت کودک مضر نباشد

جنس ماده ای که در ساخت تخت استفاده می شود، بسیار مهم است. در بازار تخت های متنوعی وجود دارد که با مواد مختلفی از جمله چوب طبیعی، مواد مصنوعی، MDF، فلز آلومینیوم، نیکل و برنج ساخته شده است. اما بهترین جنس برای تخت کودک، چوب طبیعی است. تخت هایی که با چوب طبیعی ساخته می شوند، به دلیل استفاده نکردن از مواد مضر و شیمیایی برای سلامت کودکان مناسب است.

از دست ندهید
راهنمای انتخاب کتابخانه اتاق خواب یا قفسه‌ای زیبا برای حفاظت از کتاب‌ها

این نوع جای ها برای استفاده کودک مشکلی ایجاد نمی کند. برخی دیگر از تخت های کودک با نئوپان ساخته می شود. درصورتی که نتوانستید تخت چوبی یا MDF بخرید، نئوپان انتخاب بدی نیست.

14 – تا حد ممکن تخت کودک ننوئی نباشد

برخی از تخت های کودک را می توان به ننو تبدیل کرد. شاید این قابلیت برای جای کودک در نگان اول مزیت حساب شود، ولی ممکن است در طولانی مدت که کودکتان به تکان های آرام و ملایم آن عادت کرد، معظلی برای شما شود.

 تا حد ممکن ننوئی نباشد

درواقع این شما هستید که باعث ایجاد یک عادت نادرست در کودکتان شده اید، به گونه ای که اگر خبری از تکان دادن ها موقع خواب نباشد، کودکتان نمی خوابد و شما را عاصی می کند.

15 – خرید تخت نو، بهتر از تخت دست دوم است

اگر از لحاظ مالی مشکلی ندارید، توصیه می کنیم حتما برای کودک خود تخت نو بخرید. در صورتی که به هر دلیلی می خواهید تخت دست دوم بخرید، حتما از سالم بودن آن مطمئن شوید. تمام قسمت های تخت را به خوبی بررسی کنید، تا شکستگی، ترک خوردگی و … روی دیواره ها و قسمت های چوبی آن نباشد. به اتصالات تخت توجه کنید. تخت را تکان دهید و از سفت بودن قسمت هایی که به یکدیگر وصل شده، مطمئن شوید.

16 – در صورت امکان، قابلیت اتصال به تخت والدین را داشته باشد

معمولا در یکی، دو ماه اول تولد کودک، والدین کودک را در کنار خود می خواباند تا هم سلامت او را چک کنند و هم مادر در زمان شیردهی، سریع تر و راحت تر به نوزاد تازه متولدشده خود، شیر دهد.

قابلیت اتصال به تخت والدین را داشته باشد

البته برخی از والدین از گهواره های کوچک برای قراردادن نوزاد خود استفاده می کنند و آن را در کنارخود می گذارند و پس از بزرگ تر شدن کودک،جای دیگری تهیه کرده و کودک را در آن می خوابانند.

معرفی پرفروش ترین مدلهای تخت خواب کودک با قیمت مناسب

1- تخت خواب کودک مدل کارن بامبینو

مشخصات محصول:

 • رنگ: سفید
 • جنس فریمام: دی اف
 • جنس پایه: چوب
 • جنس روکش: پارچه
 • ظرفیت وزنی: 36
 • ابعاد: 90×190×120
 • طراحی شده برای: پسران و دختران

2- تختخواب کودک ایکیا مدل SNIGLAR

به صورت تخت کنار تخت مادر هم قابل استفاده است، ارتفاع کف تخت قابل تنظیم می باشد

مشخصات محصول:

 • رنگ: کرم
 • جنس فریم: چوب
 • جنس پایه: چوب
 • جنس روکش: ندارد
 • ابعاد: 66×80×124
 • طراحی شده برای: پسران و دختران
 • وزن: 13 کیلو گرم

3- تخت خواب کودک گراکو مدل Classic Electra Posie

تخت و پارک گراکومجموعه ای چندمنظوره است که برند گراکو آن را برای کودکان حداکثر سه ساله طراحی کرده است. جنس فریم مجموعه ی تخت و پارک بازی گراکو فلزی بوده و قطعات پلاستیک در آن به کار رفته است. این مجموعه روکش پی استر و قابلیت جداسازی دارد.آنچه در کل این مجموعه می بینید، یک پارک بازی، آویز عروسک، تخت کودک و سبد تعویض است. تخت گراکو با ابعاد 72 × 84 × 101 سانتی متر سانتی متر، تا وزن 15 کیلوگرم را تحمل می کند. همچنین زیراندازی در این تخت قرار گرفته است تا آرامش کودک را تامین کند.

ویژگی دیگری که مجموعه ی گراکو را کامل کرده، جایگاه تعویض آن است. جایگاه تعویض گراکو ظرفیت وزنی 9 کیلوگرم دارد. تشکی عایق درون این سبد تعویض قرار گرفته است که قابلیت جداسازی دارد. بسیاری از پدر و مادر ها ترجیح می دهند کودک را مخصوصا در ماه های اول در اتاق خودشان بخوابانند.
تخت پارک ها به دلیل اینکه نسبت به تخت های دیگر فضای کمتری اشغال می کنند، می توانند به این منظور استفاده شوند. همچنین به دلیل ارتفاعی که دارند، می توانید فرزند خود را در آن قرار دهید و به کارهای خود برسید. تخت پارک گراکو با تحمل وزنی حداکثر 15 کیلوگرم این امکان را برایتان فراهم می کند. مجموعه ی تخت و پارک بازی گراکو با دو چرخ جهت حمل و جابه جایی آسان، گزینه ی مناسبی برای والدین گرامی است تا حتی در سفر آرامش کودک خود را تضمین کنند.

از دست ندهید
بررسی ۱۱ نکته‌ی ساده برای ساخت یک مدرسه‌ی مجازی جذاب در خانه

مشخصات محصول:

 • رنگ: پوست پیازی
 • جنس فریم: پلاستیک
 • جنس پایه: پلاستیک
 • جنس روکش: پلی استر
 • ابعاد: 72×84×101
 • ظرفیت وزنی: 15
 • اقلام همراه: تشک
 • طراحی شده برای: پسران و دختران

4 – تخت خواب کودک کنار مادر مدل B110

تخت B110 در مقایسه با تخت های مشابه ای که برای کودکان استفاده می شود ، دارای حفاظ های محکم و بلندی است که به شما این امکان را می دهد که کودک خود را با خیال راحت در آن قرار دهید.

محصول فوق دارای یراق های آسانسوری است که به شما این امکان را می دهد تا با پایین آوردن حفاظ ها آن را در کنار تخت مادر قرار داده و به راحتی به کودک دسترسی داشته باشید جنس محصول ام دی اف (MDF) با روکش ممبران ضد خش و جنس نوار لبه ها پی وی سی (PVC) یک میل می باشد.

مشخصات محصول:

 • رنگ: سفید
 • جنس فریم: ام دی اف
 • جنس پایه: چوب
 • جنس روکش: ندارد
 • ابعاد: 54×94×104
 • ظرفیت وزنی: 120
 • طراحی شده برای: پسران و دختران

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید تخت خواب کودک آشنا شدید. همچنین از نکات مهم هنگام خرید آگاه شدید. تخت خواب مناسب نقش مهمی در سلامت جسمی کودک شما مانند تاثیر در کیفیت خواب ،رشد جسمی او دارد.انتخاب درست و مناسب تخت کودک سرمایه گذاری برای سلامت جسم کودک شما است. با انتخاب درست و مناسب تخت می توانید خوابی عمیق و آرام به کودک خود هدیه دهید .اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره؟

هر دوی این‎ها برای مادری که در تخت‌خواب خودش می‌خوابد و می‌خواهد نوزاد در کنارش باشد، مناسب است، اما به هر حال کارایی هر کدام متفاوت است …

آیا خرید تخت نوزاد دست دوم اشکالی دارد؟

اگر از لحاظ مالی مشکلی ندارید، توصیه می کنیم حتما برای کودک خود تخت نو بخرید. در صورتی که به هر دلیلی می خواهید تخت دست دوم بخرید، حتما از سالم بودن آن مطمئن شوید. تمام قسمت های تخت را به خوبی بررسی کنید، تا شکستگی، ترک خوردگی و … روی دیواره ها و قسمت های چوبی آن نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا