راهنما خرید لوازم جانبی

راهنمای خرید دستگاه بخور سرد و گرم+ بررسی مزایا و ویژگی‌ها

خورشید تابانِ تابستان یا سیستم گرمایشی خانه در فصول سرد، می‌تواند رطوبت هوای محیط شما را از بین ببرد و باعث خشک شدن پوست شود. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که در طول فصول گرم، پوستتان شروع به تَرک خوردن، پوسته پوسته شدن یا حتی خارش می‌کند، بهتر است به فکر خرید یک دستگاه بخور خانگی باشید چراکه طبق ادعای آکادمی پوست آمریکا (American Academy of Dermatology) دستگاه بخور می‌تواند به پیشگیری یا تسکین این دست از مشکلات پوستی کمک کند.اما با وجود مدل‌های متنوع این محصولات که با امکانات متنوعی همراه است، چگونه باید مدل مناسب را خریداری کنید؟ این مقاله به همین منظور آماده شده است تا اطلاعات شما در این زمینه را افزایش دهد و نکات اساسی برای خرید دستگاه بخور را ارائه کند. با کمک این مقاله خرید هدفمند و آگاهانه‌ای را خواهید داشت و در آینده مجبور به صرف هزینه‌ی مجدد نخواهید شد.

سطح مناسبِ رطوبت برای داخل خانه چقدر است؟

در پاسخ به این سوال می‌توان مطرح کرد که بر اساس اطلاعات دریافتی از استاندارد بین‌المللیِ ستاره‌ی انرژی (Energy Star)، سطح رطوبت ایدئال در خانه بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است. البته در بخش‌های خنک‌تر خانه در تابستان، این مقدار باید بر روی مقدار ۳۰ تا ۴۰ درصد متغیر باشد، چراکه این میزان رطوبت از بخار گرفتن پنجره‌ها جلوگیری می‌کند.

سطح مناسبِ برای بخور

همچنین به یاد داشته باشید که رطوبت بیش از حد می‌تواند باعث رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها شود. بنابراین به منظور برقراری تعادل لازم در محیط خانه، وجود دستگاه بخور می‌تواند کمک‌کننده باشد.

مهمترین مزیت‌های خرید دستگاه بخور سرد و گرم چیست؟

استفاده از دستگاه بخور می‌تواند مزیت‌ها و فواید بسیاری داشته باشد که از مباحث مربوط به سلامت شخصی گرفته تا شرایط کلی خانه را شامل می‌شود.

مهمترین مزیت‌های خرید دستگاه بخور سرد و گرم چیست؟

بنابراین در همین ابتدا مروری بر مهم‌ترین مزیت‌های خرید دستگاه بخور خواهیم داشت.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید انواع مبل کودک را بخوانید.

کاهش رسیک ابتلا به یک‌سری از بیماری‌ها

جالب است بدانید که افزودن رطوبت به هوا منجر به کاهش هوای خشک در محیط می‌شود. این مساله خود می‌تواند عاملی برای کاهش رسیک ابتلا به یک‌سری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های پوستی باشد. درواقع در هوای مرطوب (البته به صورت متعادل) ویروس‌ها و سایر باکتری‌ها به صورت طولانی در هوا معلق نخواهند بود و طبیعتا در چنین حالتی احتمال ابتلای شما به یک‌سری از بیماری‌ها کاهش می‌یابد.

از دست ندهید
فروش ویژه انواع جی پی اس خودرو و ردیاب خوردو پیام جی پی اس

بهبود قابلیت کنترل دما

جالب است بدانید که مدیریت هوای خشک دشوار است چراکه قابلیت نگهداری گرما را به خوبی ندارد. در نتیجه به منظور کنترل دما با افزایش هزینه‌‌ی انرژی مواجه خواهید شد. درواقع برای گرم کردن بیشتر محیط نیاز خواهید داشت که دمای سیستم‌ها گرمایشی را بالا ببرید. در چنین حالتی وجود دستگاه بخور سرد می‌تواند رطوبت را به هوا اضافه و در نهایت کنترل دمای محیط را آسان‌تر کند.

بهبود شرایط پوست شما

همانطور که در مقدمه هم ذکر شد، هوای خشک اغلب منجر به خشکی پوست می‌شود. خشکی پوست نیز احتمال خارش، پوسته پوسته شدن و ترک خوردگی پوست دست‌ها وصورت را بالا می‌برد. بنابراین وجود رطوبت می‌تواند تا حد قابل قبولی این دست از مشکلات را برطرف کند.

بهبود تنفس

به تجربه می‌توان دریافت که هوای خشک می‌تواند منجر به گلو درد، خشکی چشم و تحریک مجاری تنفسی شود. بنابراین اضافه کردن رطوبت به هوا باعث بهبود و راحتی در تنفس می‌شود.

آشنایی با انواع دستگاه بخور و مزایا و معایب آن

دستگاه بخور در مدل‌های متنوعی از جمله رومیزی و کنسولی ( قابلیت قرار گیری بر روی کف زمین)، بخور گرم، بخور سرد یا سرد و گرم (با هم) در بازار وجود دارد.

آشنایی با انواع دستگاه بخور

از طرفی رنج قیمت این کالاها هم از تنوع مناسبی برخوردار است و معمولا از ۸۰ هزارتومان تا حدودا ۵ میلیون تومان متغیر است.

دستگاه بخور سرد (Cool Mist Humidifier)

جالب است بدانید که اکثر مردم تمایل به خرید دستگاه‌های مرطوب کننده‌ی هوا از نوع بخور سرد دارند.این مقاله  خرید جهیزیه آشپزخانه  را بخوانید. به گفته‌ی سازمان غذا و دارو در صورت مبتلا شدن به سرما خوردگی وجود یک دستگاه بخور سرد می‌تواند نقش موثری در کاهشِ تورمِ مجاری تنفسی داشته باشد، در چنین حالتی نفس کشیدن بسیار راحت‌تر خواهد شد.
به طور کلی دو نوع سیستم بخور سرد در بازار وجود دارد که شامل مدل‌های تبخیری (Evaporative) و اولتراسونیک (Ultrasonic) می‌شود. در همین راستا کارکرد دستگاه‌های بخور سرد از نوع تبخیری به این شکل است که یک فن هوا را به داخل فتیله‌ای مرطوب می‌دمد. در چنین حالتی هوای خنک از طریق فیتیله‌ی داخلی به خارج انتقال می‌یابد. لازم به ذکر است که اگر پس از استفاده، تصمیم به تعویض فتیله‌ی دستگاه داشتید، می‌توانید بسته به مدل آن از ۲۰ هزارتومان الی ۳۰۰ هزار تومان هزینه کنید.

دستگاه بخور سرد

دستگاه‌های بخور از نوع اولتراسونیک از یک نبولایزر (قطعه‌ای که ذرات آب را به صورت بسیار ریز در هوا پخش می‌کند) که یک صفحه‌ای ارتعاشی و کوچک است، برای ایجاد بخور خنک استفاده می‌کنند. از آنجایی که هیچ نوع فنی در این سیستم‌ها وجود ندارد، مدل‌های اولتراسونیک معمولاً بی‌صداتر از مدل‌های تبخیری هستند. لازم به ذکر است که قیمت دستگاه‌های بخور سرد مدل اولتراسونیک از ۲۰۰ هزارتومان تا ۲ میلیون تومان متغیر است.

از دست ندهید
راهنمای خرید کنسول بازی + نکات مهم در خرید کنسول های بازی

دستگاه بخور گرم (Warm Mist Humidifier)

دستگاه‌های بخور گرم، که به عنوان دستگاه بخار هم شناخته می‌شوند، معمولا ارزان‌ترین گزینه‌ی پیش روی شماست. درواقع کارکرد این مدل‌ها به این شکل است که از یک عنصر حرارتی برای جوشاندن آب و ایجاد بخور گرم استفاده می‌کنند. طبیعتا این مساله به این معنی است که انرژی بیشتری نسبت به دستگاه بخور خنک مصرف می‌کنند. از طرفی در فصول سرد سال، ممکن است ترجیح دهید که بخار گرمی در خانه شناور باشد، به جای اینکه هوای خانه با رطوبت سرد پر شده باشد. البته باید بدانید که این دست از محصولات می‌توانند باعث متورم شدن مجرای بینی و سخت‌تر شدن تنفس شوند، بنابراین نباید از آن‌ها برای تسکین علائم سرماخوردگی استفاده کرد.

دستگاه‌های بخور گرم برای کاهش باکتری‌ها و پاک‌سازی محیط گزینه‌های بهتری هستند و می‌توانند سطوح بالاتری از رطوبت را در اتاق فراهم کنند. همچنین با وجود این نوع از دستگاه‌های بخور می‌توانند برخی محصولات دارویی را برای تسکین سرفه‌های خشک در فضا پخش کنید.
توصیه می‌شود که از دستگاه بخور گرم در اتاق کودکان استفاده نکنید، چراکه مخزن این دستگاه حاوی آب داغ است که در صورت بالا آمدن یا نشتی رطوبت، می‌تواند برای کودک خطرساز (سوختگی با آب داغ) باشد. قیمت دستگاه بخور گرم از ۸۰ هزارتومان تا ۵۰۰ هزار تومان متغیر است.

دستگاه بخور سرد و گرم (Dual-mist Humidifier)

همانطور که از نام این دستگاه مشخص است، دستگاه بخور دو کاره قابلیت شیفت از حالت سرد به گرم را دارد. چنین قابلیتی می‌تواند نیازهای شما را در گستره‌ی وسیع‌تری برطرف کند، اما قیمت آن نسبت به مدل‌ها تک کاره بالاتر است.

از دست ندهید
راهنمای خرید لوازم جانبی دوربین گوشی‌های هوشمند

معرفی بهترین دستگاه بخور برای اتاق‌هایی با اندازه‌های مختلف

برای تعیین میزان رطوبت مورد نیاز برای اتاق، در ابتدا باید متراژ اتاق را بر حسب مترمربع اندازه‌گیری کنید. برای ایجاد رطوبت در اتاق‌های کوچک تا متوسط، استفاده از دستگاه بخورهای رومیزی کم هزینه‌ترین گزینه‌ی انتخابی است، اما نیاز است تا مخازن کوچک آن را دائما پر از آب کنید! این در حالی است که برای فضاهای بزرگ، مدل‌های کنسولی بهترین نمونه‌های موجود برای خرید هستند که می‌توانند هوای اتاق را تا حجم وسیعی مرطوب کنند.این مقاله خرید لوازم جانبی دوربین گوشی‌های هوشمند را بخوانید. دستگاه‌های بخور مدل کنسولی از مخازن آب بزرگ تری برخوردار هستند، بنابراین نیاز به پر کردن مجدد در دوره‌های کمتری دارند. البته از آنجایی که این مدل‌ها بزرگ و سنگین‌تر هستند، ممکن است جابه‌جایی آن‌ها راحت نباشد.

بهترین دستگاه بخور

به طور کلی دستگاه‌های بخور کوچک برای اتاق‌هایی با اندازه‌ی ۲۷.۸۷ مترمربع (۳۰۰ فوت مربع) مناسب است. مدل‌های متوسط برای فضاهایی با اندازه‌ی ۳۷.۰۶ الی ۴۶.۳۵ مترمربع (۳۹۹ تا ۴۹۹ فوت مربع) و انواع بزرگ‌تر این نوع محصولات، برای اتاق‌هایی به وسعت ۴۶.۴۵ مترمربع (۵۰۰ فوت مربع) مناسب است.

معرفی ۶ نکته‌ی کلیدی برای خرید انواع دستگاه بخور خانگی

در این قسمت شش نکته‌ی اساسی به منظور انتخاب دستگاهی کاراتر را مرور می‌کنیم.

۱. سهولت در استفاده از دستگاه بخور

به یاد داشته باشید که خرید دستگاه بخوری که به راحتی جابجا شود، فاکتوری مهم در زمان خرید است. در هنگام خرید دستگاه بخور از نوع تبخیری، مطمئن شوید که فتیله‌ی آن قابل جایگزینی به شکلی آسان و اقتصادی است، چراکه هر چند وقت یک‌بار باید آن را تعویض کنید. البته این موضوع به مدل و میزان کارکرد دستگاه وابسته است. توصیه می‌شود به دنبال محصولی با دکمه‌ها و منوی کاربرپسند باشید که اطلاعات (دما، میزان رطوبت و…) را به واضح‌ترین شکل ممکن نمایش دهد.

۲. توجه به میزان تولید رطوبت

شاید در زمان خرید دستگاه بخور به این موضوع فکر کنید که صرف نظر از اندازه‌ی اتاق، بزرگ‌ترین دستگاه بخور را تهیه کنید. در چنین حالتی باید اذعان کرد که این کار ایده‌ی خوبی نیست. چراکه بنا بر بنیاد آسم و آلرژی آمریکا، اگر اندازه و میزان تولید رطوبت دستگاه بخور با سایز اتاق تناسبی نداشته باشید، با رطوبت بیش از حد در هوا مواجه خواهید شد. چنین مساله‌ای می‌تواند امکان رشد کپک و کنه‌های زنده در غبار را بالا ببرد و عاملی برای واکنش‌های آلرژیک باشد.

توجه به میزان تولید رطوبت

در حالت ایدئال، میزان رطوبت خانه‌ی شما باید بین ۳۰ تا ۵۰ درصد باشد. بنابراین در هنگام خرید این کالا حتما باید به تناسب و میزان رطوبت تولید دستگاه دقت کنید.

از دست ندهید
میز کامپیوتر چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

۳. قابلیت کنترل رطوبت دستگاه بخور

تقریباً اکثر دستگاه‌های بخور هوشمند قابلیت کنترل رطوبت را دارند و زمانی که میزان رطوبت فضا به مقدار تعیین‌ شده توسط شما برسد، دستگاه به طور اتوماتیک خاموش می‌شود. لازم به تاکید است که این قابلیت در مدل‌های مناسب برای اتاق‌هایی با اندازه‌ی بزرگ بیشتر است. توصیه می‌کنیم که اگر دستگاه خریداری شده چنین قابلیتی ندارد، یک رطوبت‌سنج بخرید تا سطح رطوب اتاق‌تان را کنترل کند، رطوبت‌سنج‌ها از رنج قیمت حدودا ۵۰ هزارتومان به بالا در بازار وجود دارند.

۴. اهمیت تمیز کردن راحت دستگاه

اهمیت تمیز کردن راحت دستگاه از این جهت مهم است که دستگاه بخور به طور مرتب نیاز به تخلیه، شست‌و‌شو و خشک کردن بخش‌های داخلی دارد. اگر دستگاه بخور به‌درستی تمیز نشود، میکروارگانیسم‌ها می‌توانند در مخزن رشد کنند و به هوا منتقل شوند. در چنین حالتی احتمالاً مشکلات تنفسی در پیش خواهد بود، به‌ویژه اگر گروه‌های حساس در خانه حاضر باشند. بنابراین لازم است که قبل از اولین استفاده و همچنین در شروع فصل دستگاه بخور را تمیز کنید.

۵. انتخاب مدل‌های کم صداتر برای اتاق خواب یا اتاق کودک

برخی از این دستگاه‌ها صدای بیشتری نسبت به سایرین تولید می‌کنند. بنابراین پیشنهاد می‌کینم که برای محیط‌هایی مانند اتاق خواب و دفاتر خانگی که به فضای ساکت‌تری نیاز دارند، مدل‌های اولتراسونیک را به عنوان راه حل انتخاب کنید. چراکه همانطور که قبلا هم اشاره شد، بخارسازهای اولتراسونیک از یک دیافراگم لرزشی خاص برای تولید بخورات تسکین‌دهنده استفاده می‌کند. بنابراین از آنجایی که فن ندارند، این محصولات به طور قابل توجهی کم‌صداتر از سایر مدل‌ها هستند.

۶. توجه به امکانات و قابلیت‌های محصول

در کنار تمام موارد ذکر شده ممکن است دیگر قابلیت‌های دستگاه بخور از جمله خاصیت آنتی باکتریالی، داشتن سرعت‌های چندگانه، قابلیت رطوبت‌سنجی، امکان خارج کردن بخور ولرم و نشانگر میزان آب برای شما قابل توجه باشد. بنابراین در زمان خرید با توجه به نیاز خود دستگاهی با قابلیت‌های مدنظر و البته قیمت بالاتر را تهیه کنید.

از دست ندهید
راهنمای خرید باتری خودرو ، همراه قابل اعتماد شما در جاده

آیا استفاده از دستگاه بخور برای نوزاد مناسب است؟

استفاده از دستگاه بخور از جمله ضروری‌ترین گزینه‌ها برای نگهداری از نوزاد و کودک نیست، اما می‌تواند در فصل زمستان ارزشش را داشته باشد.

 آیا برای نوزاد مناسب

زمانی که دمای اتاق با استفاده از گرم کننده‌های مختلف در اتاق بالا می‌رود، یک دستگاه بخور سرد در اتاق خواب ممکن است به نوزاد شما کمک کند تا راحت‌تر نفس بکشد، همچنین از خشکی پوست او جلوگیری کند. همچنین توصیه می‌شود که در صورت سرماخوردگی کودک از دستگاه بخور سرد برای اتاق استفاده کنید. لازم به ذکر است که وجود دستگاه بخور می‌تواند به مرطوب نگه داشتن پوست در صورت ابتلا به اگزما و جلوگیری از خون‌ریزی بینی کودک کمک کنند. البته تمیز کردن دائمی دستگاه اتاق نوزاد و کودک باید با وسواس بیشتری دنبال شود.

نحوه‌ی نگهداری و تمیز کردن دستگاه بخور چگونه است؟

به طور کلی در مدل‌های مختلف دستگاه بخور این عملیات کمی متفاوت است، اما به طور کلی، روند تمیز کردن تقریبا مشابه و به شرح زیر است.

به منظور تمیز کردن دستگاه ابتدا باید آن را خاموش کنید و از خالی بودن مخزن آن مطمئن شوید. سپس مخزن را با سرکه‌ی سفید پر کنید و اجازه دهید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه سرکه در مخزن بماند. پس از سپری شدن زمان لازم سرکه را خالی کنید و داخل مخزن بخورساز را بشویید تا رسوبات معدنی از بین برود. پس از این مرحله دستگاه را خشک کنید و قسمت‌های مختلف آن را به هم وصل کنید، تا آماده‌ی استفاده‌ی مجدد شود. بهترین روش برای تمیز نگه داشتن دستگاه بخور، انجام عملیات مطرح شده به صورت هفتگی است. چراکه با انجام دوره‌ای این کار در صورت اختلال در عملکرد دستگاه بخور خیلی زود متوجه‌ی آن خواهید شد. همچنین فرصتی به قارچ‌ها و باکتری‌ها برای رشد در مخزن دستگاه نخواهید داد.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با دستگاه بخور آشنا شدید.همچنین از مزایا و معایب آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا