باتری خودرو
راهنما خرید لوازم جانبی

راهنمای خرید باتری خودرو

761بازدید

باتری در خودرو مانند قلب تپنده بوده که وظیفه تامین انرژی مورد نیاز را دارد. در حقیقت باتری منبع ذخیره برق در خودرو می باشد، که انتقال نیروی الکتریکی را به قسمت های مربوطه انجام می‌دهد. باتری در دسته لوازم مصرفی خودرو قرار دارد، که در هر چند سال نیاز به تعویض پیدا می کند. تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید باتری خودرو سعی در معرفی هر چه بهتر این محصول دارد.

انواع باتری خودرو

در حال حاضر باتری های موجود در بازار دارای دو نوع می باشند. که شامل باتری های خشک ( سیلد یا اتمی ) و باتری‌های تر ( اسیدی ) می شوند.


برای مطالعه بیشتر: راهنمای خرید فرش اتاق کودک و ۴ عامل مهم در انتخاب


باتری تر ( اسیدی )

این باتری‌ها که نمونه قدیمی و ارزان قیمت در میان باتری های خودرو محسوب می شوند، نیاز به نگهداری و شارژ دارند. باتری های اسیدی دارای ۶ فضا که داخل تمامی آنها چند صفحه سری مثبت و منفی جای گرفته است. میان صفحه ها با محلولی به نام الکترولیت که ۶۵ درصد آب و ۳۵ درصد اسید است، پر می‌شود. از مشخصه‌های این نوع باتری ۶ درب تعبیه شده بر روی باتری می باشد. با باز کردن درپوش ها به راحتی امکان چک کردن سطح الکترولیت را دارید. باتری های اسیدی به تدریج ضعیف شده و به راحتی می توان به پایان رسیدن عمر باتری را پیش‌بینی کرد.

باتری خودرو تر ( اسیدی )

باتری خشک ( سیلد یا اتمی )

این نمونه از باتری‌ها که با پیشرفت تکنولوژی در این محصول به وجود آمده‌اند، در کشور ما خواهان زیادی دارند. تصور اشتباهی که درباره این نوع باتری ها وجود دارد، این است که درون آنها الکترولیت وجود ندارد. اما باید بدانید که باتری های اتمی ( خشک ) هم مانند نوع اسیدی حاوی الکترولیت یا همان اسید است. اما به دلیل جنس و صفحات داخل باتری، میزان الکترولیت و یا اسید کاهش پیدا نمی کند. باتری های اتمی نیاز به مراقبت ندارند.

از دست ندهید
راهنمای خرید دستگاه بخور سرد و گرم+ بررسی مزایا و ویژگی‌ها

این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: راهنمای خرید چایساز


MF نشانه عدم نیاز به مراقبت از باتری بوده و باتری هایی که این نشان را دارا هستند، جزو باتری های اتمی محسوب می شوند. MF مخفف کلمه Maintenance free می باشد.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید باتری خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

باتری خشک ( سیلد یا اتمی )

تفاوت باتری های اتمی و اسیدی

تفاوت عمده باتری های اتمی و اسیدی در جنس آلیاژی است که دارند. اما دلایل متنوع دیگری هم باتری های خشک را به نوع اسیدی برتری می‌دهند. که شامل موارد زیر می شوند.


بیشتربخوانید،بیشتر بدانید: راهنمای خرید لوازم آشپزخانه


 • با استفاده از باتری های اتمی نیازی به استفاده از آب اسید نخواهید داشت.
 • وزن کمتری دارند.
 • عدم انفجار و امنیت بالاتری دارند.
 • شارژ خود به خودی پایین‌تر و خروجی برق بیشتری دارند.

به طور کلی باید گفت که باتری های اتمی هیچ نقطه ضعفی نسبت به نوع اسیدی ندارد، الا در صورت معیوب بودن دینام و ایجاد شارژ غیر استاندارد باتری که باعث خشک شدن آن می‌شود. باتری های خشک گران‌ قیمت بوده و برای خرید باید هزینه بیشتری را صرف کنید.


درباره ی ۳ مورد از الزامی ترین لوازم جانبی لپ تاپ که برای همه مناسب است چه می دانید؟


مشخصات ظاهری باتری خودرو

باتری خریداری شده نباید در ظاهر دارای ترک، تورفتگی و برجستگی باشد. بلکه بدنه باتری ماشین باید کاملاً سالم و عاری از هرگونه عیب و نقصی باشد.

از دست ندهید
نحوه دریافت شناسه یکتا

در خرید باتری های اسیدی، در پوش ها را چک کرده و از عدم وجود هر گونه ایرادی اطمینان حاصل نمائید.

مشخصات ظاهری باتری خودرو

نکات مهم در خرید باتری خودرو

هنگام خرید باتری خودرو باید ویژگی های مهمی را مورد بررسی قرار دهید، تا دچار مشکل نشوید. با ادامه مقاله راهنمای خرید باتری خودرو همراهمان باشید، تا با نکات مهم خرید این محصول بیشتر آشنا شوید.


این مقاله شاید جالب باشد: تشخیص یخچال اصل از تقلبی


آمپراژ باتری خودرو

شرکت های سازنده خودرو، میزان مشخص آمپر مجاز را برای باتری مورد استفاده در خودرو تعیین می‌کند، که نشانگر میزان ذخیره نیروی الکتریکی در باتری می باشد. آمپراژ بالا به این معنا است که باتری توان حفظ بار زیادی را دارد و مدت زمان بیشتری برق دهی می کند. اگر بر روی خودرو، تجهیزات اضافی مانند ساب ووفر، آمپلی فایر، باند و … نصب کرده اید، حتماً از باتری های دارای آمپراژ بالاتر خریداری کنید.

اغلب فروشندگان باتری هنگام خرید توصیه می کنند که اگر تمایل به نصب تجهیزات جانبی مانند نمونه های بالا را دارید، حتما باتری با آمپراژ بالاتر را برگزینید.

ابعاد باتری خودرو

باتری ها دارای ابعاد استاندارد متفاوتی ( ۲۴، ۲۷، ۵۸، ۷۵ و … ) بوده که توسط BCI تعریف شده اند. ( BCI سازمانی است که استانداردهای بعدی برای باتری ها را تعیین می کند.) این شماره ها بر اساس موارد گوناگونی که شامل محل قرارگیری باطری، ابعاد ظاهری، بدنه و … تعیین می‌شوند.


بیشتر بخوانید: مهمترین نکاتی که هنگام خرید تخت خواب کودک باید بدانید


همچنین به یاد داشته باشید، باطری ماشین بر اساس طول، عرض و ارتفاع گروه بندی شده و درون دفترچه راهنما قید می‌شود. هنگام خرید به ابعاد باتری توجه کافی داشته باشید. زیرا ابعاد باید به گونه‌ای باشد که به راحتی درون محفظه مخصوص خود جای گیرد.

ابعاد باتری خودرو

مشخصات ظاهری باتری خودرو

باتری خریداری شده نباید در ظاهر دارای ترک، تورفتگی و برجستگی باشد. بلکه بدنه باتری باید کاملاً سالم و عاری از هرگونه عیب و نقصی باشد.

از دست ندهید
افتتاح حساب در امارات یکی دیگر از روش‌های گرفتن اقامت دبی

در خرید باتری های اسیدی، در پوش ها را چک کرده و از عدم وجود هر گونه ایرادی اطمینان حاصل نمائید.

تاریخ تولید باتری خودرو

زمان تولید و ساخت باتری تأثیر بسزایی در طول عمر آن دارد. زیرا باتری‌ها از زمانی که در کارخانه تولید می‌شوند، عمرشان شروع می‌شود. پس بهتر است باتری را خریداری کنید که مدت زیادی از زمان تولید آن نگذشته باشد.


این محتوای مفید را مطالعه کنید: یخچال ساید بای ساید یا دوقلو کدام یک را بخریم بهتر است؟


شرایط آب و هوایی

نسبت به اقلیم محل سکونت خود نوع باتری را تعیین کنید. باتری هایی که برچسب N بر روی آنها قید شده، برای اقلیم‌های سردسیر بوده و باتری هایی که برچسب S دارند، بهترین گزینه برای مناطق گرمسیر می باشند. باید بدانید که هر نوع باتری برای استفاده در هر شرایط آب و هوایی مناسب نیست.

برند

در حال حاضر کیفیت باتری های ایرانی چیزی از نمونه خارجی کم نمی آورد. اما اگر بخواهیم از برندهای معروف و به نام در این عرصه را نام ببریم، باید به سراغ برندهایی نظیر دوو، دلکور، پوما، شارک و … برویم.

به یاد داشته باشید که باتری های ساخت ایران و کره کیفیت بالاتری نسبت به نمونه های ساخت ترکیه و چین دارند. با ادامه مقاله راهنمای خرید باتری خودرو همراهمان باشید.

گارانتی

گارانتی در این محصول بستگی به شرکت سازنده و اینکه ایرانی است یا خارجی بستگی دارد. معمولاً باتری‌های ایرانی دارای ضمانت نامه یک ساله و نمونه خارجی ضمانت ۶ ماهه دارند. دارا بودن ضمانت نامه در باتری خیال راننده را بابت وجود خرابی های احتمالی آسوده می کند.

از دست ندهید
لیست معرفی کاملترین و بهترین راهنمای خرید لوازم جانبی موبایل

بیشتر بخوانید: اصلی‌ترین مراکز خرید لوازم خانگی در تهران!


قیمت

قیمت نهایی باتری‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. که شامل تحویل و عدم تحویل باطری کهنه، آمپراژ، نوع و نهایتاً ایرانی و یا خارجی بودن باطری ماشین می‌شود.

نگهداری باتری پس از خرید

نگهداری پس از خرید
 • استفاده از عایق مناسب برای باتری ماشین
 • مراقبت های دوره ای و چکاپ
 • بررسی اتصالات و بست ها
 • اطمینان از صحت عملکرد تسمه دینام
 • تمیزکاری باتری و پاک کردن مواد زائد

عوامل موثر بر کاهش طول عمر باتری خودرو


این مقاله مفید را مطالعه کنید: راهنمای خرید سرخ کن بدون روغن


 • بروز مشکلات فنی در برخی قطعات خودرو مانند دینام و استارت.
 • سهل انگاری های مداوم.
 • حضور طولانی مدت در مکان‌های به شدت سرد و یا به شدت گرم

علائم خرابی باتری خودرو

از علائم مربوط به خرابی در باتری می‌توان به استارت زدن و روشن نشدن خودرو، استارت نزدن و روشن نشدن چراغ ها، استارت خوردن و نخوردن های گاه و بی گاه و استارت دشوار در هوای سرد اشاره کرد.

علائم خرابی

خلاصه مقاله

 • باتری منبع ذخیره برق در خودرو می باشد، که انتقال نیروی الکتریکی را به قسمت های مربوطه انجام می‌دهد.
 • باتری ها در دو نوع اسیدی و اتمی در بازار موجود می باشند.
 • تفاوت عمده باتری های اتمی و اسیدی در جنس آلیاژی است که دارند.
 • باتری خریداری شده نباید در ظاهر دارای ترک، تورفتگی و برجستگی باشد.
 • به نکات مهم ذکر شده در بالا هنگام خرید باتری ماشین دقت کافی داشته باشید.
 • پس از خرید باتری، به درستی این محصول را نگهداری کرده و مرتبا مورد بررسی های دوره ای قرار دهید.
 • عوامل متعددی باعث کاهش طول عمر باتری ماشین می شوند. ( خرابی استارت و دینام، سهل انگاری در مراقبت و …)
از دست ندهید
خرید تاج گل ترحیم از آنام فلاور

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید باتری خودرو آشنا شدید.همچنین از مشخصات و اطلاعات کافی برای خرید آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داد شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://u.to/vpUVHAhttps://tinyurl.com/4z6uv86y
https://zi0.ir/IcX5jhttps://cutt.ly/pDvruus
https://is.gd/kNlwojhttps://b2n.ir/k48986

پاسخ دهید